SME

Mašín, Josef

Napriek brutálnemu prenasledovaniu akéhokoľvek náznaku odporu pôsobilo v Protektoráte Čechy a Morava viac ilegálnych skupín. Medzi najznámejšie patrí trojica, ktorá si vyslúžila prezývku Traja králi. Jedného z nich – Josefa Mašína Nem­ci vo veku nedožitýc

Josef Mašín, brigádny generál in memoriam.Josef Mašín, brigádny generál in memoriam. (Zdroj: ČTK)

Napriek brutálnemu prenasledovaniu akéhokoľvek náznaku odporu pôsobilo v Protektoráte Čechy a Morava viac ilegálnych skupín. Medzi najznámejšie patrí trojica, ktorá si vyslúžila prezývku Traja králi. Jedného z nich – Josefa Mašína Nem­ci vo veku nedožitých 44 rokov popravili 30. júna 1942 – pred 65 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Josef Mašín by mohol slúžiť ako ťažko prekonateľný prototyp kladného hrdinu. Napriek tomu sa o ňom v Československu vedelo až do pádu komunizmu len málo. Dôvody sú dva. Prvým je, že ako odbojár bol v spojení s exilovou vládou v Londýne. Už len to by komunistom po februári 1948 stačilo na to, aby ho najskôr poslali za mreže a následne vymazali z dejín. Tak to urobili so stovkami príslušníkov západného odboja.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa vzoru otca

Druhým dôvodom sú jeho synovia Ctirad a Josef. Pre ich kontroverznosť je ich príbeh známejší ako nespochybniteľné hrdinstvo Mašína staršieho. Bratia sa po vojne podľa vzoru svojho otca nedokázali zmieriť s diktatúrou komunistov a začali proti nim aktívne bojovať. Prepadávali policajné stanice, robili sabotáže a nakoniec sa v roku 1953 prestrieľali na Západ.

Samozrejme, zabíjali pri tom. Ako oni tvrdia, len predstaviteľov neľudského režimu, ktorí mu dobrovoľne prisahali vernosť. Dodnes sa odmietajú vrátiť do Česka, lebo tvrdia, že v ňom vládnu komunisti. Veľká časť Čechov im zasa nedokáže odpustiť, že zabíjali vlastných. Oni sa však neustále odvolávajú na odkaz svojho otca, že proti zlu treba bojovať.

Námetov im poskytol skutočne dosť. Začal už počas 1. svetovej vojny. Na ruskú stranu prebehol skôr, ako vystrelil jedinú guľku. Pri prvej príležitosti sa pridal k vznikajúcim československým légiám. Zúčastnil sa s nimi aj na poslednej ruskej ofenzíve v tejto vojne na haličskom fronte v lete 1917.

SkryťVypnúť reklamu

Náš zbor dokázal ako jeden z mála pri meste Zborov dosiahnuť úspech. Mašín sa tu vyzna­menal. Rovnako ako počas bojov našich légií v Rusku. Domov sa vrátil v roku 1920 a okrem krátkej prestávky slúžil v armáde až do rozbitia Československa.

Traja králi

Keď 14. marca 1939, deň pred okupáciou, videl, že v armáde prevládla apatia, chcel zorganizovať aspoň obranu Prahy a prostredníctvom rozhlasu vyzvať národ na boj. Nadriadení mu v tom zabránili. Mašína odzbrojili a celého dotlčeného a dotrhaného odvliekli domov. Pre neuposlúchnutie rozkazu ho suspendovali a obvinili zo vzbury.

Hneď od prvého dňa okupácie však začal s aktívnym odbojom. Spolu s Josefom Balabánom a Václavom Morávkom založili skupinu Traja králi, ktorá okolo seba sústredila desiatky odbojárov. Z ruzynských kasární hneď po okupácii prepašovali a v tajných úkrytoch ukryli 18 guľometov, 300 pušiek a 580 pištolí aj so strelivom. Nasledovalo ničenie telefónnych liniek, mostov, železničných tratí a skladov.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia napojení na skupinu a s použitím Mašínových plánov vyrobili 2000 bômb zamaskovaných ako brikety. Časť z nich použili na sabotáže priamo v Nemecku. Časť viackrát prepašovali priamo do kotolne sídla gestapa v Prahe. Traja králi sa neúspešne pokúsili aj o atentát na Himmlera.

Zrada

To všetko Nemcov privádzalo do zúrivosti. Ako prvý im do rúk padol Balabán. Pomohla im zrada. Na ňu 13. mája 1941 doplatil aj Mašín. Snažil sa s Morávkom a radistom Františkom Peltánom nadviazať spojenie s Londýnom, keď na dvere tajného bytu zabúchalo gestapo. Napriek tomu, že mal Mašín tri deti, otvoril dvere a okamžite začal na prekvapených Nemcov strieľať. Umožnil tak dvom kamarátom ujsť. Jeho pritom postrelili a zajali. Ešte počas zatýkania sa pokúsil sa zastreliť. Zabránila mu v tom strela do zápästia. Okrem nej mal ďalšie vážne zranenia.

SkryťVypnúť reklamu

Nemci tušili, že majú veľkú rybu, preto Mašína previezli do nemocnice. Neskôr z neho mučením chceli získať informácie. Mašín sa aj v cele zo strachu, že týraniu podľahne, snažil zabiť. Prehryzol si napríklad tepnu alebo narážal hlavou o stenu. Nič však neprezradil.

Keď Nemci pochopili, že z Mašína veľa nedostanú, po atentáte na Heydricha ho po­pravili. Tesne pred popravou údajne povedal: „Nech žije Československá republika!“ Svojej rodine zanechal v cele moták, ktorý dostala až po vojne. Pre synov sa jeho obsah stal záväzkom. Okrem iného v ňom napísal: „Pamätajte si, že obhajovať slobodu svojej vlasti a národa je prvou povinnosťou každého uvedomelého Čecha. Aj vy tak raz musíte postupovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 835
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 556
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 444
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 434
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 218
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 113
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu