SME

Harvey, William

Rodák z anglického Folkestone William Harvey bol lekárom, anatómom a fyziológom. História moder­nej vedy ho pozná ako obja­vi­teľa krvného obehu. Od úmrtia tohto významného muža, ktorý spôsobil revolúciu v medicíne, uplynie 3. júna 350 rokov.

William Harvey.William Harvey. (Zdroj: WWW.SIL.SI.EDU)

Pred Harveyom vedci vysvetľovali záhadu prúdenia krvi v tele najmä podľa teórie slávneho lekára starovekého Ríma, Galéna. Ten pripisoval srdcu iba úlohu ohrievača, ktorý do seba nasáva krv, spaľuje ju a vyrába tak teplo. Rozlišoval dva typy krvi a predpokladal, že hlavnú úlohu v jej kolobehu majú tepny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Postupne stredovekí učenci zisťovali, že v našom tele to vyzerá trochu inak. Napríklad španielsky lekár Miguel Serveto (1511 - 1553) dokazoval, že krv koluje v pľúcach, preto ho dnes považujú za objaviteľa tzv. malého krvného obehu.

SkryťVypnúť reklamu

Serveto však svoje fyziologické poznanie v podobe jedinej vety neopatrne vsunul do kacírskeho proticirkevného spisku. Preto zaniklo v inkvizičných plameňoch, čím pochopiteľne uniklo jeho nasledovníkom. Bolo treba začínať prakticky znova.

Divadlo anatómie

Kupecký syn Harvey, ktorý vyštudoval v Cambridgei bakalárske umenie, sa na rozdiel od svojich predchodcov mohol opierať o praktické znalosti anatómie ľudského tela. Získal ich v talianskej Padove, ktorá sa na prelome 16. a 17. storočia stala centrom lekárskeho výskumu.

Zaslúžil sa o to najmä lekár Girolamo Fabricius, otec talianskej embryológie, ktorý tu urobil z pitvania ľudských tiel zrejme prvú reality šou. Podľa jeho scenára vzniklo Divadlo anatómie, ktoré stojí dodnes. Bola to veľká miestnosť, pripomínajúca amfiteáter. Pitevný stôl osvetľovali sviečky a pochodne, na laviciach umiestnených do kruhu sedeli stovky študentov a divákov. Okrem Harveya, čo u Fabricia študoval v rokoch 1599 - 1602, sem chodieval zbierať skúsenosti aj Čech­ Jan Jesenius, ktorý sa stal osobným lekárom Rudolfa II. Preslávil sa tým, že urobil roku 1600 prvú verejnú pitvu v Prahe. Poučený Fabriciovým novým prístupom k štúdiu ľudského tela si Harvey roku 1604 otvoril v Londýne lekársku prax.

SkryťVypnúť reklamu

Už o tri roky sa stal členom prestížneho združenia anglických lekárov, Royal College of Physicians, a neskôr sa stal jej váženým predsedom.

Podľa vzoru svojho učiteľa začal Harvey robiť verejné prednášky a pitvy v Anglicku. Bol taký úspešný, že sa stal kráľovským lekárom. Zaujímal ho najmä prietok krvi srdcom a celý zložitý systém fungovania srdcovej „mechaniky“. Postupne sa prepracúval k poznaniu, akú úlohu má ľavá a pravá komora, akú chlopne či pľúcny obeh.

Keď zistil, že množstvo krvi v tele je stále rovnaké, bolo jasné, že krv sa nikde nestráca. Galén sa naozaj musel mýliť.

Najskôr prednášky, potom kniha

Od roku 1618 Harvey hovoril o výsledkoch svojich pozorovaní a experimentov na prednáškach. V pamätnom roku 1628 ich zhrnul v stostranovom spise Anatomické úvahy o pohybu srdce a krvi živočíchov (v latinčine Exercitatio anatomica de motu cordis et sanguinis in animalibus). Túto publikáciu, ktorú dnes považujeme za jeden z kľúčových krokov k modernej medicíne, však museli vydať v Nemecku. V rodisku Williama Harveya sa pre podozrivú knihu nenašiel vydavateľ. Angličania by možno boli odvážnejší, keby tušili, že jej prvé originálne vydanie z roku 1628 sa predá o 370 rokov neskôr v dražbe v New Yorku za 530 500 dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Harvey nebol prvý, kto uvažoval o tom, že srdce môže mať ústrednú úlohu v obehu krvi. Bol však priekopníkom v tom, že jeho teória vychádzala z praxe.

Vďaka nemu sa začali v medicíne presadzovať postupy, založené na pozorovaní a meraní. Najmä po tom, čo objav veľkého krvného obehu štyri roky po smrti Williama Harveya definitívne potvrdil taliansky lekár Marcello Malpighi. Pretože už mal k dispozícii výkonný mikroskop, odhalil existenciu hustej siete pľúcnych kapilár, v ktorých sa okysličuje krv. To bola jediná súčasť Harveyovho učenia, ktorú sám nevedel dokázať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 253
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 811
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 678
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 154
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 873
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 458
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 253
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší

Čo všetko stojí za gréckym zoznamom siedmich divov sveta?


a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu