SME

Nixon v Moskve

I keď americký daňový poplatník prišiel o dve luxusné autá, Richard Nixon o nervy a jeho slávny poradca Henri Kissinger o ilúzie, nikto nefrflal. Prvé superluxusné auto Cadillac Eldorádo dostal sovietsky vodca Leonid Iľjič Brežnev od svojho amerického náp

Prezident Nixon s manželkou Pat.Prezident Nixon s manželkou Pat. (Zdroj: TASR/AP)

I keď americký daňový poplatník prišiel o dve luxusné autá, Richard Nixon o nervy a jeho slávny poradca Henri Kissinger o ilúzie, nikto nefrflal. Prvé superluxusnéauto Cadillac Eldorádo dostal sovietsky vodca Leonid Iľjič Brežnev od svojho amerického náprotivka hneď v Moskve. Druhé auto Lincoln Continental neskôr, keď si ho bez obalu vypýtal. Bola to však prvá cesta amerického prezidenta do ZSSR a stála za to. Priletel do Moskvy 22. mája 1972, pred 35 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bolo to napäté obdobie. Američanom ešte nevychladli hlavne od Vietnamu, sovietska armáda sa usídlila v Československu. Spojené štáty sa v tejto chvíli rozhodli, že iniciujú zlom vo vzťahoch s veľmocami, ktoré im mohli ako jediné byť skutočnými súpermi - so Sovietskym zväzom a Čínou.

SkryťVypnúť reklamu

Do Číny odišiel Nixon vo februári roku 1972. Keď sa v máji vybral do Moskvy, očakával od cesty mnohé. V zásade sa tieto nádeje naplnili. Začala sa skutočná spolupráca v kozme v rámci programu „Sojuz - Apollo. Dohodli zmluvu SALT-1, z ktorej vlastne vyplývalo tolerovanie vzájomnej nukleárnej parity.

Krátko po návšteve Nixon vyhlásil, že počas 3 rokov Sovietsky zväz nakúpi v Amerike obilie za 750 miliónov dolárov. I keď do priateľstva mal vzťah veľmocí stále ďaleko, isté oteplenie nastalo. Návšteva bola významná i preto, že išlo o uznanie protivníka za rovnoprávneho partnera. Nebezpečenstvo jadrového konfliktu sa znížilo.

Buržoázny cadillac

Moskva 70. rokov bola mesto obdobia absolútnej viery v komunistickú budúcnosť. Veľkú zásluhu na Nixonovej ceste mal Kissinger. Ešte pred cestou mu sovietsky veľvyslanec v USA Anatolij Dobrynin oznámil, že jeho šéf by si prial zvláštny darček - cadillac, aký používajú americké hlavy štátu, ale ako sa údajne vyjadril sám Brežnev, „mne stačí obyčajnejší“. V americkom závode museli auto pripraviť počas troch dní - čierna karoséria a tmavočervený kožený interiér vyzerali ozaj dôstojne. Výbava auta bola dokonalá, 236 konských síl dodávalo autu dôstojnosť. Kissinger nezabudol ani na návod v ruštine. Keď vraj Leonid Iľjič automobil uvidel, nemohol sa z výplodu „buržoázneho úpadku“ spamätať.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr sa mu vraj prestal páčiť. Keď sa však v máji 1972 rútil rýchlosťou 150 kilometrov za hodinu z moskovského letiska v kolóne chránenej desiatkami áut s príslušníkmi KGB, zabudol, že má Nixona v závese.

I keď v programe amerického prezidenta nemohla chýbať návšteva baletu Labulie jazero - jediná akcia, na ktorej bol s manželkou - väčšinou sa hovorilo o veciach vážnych. Brežnev vždy dokázal nedostatkom taktu atmosféru odľahčiť.

Vášeň pre autá odstránila konflikt

Napríklad keď opakovane „vyznával Nixonovi lásku“. Vyhlásil z ničoho nič, že by s ním chcel naladiť veľmi priateľské osobné vzťahy. Na dôkaz daroval Nixonovi osemmiestny čln. A hneď si želal ďalšie auto. V americkom rozpočte sa však s takýmito darmi nepočítalo, preto sa na ďalší darček Brežnevovi zložili americkí biznismani.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevou v Moskve sa pre Kissingera jeho nepríjemnosti s Brežnevovou vášňou pre autá neskončili. V roku 1973 v Moskve dohaduje návštevu generálneho tajomníka v USA. Brežnev ho priviedol k darovanému cadillacu, sadol za volant a vyrazil obrovskou rýchlosťou. „Modlil som sa,“ priznal neskôr Kissinger. Skákali po úzkych cestách necestách a cez výmole autom, ktoré na sovietske „cesty“ vôbec nebolo pripravené.

Prišli k rieke a presadli do člna. „Už ho našťastie neriadil on. Aj tak som mal pocit, že chce čln prekonať rekord, ktorý predtým vytvoril v aute generálny tajomník,“ dodáva Kissinger. Nakoniec návštevu dohodol perfektne vrátane toho, že Brežnev príde bez manželky, zato s letuškou svojho osobného lietadla.

Domov odletel Brežnev okrem letušky s ďalším automobilom, tentoraz to bol Lincoln Continental. Auto sa stalo 69. exemplárom v jeho zbierke.

SkryťVypnúť reklamu

Pred smrťou Nixon už ako exprezident navštívil Moskvu naposledy.

Keď sa ho na tlačovke pýtali, čo bolo za jeho vlády hlavnou myšlienkou americko-sovietskych vzťahov, odpovedal: „Fakt, že Sovietsky zväz bol jedinou krajinou na svete, ktorá bola schopná fyzicky zničiť severoamerickú civilizáciu.“ Možno práve to vysvetľuje, prečo sa tak snažil urobiť Brežnevovi radosť. Nakoniec tie dve luxusné autá zachránili planétu pred globálnym konfliktom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 233
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 313
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 601
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 915
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 427
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 287
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 138
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší

Čo všetko stojí za gréckym zoznamom siedmich divov sveta?


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu