SME

Rossini, Gioacchino

Básnik Heinrich Heine nazval talianskeho skladateľa Gioacchina Rossiniho „slnkom Talianska“. Iste preto, že v tridsiatich deviatich operách rozdával optimizmus, radosť, veselosť, vtip, zavše aj malú zlomyseľnosť.

Rossini chcel už od detstva tvoriť diela, ktorými by sa preslávil. Podarilo sa – jeho Barbier zo Sevilly sa hrá dodnes.Rossini chcel už od detstva tvoriť diela, ktorými by sa preslávil. Podarilo sa – jeho Barbier zo Sevilly sa hrá dodnes. (Zdroj: ČTK)

Predstaviteľ romantickej opery sa narodil pred 215 rokmi v Pesare.

Keď na parížskej premiére opery William Tell padla posledná opona a ovácie prechádzali do hystérie, málokto tušil, že je to posledná opera najúspešnejšieho, najmódnejšieho a najbohatšieho skladateľa, vtedy 37-ročného Gioacchina Rossiniho (1792 - 1868). Obklopovali ho umelci, korunované hlavy i krásne ženy. Rozhodol sa totiž, že už žiadnu operu nenapíše.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohí predpokladali, že je to jeho ďalší vtip či malá zlomyseľnosť, na počudovanie všetkých, jeho rozhodnutie bolo pevné. Utiahol sa do samoty a opery už nekomponoval. Aj keď žil ešte takmer 40 rokov, súkromie si úzkostlivo chránil.

SkryťVypnúť reklamu

Rýchly začiatok

Detstvo prežil v kočovnej opernej spoločnosti. Veľmi skoro začal spievať, hral na klavíri, husliach a viole. Opera začala formovať jeho hudobné cítenie a útočiť na jeho fantáziu. Až potom sa hudobne vzdelával v Bologni. Chcel vytvoriť diela, ktorými by sa preslávil. Za cieľom išiel temperamentne, so silným sklonom k ironizovaniu, preto ho mnohí označovali za be­zočivca, domýšľavca a chvastúňa. Aj keď bol ctižiadostivý, súčasne bol aj citlivý.

Všimla si to manželka váženého hudobníka Mambelliho a dávala mu po častiach zhudobňovať svoje verše. Netušil, že pracuje na svojej prvej opere Demetrio a Polibio.

Keď mal 18 rokov, v Benát­kach uviedli jeho komickú operu Manželská výmena. Potom ako na bežiacom páse nasledovali Hodvábny rebrík, Pán Bruschino, Tankred, Talianka v Alžíri, Othello, Popoluška, Straka zlodejka, Mojžiš, Semiramis...

SkryťVypnúť reklamu

Obecenstvo si podmanil ľahko zapamätateľnými melódiami, s virtuóznym sólovým partom i efektnými zbormi a napriek prísnej cenzúre, ktorá v Taliansku vládla, aj odvážnou voľbou námetu. Pracoval pre najrôznejšie divadlá vrátane milánskej La Scaly.

Keď mal 24 rokov, napísal svoje vrcholné dielo Barbier zo Sevilly. Odvážne sa pustil do námetu, ktorý pred ním stvárnili niekoľkí skladatelia.

Na opere pracoval s neobyčajným nadšením. Zriadil si akúsi manufaktúru: v jednej izbe libretista písal verše, v druhej ich Rossini zhudobňoval, v tretej opisovali noty a vo štvrtej sa speváci učili svoje úlohy. Takto dokázal zložiť operu za 13 dní.

Večný vševed Figaro

Žiaľ, pri rímskej premiére v roku 1816 opera Barbier zo Sevilly prepadla. K neúspechu prispelo, že si Rossini pri dirigovaní zvolil nevhodné oblečenie, čo vyvolalo pohoršenie. Do istej miery sa pod neúspech podpísali aj Rossiniho protivníci.

SkryťVypnúť reklamu

Druhé predstavenie bolo už veľkým úspechom a operné árie si na druhý deň spievala celá ulica. Zvíťazila vtipná hudba, iskrivý humor, dramatická údernosť, ale aj chytrý ľudový šibal a vševed Figaro, ktorý bol za pár zlatiek ochotný každému pomôcť. Dielo má dodnes miesto na svetových operných scénach.

Osudová poverčivosť

Rossini nebol krásavec a z roka na rok priberal na váhe. Známy gurmán s pôžitkom pripravoval rôzne lahôdky, ktorými udivoval priateľov. Rád sa aj dobre obliekal. Bol taký populárny, že mnohé veci, ktoré súviseli s jeho vkusom, niesli pomenovanie „á la Rossini“.

Tento veselý a vtipný pôžitkár, labužník a sveták sa pred dotieravcami bránil sarkazmom a iróniou. S rokmi Rossinimu pribúdali náladové i zdravotné výkyvy, depresie, ktoré si síce uvedomoval, ale nevedel sa im brániť, no úspešne ich skrýval.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem Bologne, Florencie a Madridu žil väčšinou v Paríži. Dostal titul Skladateľ jeho Kráľovskej milosti, titul Generálny inšpektor spevu a rad Čestnej légie. Vláda Karola X. s ním uzavrela zmluvu na päť nových opier a priznala mu aj ročný plat.

Po rozhodnutí nekomponovať, okrem emocionálnej skladby Stabat mater, zložil iba drobnosti pre vlastné potešenie. „Posledným hriechom staroby“ nazval svoju Malú slávnostnú omšu a venoval ju „drahému Bohu“. Bol nadmieru poverčivý. Iróniou osudu je, že zomrel v piatok trinásteho (1868) v Paríži vo veku 76 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 959
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 468
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 882
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 846
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 162
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 496
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 595
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 1 525
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší 5
SkryťZatvoriť reklamu