SME

Vámbéry, Ármin

Jeden z objaviteľov Strednej Ázie prišiel na svet neďaleko Bratislavy vo Svätom Jure ako Hermann Wamberger alebo Bamberger, potomok židovskej rodiny pôvodom z Nemecka. Neskôr si meno pomaďarčil na Ármina Vámbéryho. Narodil sa 19. marca 1832, pred 175 rokm

Ármin Vámbéry (sediaci druhý sprava) so svojou výpravou.Ármin Vámbéry (sediaci druhý sprava) so svojou výpravou. (Zdroj: ARCHÍV)

i.

Krátko po narodení sa Vámbéry s matkou presťahovali do Dunajskej Stredy, ktorú často označujú za jeho rodisko. Od raného detstva kríval a už od chlapčenského veku si musel sám zarábať na živobytie aj na štúdium. V bratislavskom evanjelickom lýceu sa prejavil jeho mimoriadny talent na jazyky. Ako 25–ročný ich vraj vedel toľko, koľko mu bolo rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chromý derviš

V roku 1857 sa vydal na prvú cestu do Ázie. Strávil päť rokov v Istanbule, kde pôsobil ako učiteľ v rodine tureckého pašu. Získal prezývku Rašid effendi, pod ktorou neskôr cestoval.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1861 sa vydal so skromnou podporou Maďarskej akadémie vied, ktorej členom bol od svojich 29 rokoch, na druhú a najslávnejšiu cestu. Chcel zbierať dôkazy o stredoázijskom pôvode Maďarov. To sa mu síce nepodarilo, priniesol však Európe zatiaľ najúplnejší súbor zemepisných a etnografických vedomostí o Strednej Ázii.

Navštívil oblasti, kde hrozila Európanovi v prípade odhalenia väčšinou poprava. Cestoval preto v prezlečení za derviša, žobravého člena islamských mystických rádov. Z tohto obdobia pochádza jeho druhá prezývka „chromý derviš“.

Veľký hráč

S karavánami pútnikov aj osamote sa dostal do Teheránu a prechodil Perziu. Následne pešo, na chrbte osla alebo ťavy, precestoval tajomné stredoázijské mestá a oázy Chivu, Bucharu a Samarkand. Viackrát mu hrozilo odhalenie, prežil uštipnutie škorpiónom a väčšinou hladoval.

SkryťVypnúť reklamu

Bol prvým Európanom, ktorý podrobne opísal svet navzájom súperiacich a zaostalých ma­lých chanátov a emirátov, ich tyranských vládcov a zotročených obyvateľov. A bol zároveň aj posledným, ktorý podal svedectvo o tamojších pomeroch a zvykoch v posledných rokoch ich nezávislosti, krátko pred tým, než tieto krajiny zabrala rozpínajúca sa ruská ríša.

Po návrate do Európy odcestoval Vámbéry do Londýna. Dorazil tam práve v čase, keď sa rozbiehalo ďalšie kolo toho, čo sa v dejinách diplomacie a kolonializmu nazýva „veľkou hrou“: súperenia Británie s Ruskom o vplyv v Ázii. Briti sa obávali najmä o svoje panstvo v Indii a snažili sa zabrániť ruskému prenikaniu týmto smerom. To znamenalo bojovať proti rastu ruského vplyvu v Osmanskej ríši, Strednej Ázii a v Perzii. Čiže v oblastiach, ktoré vtedy pravdepodobne nemali lepšieho európskeho znalca, akým bol Vámbéry. Orientalistu privítali v najvyšších politických a vedeckých kruhoch s otvorenou náručou. Pozvala ho k sebe kráľovná Viktória, priatelil sa s premiérom Benjaminom Disraelim aj s následníkom trónu princom Edwardom.

SkryťVypnúť reklamu

Vámbéry v Británii so striedavým úspechom burcoval pred ruským nebezpečenstvom politikov aj verejnosť. Pôsobil nielen svojimi radami a analýzami, ale aj a novinovými článkami. Jeho význam pre Londýn spočíval v znalosti stredoázijských pomerov a tiež vo výborných kontaktoch na osmanskom dvore. Podľa dokumentov odtajnených v posledných rokoch bol nejaký čas dokonca plateným agentom britského ministerstva zahraničia a tajnej služby.

Draculov otec

Po návrate z Anglicka učil Vámbéry do roku 1904 na budapeštianskej univerzite východné jazyky. Zomrel v roku 1913. Jeho vedeckú povesť doma zatienil základný omyl o stredoázijskom pôvode Maďarov. V anglickej politike sa jeho názory na potrebu zadržať rastúcu moc Ruska stali neaktuálnymi vzostupom Nemecka ako hlavného protivníka britskej ríše.

SkryťVypnúť reklamu

Paradoxne sa tak dnes vo svete na významného vedca a cestovateľa azda najčastejšie spomína vďaka jednej drobnej a bezvýznamnej epizóde svojho života. V roku 1890 sa na večeri v Londýne stretol s tajomníkom tamojšieho divadla Bramom Stokerom. Začínajúceho autora veľmi zaujímal svet legiend a najmä ľudové povery o upíroch. Vo Vámbérym našiel nevyčerpateľný zdroj informácií o týchto poverách vo východnej Európe a na Balkáne.

Od neho pravdepodobne Stoker prvý raz počul - na západe v podstate o neznámom - valašskom kniežati Vladovi Drakulovi a získal tak rozhodujúcu inšpiráciu na napísanie jedného z najznámejších diel svetovej literatúry, románu Dracula. Vámbéry sa asi navyše stal predobrazom jedného z hrdinov románu, Draculovho najurputnejšieho protivníka profesora Van Helsinga. Veď Helsing v románe priamo spomína svojho priateľa Arminia z Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  2. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  6. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  1. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi
  1. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 900
  2. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 6 787
  3. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 5 759
  4. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci 5 089
  5. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov 5 070
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 4 714
  7. Viete, ako prekonať zlý cash flow aj transakčnú daň? 3 413
  8. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 311
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj dramatické 20. storočie zanechalo po sebe pozoruhodné objekty.


a 1 ďalší

Imunoterapia sa začína presadzovať až v 70. rokoch 20. storočia.


a 2 ďalší

Po celý život zostal konzekventným obhajcom československej jednoty.


a 2 ďalší 1

Miera deštrukcie krajiny v niektorých ohľadoch prekonala i druhú svetovú vojnu.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu