SME

Lully, Jean-Baptiste

Ambiciózny a vypočítavý skladateľ, dirigent, herec, huslista a tanečník Jean-Baptiste Lully bol dušou umeleckého diania na dvore kráľa Ľudovíta XIV. Jeho priazeň si získal tak svojimi baletmi a operami, ako aj dvornými intrigami. Zomrel pred 320 rokmi.

J. B. Lully už ako 30­ročný získal titul kráľovského dvorného hudobníka.J. B. Lully už ako 30­ročný získal titul kráľovského dvorného hudobníka. (Zdroj: WWW.METRONIMO.COM)

Florenťan Gianbattista Lully (1632 - 1687), neskôr známy ako Jean-Batiste Lully, bol synom mlynára. Do služieb aristokratky Mademoiselle de Montpensier, netere francúzskeho kráľa, nastúpil ako kuchár a sluha, chcela sa totiž zdokonaliť v talianskom jazyku. V jej službách sa zoznámil s hudbou na francúzskom kráľovskom dvore. Upozornil na seba ako organista, huslista, tanečník, komik i skladateľ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hudba pre panovníka

Dvadsaťročný dokonale vzdelaný Lully požiadal Mademoi­selle de Montpensier o prepustenie a stal sa hudobníkom v službách 14-ročného Ľudovíta XIV. Pôsobil ako huslista v slávnom súbore 24 violons du roi a čoskoro si získal kráľovu priazeň a aj vďaka intrigám, si ju udržal až do smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 1653 bol skladateľom kráľovskej komornej hudby. Pre panovníka sa snažil vytvoriť nový typ hudby, ktorá by vyhovovala ceremoniálu na kráľovskom dvore a dávala dostatok priestoru kráľovi na jeho tanečné kreácie. Ľudovít XIV. bol totiž vášnivým tanečníkom, vyberal si však úlohy jemné a vznešené. Práve také mu Lully ponúkal, napríklad v postave Slnko v balete La Nuit. Vypočítavý Lully v snahe dostať sa na vrchol prijal francúzske občianstvo a oženil sa s bohatou Francúzkou. Ambiciózny Lully systematicky využíval svoje privilegované postavenie. Už v roku 1656 kráľ preňho vytvoril kapelu z najlepších muzikantov „16 petits violons“. Tak získal úplnú kontrolu nad súborom.

Skladateľská sláva Lullyho stále rástla a 30-ročný Lully dostal titul Maitre de la Musique de la Famille Royale (kráľovský dvorný hudobník). Krátko na to vytvoril vrcholné diela baletu Les Muses a Le triomphe de ľ Amor, kde prvýkrát v dejinách okrem členov kráľovského dvora tancovali aj profesionálne tanečníčky - baletky.

SkryťVypnúť reklamu

Spojenectvo s Moliérom

V spolupráci s priateľom a veľkým umelcom komédie Jeanom Baptistom Moliérom vytvoril nový druh Comedie-ballet La princesse d'Elide, kde bol komický dej vyjadrený baletnými scénami, sólovým spevom i zbormi. Začiatok Lullyho opernej tvorby sprevádzali ľstivé intrigy. Dlho vyhlasoval, že operu nemožno predvádzať vo francúzštine, iba v taliančine. Profesionálna samoľúbosť ho napokon prinútila zmeniť názor.

Zaumienil si, že vytvorí francúzsky typ opery. Hrozilo mu však, že ho v oblasti opery zatienia úspechy kolegov Perrina a Camberta. Nezniesol úspech iných a bleskovo konal. Perrina, ktorý bol práve uväznený a nemohol sa brániť, pripravil o kráľovský patent. Nový patent z roku 1672 Lullymu zabezpečil monopol na operu, navyše prísne obmedzil používanie inej hudby okrem jeho vlastnej a zaručoval mu, že všetky zisky z hudby budú jeho.

SkryťVypnúť reklamu

Zabila ho vlastná palica

Porušil dohodu s Moliérom a vynútil si zatvorenie konkurenčného operného divadla. Moliérovu skupinu odstránil z kráľovského paláca a založil vlastnú Kráľovskú hudobnú akadémiu. Lully sa tak stal nielen absolútnym vládcom v oblasti hudby, vďaka šikovným majetkovým špekuláciám patril medzi najbohatších hudobníkov tých čias.

Od roku 1673 napísal každý rok jednu operu, alebo, ako im on hovoril, tragedie lyrique (lyrické tragédie), v ktorých okrem príťažlivej hudby, spevu, baletných scén, zohrávali dôležitú úlohu aj veľkolepé a masívne zbory. Medzi najznámejšie Lullyho diela patria Alceste, Thésée, Persée, Armide (asi 20 baletov, baletné vložky, hudba k tragédiám, divertimentá, cirkevné skladby).

Na potešenie a oslavu panovníka 55-ročný Lully skomponoval sugestívne Te Deum. Pri jeho dirigovaní, kde veľkou taktovacou palicou v presnom takte udieral o zem (terajšie ľahké dirigentské paličky ešte nepoznali), si nešťastne poranil prsty na nohe.

SkryťVypnúť reklamu

Krátko na to na následky zranenia, infekcie a otravu krvi najbohatší skladateľ tých čias zomrel. Jeho egoizmus a zneužívanie priateľov bolo podobné tomu, čo robil neskôr Richard Wagner - obaja prinútili celý hudobný svet, aby sa koril ich umeniu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 391
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 324
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 892
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 803
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 556
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 419
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 147
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší

Čo všetko stojí za gréckym zoznamom siedmich divov sveta?


a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu