Keby Trepper nebol Žid, možno by po Rusku boli roztrúsené jeho pomníky. Na mramorovom podstavci by stálo: „Muž, ktorý predpovedal presný dátum napadnutia ZSSR nacistickým Nemeckom.“ Keby nebol Trepper Žid, možno by ho nestihol osud človeka, ktorého najskôr chcel zabiť jeho úhlavný nepriateľ a vzápätí jeho zamestnávateľ.
Židovský chlapec sa zamiloval do Marxa
Dožil sa požehnaného veku. Unikol toľkokrát smrti, že si musel pripadať nesmrteľný. Zomrel, keď mal 78 rokov. V roku 1982, v Izraeli, v jedinej krajine, kde sa cítil v bezpečí.
Leopold Trepper sa narodil v roku 1904 v Rakúsko-Uhorsku, v časti, ktorá je dnes Poľskom. Jeden z najlepších ruských špiónov bol vlastne poľským Židom. Takých v Rusku nemali a nemajú radi. Počas 2. svetovej vojny založil jednu z najdokonalejších sovietskych rezidentúr v západnej Európe. Nie je úplne jasné, ako sa v ortodoxnej židovskej rodine vychovávaný chlapec mohol zamilovať do diela Marxa, Engelsa a neskôr Lenina. Bol altívnym členom židovských i komunistických spolkov, ako devätnásťročný sa zúčastnil na robotníckych nepokojoch v Krakove.
Prvá komunistická strana, ktorej sa stal členom, bola palestínska. V roku 1929 ho však z Palestíny za podvratnú komunistickú činnosť vykázali. Mladík zamieril do Sovietskeho zväzu, kde vyštudoval komunistickú žurnalistiku. Čoskoro dostal prvé krycie meno „Otto“. To bol koniec slobodného života mladého ľavičiarskeho búrliváka. Začína sa obdobie železnej disciplíny a neustáleho ohrozenia. Pracoval pre sovietske tajné služby v Belgicku, vo Francúzsku. Tesne pred vojnou vytvoril rozsiahlu agentúrnu sieť prikrytú obchodnou firmou. Nemci skupinu nazvali „Červený orchester“, „Krasnaja kapella“, a šaleli, keď sa zistilo, čo Trepper a jeho ľudia vyšťúrali. Leopold mal informátorov medzi vysokými nacistickými dôstojníkmi. Vďaka tomu v júni 1941 oznámil do Moskvy presný dátum začatia nemeckého útoku do ZSSR. Stalin mu neveril.
Veľká hra
V roku 1942 Treppera gestapo zatklo, keď sedel v zubárskom kresle. „Veľký šéf bol zatknutý,“ hlásili podriadení Hitlerovi. Nemci skúšali Treppera zlomiť a zapojiť do operácie „Veľká hra“. Jej podstata spočívala v tom, že Trepper bude akoby pokračovať v práci, ale odovzdávať bude dezinformáciu nadiktovanú Nemcami. Trepper prejavil v zajatí známky špiónskej geniality a dokázal odovzdať do Moskvy správu o likvidácii siete a o tom, že odteraz bude posielať dezinformácie. Sovieti tak dlho hrali túto hru s Nemcami a využívali situáciu vo svoj prospech. To oni posielali nacistom dezinformácie. Vlastne im nápad ukradli a dokonale zrealizovali.
Utiekol, keď sa mu podarilo presvedčiť ťažko chorého gestapáka Berga, že len on mu môže zohnať liek v jednej z parížskych lekární. Berg výnimočne inteligentného Treppera nielen obdivoval, ale prejavoval k nemu aj istú náklonnosť hraničiacu s priateľstvom. Asi nechcel, aby mu unikol, ale kdesi v podvedomí..., kto vie.
Trepper sa skrýval v Paríži a po vojne odišiel do Moskvy. Musel si myslieť, že ho budú oslavovať a ďakovať, že dostane vyznamenanie. Len ťažko dokázal uveriť, že ho nečakali s kyticami, ale s putami. Zatkli ho, bili, urážali a poslali za ostnatý drôt. Zase prežil. Na slobodu sa dostal v roku 1954. A opäť ušiel. Tentoraz do slobodného Francúzska a potom do milovaného Izraela.
Osem rokov strávil vo vytúženom Izraeli
Až vtedy azda vytriezvel a pochopil, čoho sú ľudia vyznávajúci komunistické ideály schopní. Obvinili ho, že sa obklopil „zradcovskými Židmi“, a za to dostal 15 rokov. Odsedel si „len“ sedem, potom konštatovali, že došlo k omylu. Ako Lejba Domb vycestoval do Poľska. Opakovane sa snažil odísť do Izraela, ale úrady všetky jeho prosby zamietali. Čakal ho ďalší úder - francúzske tajné služby ho obvinili, že spolupracoval počas vojny s gestapom. To Trepper už nemohol uniesť. Hoci v súdnom spore o svoju česť a dôstojnosť zvíťazil, je zatrpknutý a sklamaný. Istou náplasťou na všetky rany osudu bolo, že posledných osem rokov života predsa len strávil v Izraeli.
Červená kapela bola najúčinnejšia špionážna sieť operujúca proti Hitlerovej Tretej ríše. Asi 150 členov Trepper riadil bravúrne. Admirál Canaris, šéf nemeckej kontrašpionáže, odhadol, že Trepper a jeho ľudia pripravili Nemecko svojimi informáciami o 200-tisíc vojakov.