SME

Fosseyová, Diana

Takmer dvadsať rokov žilav blízkosti afrických goríl.Za ten čas týchto pozoruhodných primátov dokonale poznala a krokza krokom zmapovala ich sociálny život.

diana fosseyová svoj život venovala projektu, ktorý umožňoval študovať život vymierajúceho druhu živočícha, zviazaného s človekom dlhou spoločnou evolučnou históriou.
Takmer dvadsať rokov žila v blízkosti afrických goríl.Za ten čas týchto pozoruhodných primátov dokonale poznala a krok za krokom zmapovala ich sociálny život.

Napísala o nich desiatky vedeckých článkov a populárnu knihu Gorily v hmle. Nedokázala sa zmieriť s faktom, že niektorí ľudia tieto sympatické tvory chladnokrvne zabíjajú. Za svoju vášeň nakoniec zaplatila životom. Britská zoologička Diana Fosseyová sa narodila pred 75 rokmi, 16. januára 1932.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štúdium goríl

Výskum goríl začínala pred 40 rokmi, podporovaná významným britským antropológom Louisom Leakeym. Nemala formálne vzdelanie, to však bohato vynahradila láskou k zvieratám, zvedavosťou, trpezlivosťou - a nesmiernou tvrdohlavosťou. Jej zriedkaví spolupracovníci a nasledovníci o nej hovorili a písali ako o nezlomnej a neuveriteľne odvážnej „železnej“ žene, odvaha ktorej hraničila až s nezodpovednosťou a bláznovstvom.

SkryťVypnúť reklamu

Mala napríklad odvahu naplánovať a uskutočniť zúfalý útek zo zajatia armády, kam sa dostala v konžských pralesoch pri prvom pokuse študovať život goríl. Dokázala sa prebiť džungľou cez hranice Rwandy. Bez povolenia tamojšej vlády založila medzi vysokohorskými vulkánmi vo výške 3-tisíc metrov tábor. Bolo to v Karisoke na hraniciach Rwandy, Ugandy a Konga. Mala odvahu aj úplne iného druhu, skúšala, čo urobia gorily s neznámymi predmetmi, hračkami, zrkadielkami či cukríkmi, a nebála sa odhaľovať vedomie svojich milovaných zvierat v časoch, keď sa táto vlastnosť prisudzovala takmer výlučne človeku.

Po ťažkých začiatkoch, keď ju prezývali „gorilia žena Loui­sa Leakeyho“, získala finančnú podporu prestížnej National Geographic Society. Jej projekt totiž umožňoval študovať život vymierajúceho druhu živočícha, zviazaného s človekom dlhou spoločnou evolučnou históriou.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna s pytliakmi

Venovala mu s prestávkami 18 rokov. Vyžadoval namáhavé pochody džungľou, čo pre ňu ako silnú fajčiarku bolo obzvlášť ťažké. Vyžadoval odriekanie, osamotenie a najmä čas, veľa času stráveného pozorovaním. Nechcela gorily rušiť, ctila ich súkromie a do ich blízkosti nepúšťala ani fotoreportéra National Geographic Boba Campbella (ktorý to, samozrejme, niesol dosť ťažko).

Rovnako vášnivo ako ľúbila gorily, neznášala pytliakov. Tí zabili pre mäso jej obľúbenú Digit, ktorá ako prvá akceptovala prítomnosť toho čudáckeho tvora - človeka - v gorilej tlupe.

Založila Nadáciu Digit a pytliakom vyhlásila krutú vojnu, ktorej obeťou sa nakoniec stala sama. 27. decembra 1985 ju v jej skromne zariadenej chatrči zabil mačetou neznámy útočník. Nikdy ho neodhalili. Ešte predtým ju však priatelia donútili, aby strávila tri roky prednášaním na Cornellovej univerzite, vďaka čomu vznikla jej jediná vynikajúca kniha Gorily v hmle. Rovnomenný film s nezabudnuteľnou Sigourney Weaverovou v hlavnej úlohe vcelku reálne vypovedá, ako sa výskum goríl stal pre Fosseyovú posadnutosťou, ktorej načisto obetovala osobný život.

SkryťVypnúť reklamu

Hrob má v džungli

Na jej hrobe je napísané: „Nik neľúbil gorily viac ako ona.“ Miesto jej posledného odpočinku v africkej džungli dodnes priťahuje turistov. Ona sama by z toho radosť určite nemala, pretože nechcela, aby sa gorily stali turistickou atrakciou. Bola presvedčená, že tento svet patrí rovnako im ako nám. Zomrela štyri roky predtým, než sčítanie goríl ukázalo, že ich populácia prekonala najhoršie obdobie a začala pomaly, ale isto rásť. Bola to nepochybne aj jej zásluha. Ba čo viac, bez vytrvalého úsilia tejto pozoruhodnej ženy by dnes boli iné nielen gorily, ale možno aj my sami. Byť na Zemi pytliakom alebo ochrancom - tá otázka sa vynára od čias Diany Fosseyovej zvlášť naliehavo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 233
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 313
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 601
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 915
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 427
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 287
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 138
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší

Čo všetko stojí za gréckym zoznamom siedmich divov sveta?


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu