SME

Bitka pri Hastingse

Máloktorá bitka označovaná za rozhodujúcu si toto označenie naozaj zaslúži. Jednou z výnimiek je udalosť, ktorá Anglicko, marginálny ostrov a súčasť škandinávskeho, vikingského sveta, zapojila do hlavného smeru západoeurópskeho vývoja. Paradoxne sa o to z

FOTO – ARCHÍV

aslúžil ďalší potomok Vikingov, normanský vojvoda Viliam. Jeho pôvodný prídomok Bastard (bol nezákonným synom predchádzajúceho vojvodu) sa vďaka tomu zmenil na Dobyvateľa. Bitka pri Hastingse, považovaná za poslednú úspešnú cudziu inváziu do tejto krajiny, sa odohrala 14. októbra 1066.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď v roku 1066 zomrel anglický kráľ Eduard Vyznávač, záujemcov o prázdny trón bolo niekoľko. Traja boli ochotní svoj nárok presadzovať aj silou. Tesne pred smrťou určil kráľ za nástupcu predstaviteľa domácej anglosaskej šľachty, Harolda z mocného rodu Godwinovcov. Kráľovo rozhodnutie schválila štátna rada a Harolda korunovali za kráľa.

SkryťVypnúť reklamu

Nešlo o reálne odovzdanie moci. Harold, rovnako ako pred tým jeho otec, Anglicku už roky vládol namiesto zbožného kráľa, ktorého hlavnou starosťou bola výstavba Westminsterského opátstva.

Problém bol, že bezdetný Eduard roky pred smrťou anglický trón ponúkol aj svojmu vzdialenému príbuznému Viliamovi, vojvodovi z Normandie. Ten mal navyše aj Haroldov sľub, že sa vzdá nároku na trón v jeho prospech­. Harold tento sľub dal, keď sa dva roky predtým po stroskotaní dostal do Viliamovho zajatia. Po prepustení a návrate do Anglicka však vyhlásil, že šlo o vynútený, a preto neplatný sľub.

Viliam to videl inak. Vyhlásil sa za právoplatného dediča trónu a Harolda označil za zradcu. Získal podporu pápeža a začal zhromažďovať vojsko a loďstvo potrebné na inváziu do Anglicka.

SkryťVypnúť reklamu

Viliamovi pomohlo, že sa Harold dostal medzi dva ohne. Musel sa vyrovnať aj s tretím uchádzačom o trón, kráľom nórskych Vikingov Haraldom Hardradom. Nóri pristáli na severe Anglicka a porazili tamojšie sily. Harold musel prerušiť hliadkovanie pri kanáli La Manche a s armádou odtiahnuť na sever. V bitke pri Stamfordskom moste uštedril Harold Vikingom zdrvujúcu porážku. Padol aj Hardrada. Nóri, čo prežili, vraj zaplnili iba 24 lodí z 300, na ktorých priplávali. Bitku historici často označujú za koniec vikingskej éry. Skvelé víťazstvo sa stalo základom Haroldovej konečnej porážky. Viliam sa medzitým vylodil v Anglicku.

Jeho nástup narušila jediná epizóda. Sotva vstúpil na pôdu, ktorej mal vládnuť, pošmykol sa a skončil tvárou v blate. Jeho poverčiví vojaci to považovali za zlé znamenie. Viliam však okamžite vyskočil a vyhlásil, že takto iba uplatnil svoj nárok na novú zem: ihneď sa jej chopil.

SkryťVypnúť reklamu

Viliamovi nahrávala aj Haroldova unáhlenosť. Kráľ nepočkal, kým sa zhromaždia čerstvé posily z celého Anglicka, a rozhodol sa s Normanmi stretnúť so svojím unaveným vojskom. Harold rozostavil svojich­ mužov do výhodnej obrannej pozície na kopci. Mal ich asi 7000, z toho iba 2000 členov dvornej gardy vyzbro­jenej bojovými sekerami. Veľká časť elitných bojovníkov padla v predchádzajúcej bitke s Vikingmi.

Len o málo početnejšie normanské vojsko tvorili väčšinou lukostrelci a obrnení jazdci. Anglosasi dlho úspešne odrážali ich útoky a zdalo sa, že invázia neuspeje.

Normanom pomohla lesť. Opakovane predstierali útek. Potom sa obrátili a pobili menej skúsených bojovníkov brániacich­ krídla anglického vojska, ktorí sa ich vydali prenasledovať. Nakoniec na kopci zostal iba Harold s gardou. Boj vraj ukončil šíp, ktorý sa mu zapichol do oka. Garda ďalej bránila telo umierajúceho a padla do posledného muža.

SkryťVypnúť reklamu

Normani po Hastingse Anglicko rýchlo ovládli. Krajinu si medzi sebou rozdelili normanskí šľachtici. Zaviedli účinný správny systém, kontinentálne feudálne zvyklosti a ovládali poddaných z novopostavených pevných hradov. eďže ­ i­šlo o pofrancúzštených potomkov severanov, stala sa hlavným úradným jazykom Anglicka na čas francúzština. Postupne však málopočetní dobyvatelia splynuli s pôvodným obyvateľstvom a vytvorili základ dnešného anglického národa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 763
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 841
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 387
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 296
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 818
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 709
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 437
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vznik Ukrajinskej SSR a úloha ukrajinského národného komunizmu.


Anastasiia Luzhanytsia a 1 ďalší

Nedávno uplynulo šesťdesiat rokov od atentátu na predstaviteľa černošského odporu v USA.


a 1 ďalší

Dejiny s Dominikou Bakošovou Kleinovou.


a 1 ďalší 3

Štvornásobný prezident F. D. Roosevelt viedol USA v mimoriadne ťažkých časoch.


Martin Posch a 1 ďalší 15
SkryťZatvoriť reklamu