FOTO – ARCHÍV |
„Kým má Kristus rozpažené ruky, netreba pracovať. Keď ich zloží, dáme sa do práce,“ hovorí jedno brazílske príslovie.
Kiežby to bola pravda. Betónové ruky sochy Krista v Riu de Janeiro sú rozpažené už niekoľko desaťročí a obyvatelia Ria - cariocas - si na chlieb zarábať aj tak musia. Krista na kopci Corcovado dokončil francúzsky sochár Paul Landowski 12. októbra 1931.
Brazílske Rio de Janeiro je známe sambou, nádhernými plážami, karnevalom, cukrovou homoľou a tiež sochou Krista. Tá stojí na kopci Corcovado vysokom 710 metrov a rozprestiera ruky nad mestom.
Betónový kolos navrhol v roku 1921 brazílsky architekt Heitor da Silva Costa. Sochu však nezačali stavať hneď. Chýbali peniaze. Až neskôr sa rozhodla prispieť cirkev. Išlo predsa o Ježiša Krista. Peniaze prišli z arcidiecézy Ria de Janeiro, zo zbierok od verných kresťanov a tiež z Vatikánu.
Francúzsky sochár Paul Landowski sa mohol pustiť do práce.
V pôvodnom projekte mal mať Kristus Spasiteľ údajne ruky zložené, ľudia však rozhodli inak. Chceli, aby mal ruky rozpažené.
Kristus sa tak nestal len cirkevným symbolom, ale podľa mnohých tiež symbolom Ria. Otvorená náruč by mala charakterizovať prívetivosť a pohostinnosť Brazílčanov.
Socha Ježiša Krista je vysoká 30 metrov, asi ako desaťposchodový dom. Stojí na osemmetrovom podstavci, vnútri ktorého je skrytá kaplnka.
Takmer štvormetrová hlava váži samotná 30 ton. Celá socha je ťažšia ako tisíc ton. Aby vydržala všetky extrémy počasia, betón je pokrytý vrstvou mastenca. Ten je odolný a zároveň tvárny.
Sochu Krista, ktorá je najväčšou sochou v štýle Art Deco na svete, odhalili s veľkou pompou 12. októbra 1931. Bol pri tom okrem kardinálov aj brazílsky prezident Getúlio Vargas. Vrcholným bodom inaugurácie malo byť osvetlenie monumentálnej sochy. Na diaľku ho mal spustiť taliansky vynálezca rádia Guglielmo Marconi zo svojej jachty v Neapole. Nakoniec však svetlá museli zapnúť ručne. Jachta v Neapole bola predsa len trochu ďaleko. Oficiálne bolo na vine počasie.
Krista ročne navštívi milión turistov všetkých vierovyznaní. Svojou veľkosťou uchváti každého návštevníka. Z Corcovada je tiež nádherný výhľad na mesto a svetoznáme pláže vrátane Copacabany. Hora je súčasťou národného parku Tijuca, zeleného kúska divočiny vo viac než šesťmiliónovom Riu.
Pred viac ako dvesto rokmi národný park vyrúbali a premenili ho na kávovú plantáž, neskôr ho však znovu zalesnili a dnes pomáha mestu pri jeho vysokom životnom tempe dýchať. Na vrchol Corcovada vedie stará zubačka, bez ktorej by nebolo možné sochu Krista postaviť. Bol to jediný spôsob, ako vyniesť do výšky sedemsto metrov ťažké betónové kvádre.
Od svojho odhalenia prešla socha viacerými rekonštrukciami, predovšetkým však prešlo modernizáciou jej okolie. Obnovili pôvodné osvetlenie, postavili sa parkoviská a priamo k soche vedú eskalátory.
Kristus Spasiteľ sa zo svojho piedestálu pozerá na pulzujúce, farebné a bohaté Rio. Jeho chudobné, špinavé štvrte má za chrbtom.