SME

Vznik britského námorného impéria

Zámorské objavy Portugalčanov a Španielov v 15. a 16. storočí sledovali Angličania len s úctivým obdivom. Závideli im ázijské a americké koloniálne ríše, z ktorých prúdilo na Pyrenejský polostrov obrovské bohatstvo. Po skončení vnútorných nepokojov a obči

FOTO – ARCHÍV

anskej vojny v polovici 17. storočia prišiel obrat. Za necelých dvesto rokov sa stal z Anglicka „vládca oceánov". Sila jeho flotily spravila z Británie najsilnejšiu veľmoc sveta. Základ britskej námornej dominancie položil prvý zákon o plavbe, ktorý prijal anglický parlament ovládaný Oliverom Cromwellom 9. októbra 1651.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budúci vývoj v mnohom predznamenalo už anglické víťazstvo nad španielskou flotilou v roku 1588. Vtedy však išlo najmä o hrdinský výkon národa brániaceho sa invázii, na ktorom sa podieľalo až 150 narýchlo povolaných obchodných lodí.

SkryťVypnúť reklamu

Angličanom výrazne pomohla aj búrka. Skutočné základy anglickej námornej moci položil až zákon o plavbe prijatý za Cromwella. V duchu dobového hospodárskeho merkantilizmu a štátneho protekcionizmu povolil privážať do Anglicka tovar iba anglickým lodiam alebo korábom krajín, z ktorých tovar pochádzal.

Po tomto opatrení sa anglické loďstvo začalo zväčšovať. Zameralo sa najmä proti Nizozemsku, ktoré v tom čase kontrolovalo lov sleďov v Baltickom a Severnom mori a ovládalo transport korenia z Indie. Nizozemskí lodiari konkurovali anglickým aj pri doprave tovarov pozdĺž anglického pobrežia. Nové pravidlá Nizozemci uznali až o tri roky po vojenskej porážke.

Cromwell začal ohrozovať aj upadajúcu námornú silu Španielska. V roku 1655 obsadil jeho kolónie na Jamajke, o tri roky zničili Angličania španielsku flotilu s drahými kovmi pri Kanárskych ostrovoch.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte predtým poslal expedíciu do západnej Indie. Ako prvý prišiel s myšlienkou obsadiť Gibraltár, La Manche a Stredozemné more zbavil pirátov. Vďaka Cromwellovi sa stala z Anglicka rešpektovaná námorná mocnosť. Rovnako to pokračovalo aj po obnovení monarchie v roku 1660.

Prišiel druhý zákon o plavbe, ktorý cudzie štáty vylúčil z obchodu s anglickými kolóniami a tamojším osadníkom zakázal vyvážať tabak, vlnu, cukor a bavlnu do inej krajiny ako do Anglicka. Medzi rokmi 1662 až 1773 nasledovali ďalšie štyri zákony obmedzujúce obchod s kolóniami.

Po úpadku Španielska a Portugalska a po porážke Nizozemska ostalo hlavným britským konkurentom na mori Francúzsko. K prvému vážnemu konfliktu prišlo v rokoch 1701 - 1714 počas vojny o španielske dedičstvo. Briti spoločne s Nizozemcami a Rakúšanmi úspešne čelili snahe Ľudovíta XIV., aby na španielsky trón zasadol jeho vnuk.

SkryťVypnúť reklamu

Vojnu na mori vyhrali Briti. V roku 1707 porazili francúzsku flotilu pri Toulone. K ich dŕžavám pribudli nové územia v Kanade, Karibiku a Stredomorí. Z kráľovskej námornej flotily sa stala najväčšia položka britského štátneho rozpočtu, na jej udržiavanie sa zaviedol aj jeho schodok.

K novým sporom o kolónie prišlo medzi oboma európskymi veľmocami počas sedemročnej vojny v rokoch 1757 - 1763. Vďaka prevahe flotily sa Britom podarilo definitívne vytlačiť Francúzov z Kanady, k ich impériu pribudol aj Quebec. Britskej expanzii odolávali len americké kolónie, americké prístavy izolovať nedokázali.

Súboj o vládu nad oceánmi sa definitívne rozhodol počas napoleonských vojen. Po víťazstve admirála Horatia Nelsona nad francúzsko-španielskou flotilou v bitke pri Trafalgare v roku 1805 sa stali Napoleonove plány na inváziu na ostrovy utópiou. Francúzske loďstvo už viac nikdy nepredstavovalo pre Britov hrozbu.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1809 patrila Británii viac ako polovica všetkých vojnových lodí na svete. Po Viedenskom kongrese z rokov 1814 - 1815 mohli Briti vďaka úspešnému spojenectvu svojej námornej flotily a zaoceánskeho obchodu nerušene pokračovať v budovaní svojej ríše.

Obchod s kolóniami generoval prostriedky na budovanie a údržbu flotily, ktorá zasa na oplátku bránila jeho záujmy a zaberala nové kolónie. Z kedysi málo významného ostrova sa stala vďaka sile obchodného a vojenského loďstva najsilnejšia mocnosť sveta. Nový konkurent na mori vyrástol Britom až na začiatku 20. storočia v podobe na vojnu sa chystajúceho Nemeckého cisárstva.

Autor: Martin Hagara

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 786
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 582
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 434
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 290
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 146
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 799
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 417
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 395
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vznik Ukrajinskej SSR a úloha ukrajinského národného komunizmu.


Anastasiia Luzhanytsia a 1 ďalší

Nedávno uplynulo šesťdesiat rokov od atentátu na predstaviteľa černošského odporu v USA.


a 1 ďalší

Dejiny s Dominikou Bakošovou Kleinovou.


a 1 ďalší 3

Štvornásobný prezident F. D. Roosevelt viedol USA v mimoriadne ťažkých časoch.


Martin Posch a 1 ďalší 15
SkryťZatvoriť reklamu