SME

Objavenie Neptúna

Všetky planéty našej slnečnej sústavy objavili ľudia, ktorí sa radi pozerali do ďalekohľadov. Neptún, ôsma a najvzdialenejšia, je výnimkou. Objavili ju až potom, čo vypočítal jej dráhu Francúz Urbain Le Verrier. Keď dostal do rúk jeho presné výpočty nemec

FOTO – ARCHÍV

ký astronóm Johann Gottfried Galle, v tú istú noc novú planétu na oblohe aj našiel. Pomáhal mu študent astronómie Louis d'Arreste. Bolo to pred 160 rokmi, 23. septembra 1846.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Le Verrier bol astronóm a nebeský mechanik. Rád sa hral so zložitými rovnicami a aj dnes by nepochybne skôr ako pri teleskope sedel pri počítači.

Zaujímalo ho, prečo je pohyb Uránu okolo Slnka iný, ako by mal byť podľa hviezdnych máp. Výpočty potvrdili, že dráhu siedmej planéty musí svojou gravitáciou rušiť ďalšia veľká planéta.

SkryťVypnúť reklamu

Galle pre ňu navrhol meno Janus (boh dvoch tvárí, ktorý symbolizoval počiatok a koniec), nakoniec ju však pomenovali Neptún podľa rímskeho božského vládcu morí.

Pred Le Verrierom vyrátal dráhu ôsmej planéty mladý britský astronóm a matematik Joseph Adams. Urobil, čo bolo treba, a na objav upozornil riaditeľov Cambridgeskej aj Greenwichskej hvezdárne. Mal však smolu, jeho práca zapadla.

Koncom 18. storočia novú planétu pozoroval iný francúzsky astronóm, Lalande. Neuveril však vlastným očiam a až príliš sebakriticky nález pripísal na vrub chybe svojho pozorovania.

Ako prvý ju vraj uvidel vo svojom ďalekohľade už Galileo Galilei v roku 1612, keď pozoroval Jupiter. Zakreslil ju však do mapy ako nehybnú hviezdu. História objavovania nášho kozmického domova je plná takýchto chýb.

SkryťVypnúť reklamu

Galileova „hviezda“, ktorá sa ukázala byť typickým planetárnym plynným obrom s priemerom takmer 50–tisíc kilometrov, ešte stále patrí medzi najzáhadnejšie. Akoby aj nie, keď sa k Zemi nikdy­ nepriblíži viac ako na vzdialenosť 4,3 miliardy kilometrov. Skúste ju nájsť na nočnej oblohe - bez ďalekohľadu to nedokážete.

Pozemské pozorovania nám ani s veľkými teleskopmi veľa nepovedia. Doteraz sa do jej blízkosti dostala iba jediná sonda, americký Voyager 2. Tá v auguste 1989 zistila, že Nep­tún sa vôbec nepodobá na Urán, ako sa predtým predpokladalo. Atmosféra Nep­túna, zložená prevažne z vodíka, hélia a metánu (ten spôsobuje jej tmavomodrú farbu), je oveľa slabšia, ako má Urán. Prebiehajú v nej búrky, proti ktorým sú hurikány na Zemi iba detským vánkom: vetry sa tam preháňajú rýchlosťou až 2000 kilometrov za hodinu.

SkryťVypnúť reklamu

Raritou Neptúna je Veľká tmavá škvrna veľkosti našej Zeme a najmä jeho mesiac Triton s riedkou atmosférou. Je najchladnejším mesiacom slnečnej sústavy a najväčším satelitom, rotujúcim proti smeru otáčania materskej planéty. Objavil ho britský astronóm W. Lassel v roku 1846 a jeho prekrásnu snímku poslal na Zem Voyager 2.

Podľa astronómov sa v priebehu nasledujúcich 100 miliónov rokov zrazí s Neptúnom. Ak sú ich výpočty také presné ako Le Verrierove, potom Triton nemá šancu a naozaj ho čaká temná budúcnosť. Neptúnu azda zostane aspoň zvyšných osem mesiacov, ktoré sú oveľa menšie.

O Neptúne počuť málo, skôr to vrie na iných planétach slnečnej sústavy. Po Marse sa pohybujú dva rovery, Spirit a Opportunity, a nad ním krúži niekoľko sond. Pri Saturne je sonda Cassini, ktorá posiela krásne snímky. Sonda Huygens odhalila „hmlistú, veternú a turbulentnú atmosféru“ podivuhodného Saturnovho mesiaca Titan, ktorý má hustú atmosféru. Na orbite Venuše už je sonda Venus Express, od ktorej očakávame odpoveď na mnohé otázky, napríklad prečo na tejto planéte nastal taký silný skleníkový efekt a či niečo podobné nehrozí aj Zemi. Nuž a posledným astronomickým hitom bolo vyradenie Pluta.

SkryťVypnúť reklamu

Z Neptúna máme iba jednu relatívne čerstvú správu. Harold Levinson zo Southwest Research Institute v Boulderi oznámil, že Kuiperov pás ľadových telies, rozprestierajúci sa v kozmických diaľavách za Neptúnom, sa zrodil bližšie k Slnku.

Ďalej ho zatlačil práve tento plynný obor migrujúci smerom von. Pripíšme teda aspoň tento počin k mediálnym úspechom zaznávanej planéty, ktorá je modrejšia ako naša Zem.

Autor: MICHAL AČ

Vesmír

Elon Musk.

Tento muž je otvoreným nepriateľom EÚ, vraví nemecký europoslanec.


SITA
Ilustračné foto

Sonda mala skúmať Venušu, porucha ju uväznila na vysokej eliptickej obežnej dráhe okolo Zeme.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 502
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 261
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 781
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 896
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 487
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 179
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 968
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 070
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historičky rekonštruujú takmer zabudnuté príbehy.


a 2 ďalší 3

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1

Záver vojny postavil pred mnohých životnú skúšku


1

Oslobodenie Poľska sovietskymi vojskami prinieslo jeho opätovné ujarmenie


Marcin Markowicz a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu