SME

Záhadný výron plynu v Kamerune

Vtesnané medzi zelenými pláňami a skalnatými horami vyzerá jazero Nyos na západe Kamerunu ako rozprávka, akoby sa zrodilo na osvieženie turistov i domorodcov.

FOTO – ARCHÍV

Vtesnané medzi zelenými pláňami a skalnatými horami vyzerá jazero Nyos na západe Kamerunu ako rozprávka, akoby sa zrodilo na osvieženie turistov i domorodcov. Zdanie klame. Už dvadsať rokov mu nikto nepovie inak než vraždiace jazero. Pri výrone jedovatých plynov tam zahynulo viac než 1700 ľudí. A podľa vedcov stále hrozí ďalší možný únik smrtiacich plynov z jazera. Od tragédie uplynulo včera 20 rokov, jazero „zaútočilo“ 21. augusta 1986.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z južnej časti jazera Nyos sa vzniesol obrovský biely mrak asi s 1,6 milióna ton oxidu uhličitého. Jeho obrovské zásoby sú v podloží jazera. Mrak rýchlo rástol, nabral rýchlosť až 100 kilometrov za hodinu a potom zabil všetko živé v okruhu 25 kilometrov od jazera.

SkryťVypnúť reklamu

Josepha Mlkwaina z dediny Subum okolo polnoci zobudilo temné dunenie: „Nemohol som hovoriť, bol som akoby v bezvedomí, nemohol som ani otvoriť ústa. Počul som dcéru, ako čudne dýcha. Šiel som k nej, spadol som. Nedošiel som k nej. Len som si všimol, že moje nohavice sú čudne červené a ruky mám plné zranení. Potom som zaspal a zobudil som sa až dopoludnia. Dcéra bola mŕtva, susedia tiež. Hoci som bol úplne slabý, vzal som motorku a zašiel do mesta Wum. Cestou som nevidel nič živé.“

Bilancia bola tragická: katastrofu neprežilo 1746 ľudí, ďalších 20-tisíc osôb bolo zdravotne postihnutých a zahynulo viac než 3500 zvierat. Mnoho ľudí - hlavne v dedinách Nyos, Kam, Cha a Subum okolo jazera - zahynulo v spánku vo svojich posteliach.

Prvé zmätené správy o katastrofe sa do hlavného mesta Yaoundé dostali za viac než jeden deň. Prvé vrtuľníky na miesto nešťastia prileteli až 26. augusta. Záchranári našli hŕby mŕtvych ľudí a zvierat, ale nič ďalšie nebolo poškodené. Nikde ani stopy po nejakej katastrofe.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci dodnes presne nevedia, čo spôsobilo obrovský výron smrtiaceho plynu. Jedni sa prikláňajú k možnosti zosuvu pôdy, podľa iných katastrofu zavinila sopečná erupcia, ďalší si myslia, že únik plynu spôsobil studený dážď. Ten mal do vôd jazera zmyť lavínu bahna a kamenia, čím sa narušila rovnováha vrstiev v jazere a bahno nasýtené CO2 sa dostalo k hladine. Oxid uhličitý sa z neho začal uvoľňovať do okolia a súčasne ťahal k hladine ďalšie okysličené bahno, z ktorého sa opäť uvoľňoval CO2. Nad jazerom sa tak vytvoril smrtiaci mrak, ktorý v okolí zabil všetko živé.

Po nešťastí, pri ktorom sa tmavomodrá farba jazera zmenila na hnedočervenú, presídlila kamerunská vláda všet­kých obyvateľov z oblasti pri jazere Nyos niektorí sa však už vrátili. Rovnaké nešťastie postihlo dva roky predtým, 15. augusta 1984, jazero Monoun, ktoré leží asi 200 kilometrov južne od Nyosu. Pri výrone oxidu uhličitého tam vtedy zahynulo 34 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Asi pätnásťhektárové jazero Nyos vypĺňa zvyšky sopečného krátera, ktorý bol vytvorený zhruba pred 400 rokmi v seizmicky aktívnej časti pri sopke Oku. Jazero leží 320 kilometrov od Yaoundé a je hlboké asi 200 metrov.

Po tragédii nainštalovali vedci v oboch jazerách pumpy, ktoré z dna vysávajú nadbytočný oxid uhličitý, čím chcú predísť ďalšej tragédii. V Nyose pumpu postavili v roku 2001, v Monoune o dva roky neskôr. V oboch jazerách možno vidieť nezvyčajný úkaz, tryskajúcu vodu. V Nyose strieka až do výšky 50 metrov, v Monoune dosahuje desať metrov.

Profesor George King z Michigenskej univerzity uvádza, že tlak plynu pri dne jazera je asi 15 barov (vo fľaši šampanského je päť barov). Podľa vedcov iba jedna pumpa na každé jazero nestačí a stále hrozí ďalší únik plynu. V Nyose je podľa nich nevyhnutné postaviť ďalšie štyri pumy, ktoré by mali v budúcich piatich rokoch vyčerpať z podložia jazera viac než 75 percent oxidu uhličitého.

SkryťVypnúť reklamu

Kamerunské jazerá sú spolu s jazerom Kivu na hraniciach medzi Kongom a Rwandou, jedinými na svete, kde zaznamenali únik smrtiach plynov.

V posledných rokoch firmy ťažiace zemný plyn z morských plošín začali uskladňovať pomocou púmp nadbytočný oxid uhličitý pod morským dnom. Skeptici varujú pred nadmerným a nie úplne bezpečným ukladaním plynu pod zemský povrch a argumentujú práve katastrofou v kamerunskom Nyose.

Autor: ROBERT MIKA, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  2. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  7. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  2. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  3. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  4. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  5. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  6. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 040
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 829
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 095
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 717
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 920
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 198
  7. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 2 001
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 1 973
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Akým chlapcom a tínedžerom bol Štefánik?


a 1 ďalší 3

Ako vyzeral zápas politických elít.


a 2 ďalší 4

Poľsko si pripomína svoju prvú konštitúciu.


a 1 ďalší

Alkohol plnil sociálnu i náboženskú funkciu.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu