SME

Bosch, Hieronymus

Vynálezca príšer a netvorov, maliar obrazov s podivuhodnými a zvláštnymi fantáziami, surrealista 15. storočia, heretik. Spájali si ho s alchýmiou, astrológiou aj čarodejníctvom, s opojením drogami a jeho tvorbu so sexuálnou promiskuitou. Reč je o Hieronym

usovi Boschovi, od ktorého smrti uplynulo včera 490 rokov.

Tieto tvrdenia treba brať s obrovskou rezervou. Nepríjemné nálepky dostal, pretože jeho maľby vzbudzovali strach a úzkosť. Čudesnými čertami s desivými tvárami sa to len hemžilo, ruky mali ako konáre. Niekedy to boli štrbavci so zakrivenými nosmi, inokedy potvory, ktoré chodili po štyroch a pre každého hriešnika mali pripravený zákerný trest.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viac vtipní než hroziví, ale aj tak šokujúci. Autori publikácií o maliarovi tvrdia, že „postavy, ktoré vymyslel, boli síce vysoko originálne, stelesňovali však náboženské predstavy, ktoré boli pre kresťanov záväzné celé storočia.

SkryťVypnúť reklamu

V Boschovom umení vzplanul ešte raz umierajúci stredovek. Bosch nepredstavoval underground svojej doby, bol to nápaditý a geniálny stredný prúd. V tvorbe ho podporovali vážení predstavitelia cirkvi a šľachty. Humanistov a reformátorov Bosch z diaľky obchádzal.

Narodil sa okolo roku 1450 v meste 's-Hertogenbosch neďaleko dnešných belgických hraníc. Nezanechal po sebe korešpondenciu ani denníky. Prvý údaj o ňom pochádza z roku 1474.

Hlavným zdrojom informácií o maliarovi sú účtovnícke knihy bratstva Matky božej, kam jeho rodina patrila. Združovalo mužov a ženy a zamieravalo sa na slávny zázračný obraz Panny Márie.

Tam sa začínala Boschova kariéra - pri objednávkach na oltáre, ktoré dostával jeho otec. V knihách bratstva sa Boschovo meno objavovalo čoraz častejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočné Boschovo meno znelo Jheronimus van Aken, jeho predkovia pravdepodobne pochádzali z Aachenu. Meno Bosch odvodil od mesta, v ktorom žil: 's-Hertogenbosch. O jeho súkromnom živote sa takmer nič nevie. Zachoval sa len jediný údaj: za ženu si vzal o niekoľko rokov staršiu Aleyt Goyaerts van den Meervenne.

Oko si Boscha najlepšie pamätá pre jeho triptych Záhrada pozemských rozkoší preplnený ľudskými neresťami, pohlavným aktom a erotickými symbolmi, jeho tvorba je plná obrazov s biblickými výjavmi, okrem Krista sa nevyhýbal ani zobrazovaniu svätých a pustovníkov.

Na rané diela mala pravdepodobne väčší vplyv než flámski maliari holandská knihomaľba. Najmä preto, že mu nebol cudzí humor, živé gestá, sedliacke tváre a podoba sa nájde aj v kompozícii. Jeho tvorba patrila hriechu a ľudske • neresti. Začalo sa to stolnou doskou so Siedmimi smrteľnými hriechmi a štyrmi poslednými vecami človeka. Postupne si bral na mušku chlípnych a pažravých mníchov, mníšky.

SkryťVypnúť reklamu

Záľuba v príšerkách - diablikoch sa rozvinula v Poslednom súde. „Im podobné predtým nikto nevidel ani nevymyslel,“ povedal Albrecht Dürer.

Boscha v jeho dobe najviac ocenil konzervatívny katolícky kráľ Filip II. Zhromažďoval jeho diela, dokonca aj Záhradu pozemských rozkoší, kde sa hýri jedna radosť. Zrejme videl, že maliar sa aj v rozdivočených obrazoch snaží vštepovať ľuďom mravné a morálne hodnoty stredoveku. Predstava, že by v Boschových obrazoch boli kacírske podtexty, ako znie jedna z interpretácií jeho diel, je smiešna.

Existuje len jeden obraz považovaný za jeho autoportrét. Zachoval sa len v kópiách a zobrazuje maliara v staršom veku. Aj keď v mnohých zbierkach sa nachádzajú Boschove obrazy, ich autorstvo často nie je stopercentné.

SkryťVypnúť reklamu

Niekedy ide o napodobeniny, inokedy o kópie. Asi len pri 30 dielach sa o ich pravosti nepochybuje. S výnimkou obrazov z raného obdobia na nich chýba čas vzniku. Bosch a jeho dielo zostávajú záhadou, pri ktorej luštení si zgustnú majstri špekulatívnych interpretácií a zostavovatelia publikácii o sexualite.

Odkaz jeho diela je však jasný - Boh je všemohúci a diablici od výmyslu sveta pokúšajú ľudskú vôľu len vďaka tejto všemohúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  3. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  4. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  5. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  6. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  7. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 983
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 8 923
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 013
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 085
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 003
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 967
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 320
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 608
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší 5
SkryťZatvoriť reklamu