SME

Nástup komunizmu v Číne

Keď sa v Šanghaji 23. júla 1921 zišla hŕstka delegátov marxistických krúžkov z celej krajiny, zrejme ani netušili, ako veľmi prepíšu históriu Číny. Počas niekoľkých dní založili Komunistickú stranu Číny, ktorá dodnes silnou rukou vládne najľudnatejšej .

Mao v roku 1935. FOTO - ARCHÍV


Keď sa v Šanghaji 23. júla 1921 zišla hŕstka delegátov marxistických krúžkov z celej krajiny, zrejme ani netušili, ako veľmi prepíšu históriu Číny. Počas niekoľkých dní založili Komunistickú stranu Číny, ktorá dodnes silnou rukou vládne najľudnatejšej krajine sveta. Ako sa teda začal písať príbeh prenikania komunizmu do tejto odnepamäti izolovanej časti sveta?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Iniciatíva šírenia komunizmu prišla z Moskvy. Aj hnutie 4. mája 1919, keď sa uskutočnila v Pekingu študentská demon-štrácia, bolo ozvenou boľševických zmien v Rusku. Študentskými lídrami boli zväčša tí istí mladí rozhnevaní muži, čo o dva roky zakladali novú stranu. Nitkami však v skutočnosti stále poťahoval Vladimír Iľjič Lenin.

SkryťVypnúť reklamu

Všeruská komunistická strana práve dokončovala svoju revolúciu a bola posadnutá rozšíriť vplyv do Číny. V roku 1920 založila sovietska vláda Ďalekovýchodnú kanceláriu ako pobočku tretej komunistickej internacionály známej ako Kominterna. Na jej čele stál súdruh Sumilckij, no prvý výrazný impulz dal až jeho zástupca Grigorij Voltinskij.

Poradca Kominterny Voltinskij podnikol cestu do Číny v rokoch 1920 - 1921 a práve on inšpiroval čínskych revolucionárov vrátane prvého predsedu a ústredného tajomníka strany Čchena Tu-sioua. Ďal-ším sovietskym človekom, ktorý do čínskych miest a mestečiek chodil s príkazmi z Moskvy, bol Nikolskij z Irkutska a holandský komunista Henk Sneevliet.

Lenin bol s pôsobením Holanďana v Indonézii taký spokojný, že ho okamžite vyslal do Číny. Z jeho iniciatívy sa strana neskôr rozhodla spolupracovať s nacionalistickou stranou Kuomintang. Aj preto mala prvá komunistická strana čoraz väčšie problémy s Kominternou.

SkryťVypnúť reklamu

Od augusta 1920 v Šanghaji, Pekingu, vo Wu-chane, v Ťiang-nane, Čchang-ša a Kantone vznikali prvé marxistické krúžky. Mnohí historici tvrdia, že išlo skôr anarchistov, ktorí sa neriadili základnými zásadami marxistickej teórie. Na prvom zjazde sa zúčastnilo trinásť delegátov reprezentujúcich 53 členov krúžkov, Nikolskij a Sneevliet. Spomedzi nich sa vyprofilovali traja lídri - Li Ta-čao, Čang Kuo-tchao a prvý šéf strany Čchen Tu-siou. Ten príliš kritizoval vplyv Moskvy a priateľstvo s Levom Trockým. To mu nakoniec zlomilo väzy. V roku 1929 musel stranu opustiť, neskôr ho zatkli a uväznili. Takýto postup proti "vnútornému nepriateľovi" sa stal pre stranu typický.

V roku 1925 už bola Čínska komunistická strana najväčšou na svete. Ale ešte jej niečo chýbalo, vláda nad svojou krajinou.

SkryťVypnúť reklamu

Na prvom zjazde bol aj dovtedy ešte málo výrazný 27-ročný mladík, Mao Ce-tung. Kľúčovým preňho bol rok 1927, keď sa Čankajšek rozhodol vyhlásiť vojnu komunistom. Boli to ťažké časy, keď sa zdalo, že komunisti v občianskej vojne prehrajú. Prežila iba jeho skupina, aj vďaka krátkemu spojenectvu s Kuomintangom, ktorá vznikla v boji proti Japonsku a v duchu oddanosti línii Kominterny. Mao založil vlastné ozbrojené sily - Čínsku ľudovú armádu a dal sa s ňou na legendárny Dlhý pochod. Už vtedy sa Mao driapal k moci, nad stranou mal plnú kontrolu od roku 1935.

Po víťazstve v občianskej vojne sa stali komunisti štátostranou a 1. októbra 1949 Mao Ce-tung vyhlásil Čínsku ľudovú republiku. Zaostalosť krajiny sa Mao, ktorého myšlienky tvorili ideový základ nového štátu, pokúsil prekonať slávnym Veľkým skokom. Skončil sa úplným krachom a oslabený Mao sa pri moci udržal len brutálnou diktatúrou, ktorá vyvrcholila počas kultúrnej revolúcie.

SkryťVypnúť reklamu

Po Maovej smrti v roku 1976 sa strana posunula iným smerom, Teng Siao-pching presadil "socializmus s čínskymi špecifikami". Akýsi načerveno premaľovaný kapitalizmus. Aj počas tejto zmeny však prišlo ku krviprelievaniu. Študentov požadujúcich na jar 1989 slobodu slova zmasakrovali vládne jednotky na pekinskom námestí Nebeského pokoja - Tchien-an-men. Na námestí, kde vyhlásil Mao vznik komunistickej Číny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  3. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  2. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  3. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  4. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 343
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 235
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 830
  4. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 383
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 969
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 856
  7. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 744
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rok 1945 a prechod frontu v podjavorinsko-podbradlianskom regióne.


Juraj Krištofík a 1 ďalší

Karpatsko-duklianska operácia si vyžiadala desaťtisíce životov.


Peter Holík a 1 ďalší

Život a osudy komunít etnických Slovákov na území rozdelenej Juhoslávie, v Rumunsku, Maďarsku a Bulharsku.


a 1 ďalší

Vládol dlhých 48 rokov.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu