SME

Tesla, Nikola

Desiatky metrov dlhé elektrické výboje, žiarovka svietiaca bez zjavného zdroja energie alebo loď na diaľkové ovládanie - tým všetkým udivoval verejnosť slávny vynálezca Nikola Tesla.

Pri pohľade na dlhý zoznam jeho objavov je zrejmé, prečo býva tento muž s uhrančivým pohľadom označovaný za človeka, ktorý "vynašiel dvadsiate storočie". Od narodenia Nikolu Teslu uplynulo v pondelok 150 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mimoriadne nadaný fyzik sa venoval najmä výskumu vlastností dvoch a viacfázových elektrických prúdov a experimentom s vysokým napätím. Medzi jeho najdôležitejšie objavy patria systémy produkujúce a využívajúce striedavý prúd, najmä trojfázový elektromotor. Meno slávneho vynálezcu má aj transformátor, bez ktorého by sa nezaobišli súčasné televízory či rádiá.

SkryťVypnúť reklamu

Tesla dlhodobo experimentoval aj s bezdrôtovým prenosom energie a informácií. Počas svojho života si nechal patentovať viac ako sto nápadov. Tesla na seba neupozorňoval len vynálezmi, ale aj excentrickým spôsobom života, ktorý akoby potvrdzoval, že hranice medzi genialitou a šialenstvom sú veľmi tesné. Tvrdil o sebe, že je jasnovidec a v predstavách je schopný jasne vidieť fungovanie navrhnutých aparátov.

Nedôverčivé či priamo negatívne reakcie verejnosti vyvolávali niektoré ďalšie vyhlásenia, napríklad že zachytil vysielanie z vesmíru, alebo že vynašiel smrtiaci lúč, ktorý dokáže zničiť 10-tisíc lietadiel na vzdialenosť 400 kilometrov. Problémy pôsobili i jeho praktické experimenty, často sprevádzané bleskmi a inými znepokojujúcimi javmi.

SkryťVypnúť reklamu

Nikola Tesla sa narodil 10. júla 1856 v chorvátskom Smiljane v rodine srbského pôvodu. Najprv študoval matematiku a fyziku na polytechnike v rakúskom Grazi, odkiaľ neskôr na krátky čas odišiel na univerzitu do Prahy. Po skončení štúdií Tesla pracoval najprv v Budapešti a Paríži. V roku 1884 zamieril Tesla so štyrmi centami vo vrecku na americký kontinent.

V Spojených štátoch našiel prácu u vynálezcu a podnikateľa Thomasa Alvu Edisona. Dvaja géniovia však spolu nedokázali vychádzať. Rozchádzali sa predovšetkým v názoroch na budúcnosť elektrických systémov. Zatiaľ čo Edison preferoval jednosmerný, Tesla presadzoval striedavý prúd.

Po rozchode s Edisonom si Tesla zariadil vlastné laboratórium, v ktorom vykonával svoje pokusy. Niekedy mohla byť pri experimentoch prítomná aj verejnosť, ktorú slávny fyzik udivoval napríklad tým, že dokázal rozsvietiť žiarovku, ktorú držal v ruke. Elektrina prúdila jeho vlastným telom, čím demonštroval bezpečnosť striedavého prúdu. Neskôr Tesla dokázal energiu žiarovkám dodávať úplne bez vodiča.

SkryťVypnúť reklamu

Teslove vynálezy neboli len atrakciou, ale nachádzali využitie aj v praxi. Už v roku 1885 kúpil George Westinghouse, riaditeľ elektrárenskej spoločnosti z Pittsburghu, viacero Teslových patentov na zariadenie produkujúce a využívajúce striedavý prúd.

Tesla sa podieľal aj na konštrukcii generátorov inštalovaných vo vodnej elektrárni pri Niagarských vodopádoch. V roku 1888 navyše uzrel svetlo sveta prvý trojfázový indukčný elektromotor a o desať rokov neskôr predviedol Tesla verejnosti diaľkovo ovládanú loďku.

Nie všetko však Teslovi vyšlo podľa jeho želania. V roku 1900 sa pustil na Long Islande do stavby vysielača, ktorý mal zabezpečiť bezdrôtový prenos informácií do celého sveta. Nezohnal však dosť peňazí a projekt musel zastaviť.

Jeho čudáctvo bolo stále väčšie, a tak Tesla nezískal širší okruh priateľov. Zomrel opustený 7. januára 1943 v New Yorku. Mal 87 rokov. Na počesť slávneho fyzika, bola jeho menom označená jednotka magnetickej indukcie.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: TOMÁŠ DUŠEK, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 965
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 625
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 912
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 873
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 130
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 459
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 598
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 471
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší 5
SkryťZatvoriť reklamu