SME

Henrich VIII.

Dlhodobé a vyčerpávajúce boje o anglický trón v 15. storočí, známe ako vojna ruží, ukončil Henrich VII. a nastolil dynastiu Tudorovcov.

Najznámejším Henrichom na anglickom tróne je však jeho syn Henrich VIII. Upevnil kráľovskú moc, vyviedol Anglicko z krízy a pripravil ho na hospodárske a politické prvenstvo v Európe. Prispel k tomu aj oddelením krajiny od vplyvu pápeža a vytvorením anglikánskej cirkvi. Henrich VIII. sa narodil 28. júna 1491 - pred 515 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako si upevniť moc a byť dobrým diplomatom sa mladý panovník naučil od otca. Dvadsať rokov kráčal vlastne v jeho šľapajach - Anglicko pomaly začínalo ekonomicky prosperovať, vojnové rany sa zahojili a Henrich už ani nemusel vyvíjať veľkú politickú námahu na riadenie krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko sa zmenilo, keď narazil pri svojich milostných avantúrach na mladučkú Annu Boleynovú, peknú dcéru nižšieho šľachtica, ktorá na radu svojich príbuzných odmietla byť jeho milenkou, hoci by to pre dievča ako ona bola veľká česť. Chcela niečo iné - stať sa kráľovnou. Spustila tým nevídaný pohyb v diplomacii a neskôr ovplyvnila celú politiku Anglicka voči Európe.

Pápežský nuncius pápeža varoval, aby nevyhovel žiadosti o rozvod Henrichovho manželstva s Katarínou Španielskou - sestrou španielskeho kráľa - lebo zámienku, že bola pred vstupom do manželstva vdovou, a preto nebola panna, odmietli už Henrichov otec a predchádzajúci pápež. Išlo totiž o bývalé detské manželstvo Henrichovho brata, a Henrich žil medzičasom s Katarínou už mnoho rokov, mal s ňou dcéru Máriu, ktorú dokonca zasnúbil so španielskym infantom. Mužského potomka mu však Katarína nedala a v tom videla Anna Boleynová svoju šancu.

SkryťVypnúť reklamu

Začala sa diplomatická vojna, počas ktorej padali varovania o skutočnej vojne so Španielskom a hrozba kliatby od pápeža. Henrich však rýchlo pochopil slabosť Európy a silu ostrovnej ríše. Pochopil, že cirkev v Anglicku vlastní veľký majetok a on ho potrebuje.

Nevídane odvážnu politiku v tejto veci zavŕšil odtrhnutím celého Anglicka od vplyvu pápeža. V roku 1533 vyhlásil vznik novej cirkvi a sám sa ustanovil jej hlavou. Odpor v Anglicku umlčal popravami biskupa Fischera a kancelára Thomasa Mora, autora pojednania o ideálnej spoločnosti v diele Utópia. Prvá manželka potom skončila v kláštore aj s dcérou Máriou.

Henrichov sen o mužskom dedičovi sa však nenaplnil ani v druhom manželstve, prežila len ďalšia dcéra Alžbeta. Preto sa pod absurdnou zámienkou o inceste s bratom rozhodol Anny zbaviť, aj keď pre manželstvo s ňou urobil tak veľa. Po tisíc prežitých spoločných dňoch ju poslal pod katovu sekeru.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie manželstvo s Janou Seymourovou splnilo jeho túžbu, keď sa im narodil syn Eduard. Jana po pôrode zomrela, a tak sa Henrich ženil ďalej - manželstvo s Annou de Cleve po čase anuloval pre pochybenie právnikov pri príprave manželskej zmluvy, Katarínu Howardovú zas dal popraviť, lebo zostala verná katolíckej cirkvi a Henrich to s pomocou zvedov odhalil.

Posledná manželka Katarína Párrová, pokorná a vyľakaná, žila celý čas v strachu pred popravou, nakoniec však manžela prežila. Zlé jazyky hovorili, že posledné manželstvá boli len formálne, lebo Henrich ako starnúci muž veľmi pribral a mal veľké gastromické potiaže. Jeho uvoľňovanie, aj počas významnych politických a diplomatických aktov, bolo zdrojom nespočetných klebiet. Kráľova strava sa skladala takmer len z mäsa a sladkostí, zalievaných litrami vína. Ako kráľ odmietal jesť stravu "obyčajných ľudí", takmer prestal chodiť a vysadiť na koňa ho mohli len pomocou rebríka, ktorý držali traja sluhovia.

SkryťVypnúť reklamu

Politické kroky Henricha však naďalej ostali prezieravé, postaral sa o ekonomický rast krajiny podporou podnikania šľachty, hoci jej politické práva veľmi skresal a takmer nerešpektoval parlament. Pochopil význam námornej dopravy a objavov nových území. Vytvorením arcibiskupstva catenburského dovŕšil odtrhnutie od Ríma a upevnil novú cirkev.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 965
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 625
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 912
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 873
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 130
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 459
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 598
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 471
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší 5
SkryťZatvoriť reklamu