SME

Corneille, Pierre

Začiatkom päťdesiatych rokov zažiarila na festivale v Avignone francúzska skupina divadelníkov. Ukázala sa s hrou Le Cid. Najväčšiu pozornosť na seba strhol herec v hlavnej úlohe - slávny Gérard Philipe. Kritika hovorila o jeho brilantnom výkone, médiá .

Najslávnejším predstaviteľom Cida sa stal Gérard Philipe. FOTO - ARCHÍV

Začiatkom päťdesiatych rokov zažiarila na festivale v Avignone francúzska skupina divadelníkov. Ukázala sa s hrou Le Cid. Najväčšiu pozornosť na seba strhol herec v hlavnej úlohe - slávny Gérard Philipe. Kritika hovorila o jeho brilantnom výkone, médiá naháňali rozhovory. V jednom z nich sa novinárka pýtala: Prečo je práve táto hra taká skvelá? Čomu môžete vďačiť za jej úspech? Philipe odpovedal veľmi stroho: "Corneillovi, madame."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pierre Corneille Cida napísal. Príbeh zasadil do španielskych dejín a vystaval ho ako klasickú antickú drámu. Lebo vtedy, keď na ňom pracoval, bol taký postup moderný. Bolo to v roku 1636 a Corneille práve oslavoval svoje tridsiate narodeniny. Dnes od jeho narodenia prešlo štyristo rokov.

Románové a filmové umenie má jednu šarmantnú zápornú postavu. Kardinál Richelieu je inteligentný, prefíkaný, vtipný aj nebezpečný. Napríklad z Dumasovej klasiky Traja mušketieri spravil napínavý a vzrušujúci príbeh. Najlepšie na ňom je, že to nie je obyčajná rozprávková postava - Richelieu naozaj žil a veľa ľudí s ním malo skutočne nepríjemné skúsenosti. Medzi nimi aj Pierre Corneille.

Spočiatku celkom vychádzali. Richelieu si Corneilla vybral do úzkej skupiny dvorných spisovateľov, ktorí pracovali na jeho básnických pokusoch. Corneille vyštudoval právo, ale na to, aby sa ukazoval v súdnej sieni bol príliš hanblivý. Viac ho bavilo písať a neprekážalo mu, ak sa pod jeho prácu podpisoval niekto iný.

SkryťVypnúť reklamu

Viac hrdosti pocítil až vtedy, keď v Paríži úspešne odohrali jeho komédiu Mélite. Už nechcel nezmyselpne pracovať pre kardinála. V tom čase autori aj publikum cítili, že divadlo potrebuje zmenu. Mnohé hry boli zaťažené dlhými lyrickými pasážami, nebolo v nich miesto na žiadnu poriadnu akciu a ľudí to nudilo. Niektorí chceli divákov rozptýliť tým, že presúvali zápletku z miesta na miesto, tým však príbeh strácal na uveriteľnosti.

Preto sa objavili nové pravidlá - pre každú hru musí platiť jednota miesta, času a deja. Tak sa kedysi písali aj antické drámy, a tak začal písať aj Corneille. S tragikomédiou Le Cid mal taký úspech, že to ohrdnutý Richelieu nevedel zniesť. Nahovoril členov čerstvo založenej Francúzskej akadémie, aby o Cidovi písali a poriadne ho strhali. Aj keď vedel, že si to dielo nezaslúži.

SkryťVypnúť reklamu

Našťastie, publika sa tieto útoky nedotkli a Cida miloval celý Paríž. Corneille v ňom vyostril boj medzi rozumom a citom, láskou a cťou. Hlavní hrdinovia, Rodrigue a jeho láska Chiména, sú vystavení nemožnosti voľby: ak Rodrigue splní žiadosť svojho otca a zabije otca Chimény, ktorý ho urazil, okamžite stratí Chiméninu lásku. Ak by sa však súboju vyhol, nebol by viac Chimény hodný. A rovnako Chiména: ak chce pomstiť otcovu smrť, musí u kráľa žiadať Rodriguovu hlavu. Ak by ju nežiadala, jeho lásku by si nezaslúžila.

Corneille nakoniec v hre dospel k šťastnému riešeniu. K silnej dráme nepotreboval hrdinovu smrť, stačilo, že sa ocitne vo vážnom ohrození. Postava Rodrigua - Cida má preto v sebe aj niečo romantické. Stala sa jednou z najkrajších v histórii. Gérard Philipe si želal, aby ho v Cidovom purpurovom kostýme pochovali.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr prišli ďalšie svetlé chvíle, Corneille uspel aj s hrami Horácius a Cinna. Znovu písal o láske, zbabelosti a veľkorysom odpúšťaní slabším. Neskôr zažil aj menej slávne obdobie, napríklad pri neúspechu tragédie Pertharite, a stiahol sa do ústrania.

Po rokoch sa vrátil späť do Paríža, ale tam našiel svojho nového soka. Bol ním mladý dramatik Jean Racine. Ten však bol na rozdiel od samoľúbeho kardinála naozaj talentovaný. Nestaval toľko na deji ako Corneille, ale na vášni, ktorá z tragickej voľby prirodzene vyplýva. V porovnaní s Racinom sa parížskemu publiku začali zdať Corneillove hry suché.

Corneille sa definitívne stiahol. V roku 1684 zomrel v chudobe a zabudnutí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  3. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  4. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  5. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  6. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  7. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 983
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 8 923
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 013
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 085
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 003
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 967
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 320
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 608
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší 5
SkryťZatvoriť reklamu