FOTO - REUTERS
Celý tento týždeň svieti Empire State Building v New Yorku na bielo. Oslavuje jubileum. Bielymi svetlami sa New Yorku predviedla aj pred 75 rokmi. Sprístupnili ju 1. mája 1931.
Odvtedy jej svetlá slúžia ako pripomienka rôznych sviatkov a bývajú symbolické. Na deň svätého Patrika, keď Íri oslavujú svoj najväčší sviatok, svieti newyorská dáma nazeleno, počas nedávneho filmového festivalu Tribeca na ružovo-žlto. Na svätého Valentína je červená a zamilované páry majú možnosť zosobášiť sa v tento deň na 80. poschodí. Vopred musia o sobáš požiadať a uviesť dôvody, prečo by svoju svadbu mali na Empire State Building osláviť práve ony. Najvtipnejšie dôvody novomanželom poskytnú nezabudnuteľný zážitok a voľný vstup do výhľadne mrakodrapu každý rok na výročie ich svadby.
Mrakodrapy sa dnes stavajú takmer v každom väčšom meste a nie sú nijakou zvláštnosťou, azda až na tie, ktoré súperia o aktuálnu pozíciu najvyššej budovy sveta. Empire State Buidling ňou bola do roku 1972, teda celých 41 rokov.
Meria 381 metrov. Dovtedy najvyššiu budovu predstihla o 62 metrov. V roku 1972 prišla o prvenstvo najvyššej budovy, keď postavili 417 metrov vysoké dvojičky. Po 11. septembri je opäť najvyššou budovou mesta.
Najväčší boom výstavby mrakodrapov zažila Amerika v dvadsiatych rokoch minulého storočia. V New Yorku, najmä na Wall Street, rástlo množstvo budov s viac ako dvadsiatimi poschodiami. Zastavil ich až čierny piatok, krach na burze v roku 1929.
Začiatkom tridsiatych rokov sa preto centrum diania v New Yorku rozhodli presídliť vyššie na Manhattan, aby sa obchodné centrum Wall Street mohlo po krachu spamätať. Na mieste zbúraného slávneho hotela Waldorf Astoria na 5. avenue medzi 33. a 34. ulicou položili v marci 1930 základný kameň Empire State Building. Postavili ju v rekordnom čase za jeden rok a 45 dní.
Do roku 1940 bola väčšina kancelárskych priestorov prázdna a Newyorčania ju nazývali Empty State Building.
Stará dáma má 102 poschodí a 73 výťahov. Na jej výstavbu použili 55-tisíc ton ocele, 10 miliónov tehál, má 6500 okien a viac ako 1100 záchodov. Na vnútorné zariadenie použili drahý mramor, ktorý priviezli z Nemecka.
V júli 1945 do 79. poschodia narazilo pre zlú viditeľnosť a navigáciu lietadlo, ktoré spôsobilo požiar a dieru veľkú šesť metrov. Budovou to však veľmi neotriaslo.
Keď sa vyveziete do rozhľadne na Empire State Building, až vtedy si dokážete naplno uvedomiť, že ste v New Yorku. Pri dobrom počasí je z výhľadne dovidieť osemdesiat míľ, do piatich amerických štátov.
Vyhliadka vo výške 320 metrov mala pôvodne úplne iný účel, ako len slúžiť turistom. Naplánovali ju ako prístav pre vzducholode. Mali ich priväzovať o špičku veže. Hneď pri prvom pokuse zakotviť a zhodiť z paluby pomocou lana noviny, sa však ukázalo, že to viac nebude možné. Pokus sa síce podarilo uskutočniť, ale len s veľkými ťažkosťami.
Empire State Building stojí vo svojom okolí v podstate osamotená, nezatieňuje ju žiadny iný mrakodrap. Ich výstavba sa napokon vrátila do okolia Wall Street. Na jej sláve to však nijako neubralo.