SME

Veľké divadlo v Moskve

"Boľšoj teatr" nie je len budova a skvelé predstavenia, výnimoční herci, svetoznámi tanečníci a legendy ruského baletu ako Maja Pliseckája. Veľké divadlo v Moskve je kus ruskej histórie, ktorá zanechala škrabance, inokedy ho skrášlila.

Oslavy vzniku sú tak trochu absurdné. Historici sa totiž nemôžu presne zhodnúť, kedy má "Boľšoj" tie správne narodeniny. Za najspravodlivejší sa pokladá rok 1776. Vtedy kňaz Peter Vasilievič Urusov získal od imperátorky Jekateriny II. povolenie s cárskou pečiatkou: "Povoľuje sa usporiadať divadelné predstavenia rôzneho druhu, a tiež koncerty a maškarády." Okrem Urusova nikto iný takéto privilégium nemal. A tak, najskôr len na papieri, vzniklo Veľké divadlo. Bolo to pred 230 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sú zdokumentované len dva prípady významných osôb, ktoré odmietli ponuku navštíviť jedno z najslávnejších divadiel sveta. Aleksej Stachanov a Jásir Arafat. Palestínsky líder sa vyhovoril: "Čo by povedali v utečeneckých táboroch, keby ma videli, ako takto hýrim?" Svetový rekordér v ťažbe uhlia z roku 1935 Stachanov sa "Boľšojmu teatru" vyhnúť nedokázal. Nevýslovne však trpel, keď ako námestník ministra uhoľného priemyslu musel kultúrny stánok navštíviť. Donútili ho len vtedy, keď bol v lóži aj Stalin. Bál sa, že generalisimus jeho odpor ku kultúre potrestá.

Divadlo sa usadilo v Petrovskej ulici v roku 1780 a hovorilo si "Víťazstvo múz". Bola to prvá stála scéna v Moskve. V roku 1805 vyhorelo a vďaka tomu má dnes ruská metropola charakteristický symbol - súčasnú budovu Veľkého divadla otvorili v roku 1825 a odvtedy patrí medzi to lepšie, čo Rusko ponúkalo v časoch cárskych, komunistických i súčasných. Pôvodne bolo zamýšľané najmä pre drámu a operu. Avšak nakoniec sa najviac preslávilo klasickými baletnými inscenáciami: Čajkovského Labutím jazerom či Luskáčikom.

SkryťVypnúť reklamu

Známa budova, pred ktorou si dávajú zraz milenci i veteráni z 2. svetovej vojny, to nemala nikdy ľahké. Niekoľkokrát horela, zatvárali ju a znovu sa vracala k životu. Vďaka dokonalej akustike patrila medzi najlepšie operné scény na svete. Neodborné zásahy to však pokazili. Betón namiesto dreva, plasty a ďalšie výdobytky pokroku dielo skazy dokonali.

Ak pohľad Rusov na históriu môže byť aj kritický, Veľké divadlo zostáva posvätnou kravou. Je nedotknuteľné a uctievané. Hoci má v múroch a vo svojej atmosfére škrabance všetkých epôch, ktorými prešlo, je symbolom trvalých hodnôt ruskej kultúry. Pokusom o ideologické znásilnenie síce čelilo statočne, ale drobným škrabancom neuniklo. Napríklad, keď boľševici nechali vsadiť do pozlátených rokokových štukov kosáky, kladivá a snopy obilných klasov. Dodnes sú v lóži, kde sedával cár Alexander II., Mikuláš II. a po nich Stalin. Oponu skrášlili nápisom ZSSR, takže pripomína dres sovietskych hokejistov. Červený plyš, ktorým je interiér divadla vybavený od svojho vzniku, našťastie komunistom vyhovoval. Oslávili tam pompézne aj 30. výročie VOSR.

SkryťVypnúť reklamu

Paradoxom je, že "Veľké" asi nikdy neprežívalo také ťažké a rozporné obdobie, ako dnes.

Akoby divoká ruská demokracia a rodiaci sa kapitalizmus zaútočili na starého ducha omnoho tvrdšie, než kedysi komunisti. Aj vrcholné duchovno potrebuje materiálnu podstatu. Kým pred piatimi rokmi hospodárilo ročne divadlo s desiatimi miliónmi dolárov, Viedenská opera spotrebovala 19-krát viac. "Zdržiavať sa v divadle je životu nebezpečné," vyhlásil v roku 2005 riaditeľ Anatolij Iskanov. Budove skutočne hrozilo zrútenie, drevená konštrukcia zhnila, elektrinu naposledy robili v 40. rokoch minulého storočia a herci aj baletní majstri šomrú, že z platu 400 dolárov mesačne nedokážu vyžiť. Na rozsiahlu a nákladnú rekonštrukciu čakalo od roku 1990, keď sa o nej začalo uvažovať. Divadlo z nej vyjde oprášené a očistené od kosákov a kladív. Kompletná obnova starých dobrých vlastností a modernizácia zázemia bude stáť viac ako 700 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Interiér bude patriť medzi najluxusnejšie. A možno tak zanikne aj jeden nešvár, ktorý pretrval od čias organizovaných zájazdov kolchozníkov až dodnes. Do "Veľkého" sa dávno prestalo chodiť v luxusných róbach - hľadisko zaplavili turisti v neformálnom odeve. Po rekonštrukcii budú diváci vraj zasa ctiť "Boľšoj teatr" ako jednu z najväčších kultúrnych hodnôt Ruska.

Autor: agentúra Epicentrum pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 995
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 845
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 193
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 070
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stavba veľkých pyramíd v Gíze bola ako projekt Apollo 11 – na hrane možností a s výrazným skokom vpred.


a 2 ďalší

Stručné dejiny zlého sna


a 1 ďalší

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu