SME

Grimm, Wilhelm

Meno Wilhelma Grimma sa neodmysliteľne spája s jeho bratom Jacobom, a samozrejme s rozprávkami. Wilhelm Grimm bol aj lingvista a literárny vedec, nielen rozprávkar. Spoluzakladateľ germanistiky a tvorca nemeckého slovníka. Narodil sa 24. februára pred ...

FOTO - ARCHÍV


Meno Wilhelma Grimma sa neodmysliteľne spája s jeho bratom Jacobom, a samozrejme s rozprávkami. Wilhelm Grimm bol aj lingvista a literárny vedec, nielen rozprávkar. Spoluzakladateľ germanistiky a tvorca nemeckého slovníka. Narodil sa 24. februára pred 220 rokmi v nemeckom meste Hanau.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Wilhelm bol mladším z bratov spriaznených po celý život. Boli ako dvojičky. Aj keď sa Wilhelm oženil, bývali stále spolu aj s Wilhelmovou manželkou Dorotheou. Na obrázkoch sú väčšinou znázornení spolu a nie vždy je celkom jasné, kto je Wilhelm a kto Jacob.

SkryťVypnúť reklamu

Wilhelm bol na rozdiel od staršieho brata urastený muž s mäkkými črtami tváre, veľmi spoločenský a mal rád všetky druhy umenia. Vyštudoval právo na Univerzite v Marburgu, ale zdravotné problémy mu zabránili zohnať si prácu. Trpel astmou a mal choré srdce. Podrobil sa preto liečeniu u známeho lekára v Halle. Jedine v tomto čase žili bratia Grimmovci oddelene.

Rozprávky, začali zbierať od roku 1806. Popritom sa venovali skúmaniu historického vývoja nemeckej literatúry. Zháňali najrôznejšie listiny, študovali báje, legendy, a tiež básne. Neskôr štúdium literatúry rozšírili o inojazyčnú tvorbu. V roku 1811 Wilhelm vydal knižku Starodánske piesne, balady a rozprávky. Grimmovci položili základy novej literárnej vedy.

Wilhelm Grimm začal publikovať mladý, prvé práce o rytierskych milostných spevoch uverejňoval v odborných časopisoch. Prvé Rozprávky bratov Grimmovcov vyšli v roku 1812 na Vianoce. Druhé vydanie z roku 1815 sa výrazne líšilo. Niektoré rozprávky pribudli, iné škrtli a vyše polovicu prepísali. Údajne mali pohoršujúci erotický podtón. Zbierka bájí a povestí už taký úspech ako rozprávky nezaznamenala.

SkryťVypnúť reklamu

Pre literárnu obec aj Wilhelma je významné dielo Nemecká rytierska povesť. Nebola to len zbierka povestí od 6. do 16. storočia. Dielo je rozšírené o historické poznatky a ich umelecké spracovanie.

Bratia Grimmovci žili v Kasseli. Dve desaťročia tam publikovali vďaka podpore ich veľkodušných priateľov. Pracovali v knižnici, jeden ako hlavný knihovník a druhý ako zástupca. Popritom sa venovali literárnemu bádaniu. Za výskum im univerzita v Marburgu udelila čestný doktorát. Jacob v tomto období napísal Nemeckú gramatiku, v ktorej sa venoval tvorbe slova a hlások a prvýkrát použil výraz indogermánske jazyky. Písal o vývoji jazyka a zákonitostiach o striedaní hlások. Wilhelm medzičasom vydal niekoľko kníh o epických hrdinských piesňach.

Bratia žili spolu v staromládeneckej domácnosti. Odkedy zomrela ich najštedrejšia mecenáška, kňažná z Hessenu, Grimmovci sa museli uskromniť. Niekoľkokrát sa sťahovali do lacnejšieho podnájmu. Situácia sa zlepšila až v roku 1825, keď sa Wilhelm oženil a narodili sa mu deti. V tom čase tiež veľa cestovali po krajine. Presťahovali sa do Göttingenu, kde obaja pôsobili ako profesori a Wilhelm pracoval ako knihovník.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1837 vyšlo tretie vydanie rozprávok, na ktorom Wilhelm pracoval prakticky sám. O rok neskôr bratia začali pracovať na Nemeckom slovníku. Grimmovci sa angažovali aj na politickom poli. Vydávali publicistické a politické príspevky, spolupodieľali sa na tvorbe základov ľudských práv, boli zástancami zjednotenia rozdrobeného Nemecka. Podpísali protest proti zrušeniu ústavy v hannoverskom kráľovstve, za čo ich prepustili z funkcií. Jacoba, ktorý pôsobil ako poslanec vo Frankfurtskom národnom zhromaždení, dokonca vykázali z krajiny.

Tri roky žili v exile v Kasseli, potom ich pruský princ, neskôr cisár Wilhelm I., pozval do Berlína, kde sa usadili a ďalej pracovali na Nemeckom slovníku, ktorého prvé vydanie vyšlo v roku 1854. Wilhelm až do konca života pracoval ako profesor na Humboldtovej univerzite. Bratia zostali spolu aj po smrti, ležia na cintoríne v Berlíne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 003
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 109
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 6 533
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 289
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 261
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 851
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 175
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 613
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu