SME

Prvý počítač na svete

Mal dĺžku tridsať metrov, dokázal si zapamätať len dvadsať čísiel a spotreboval toľko energie, že by to stačilo na osvetlenie celej dediny. Dokázal však sčitovať, odčitovať, deliť, násobiť aj počítať druhé odmocniny, a človeka tak prvýkrát ...

FOTO - ARCHÍV


Mal dĺžku tridsať metrov, dokázal si zapamätať len dvadsať čísiel a spotreboval toľko energie, že by to stačilo na osvetlenie celej dediny. Dokázal však sčitovať, odčitovať, deliť, násobiť aj počítať druhé odmocniny, a človeka tak prvýkrát odbremenil od zdĺhavej manuálnej práce s číslami. Prvý elektronický počítač na svete oficiálne spustili do prevádzky pár mesiacov po skončení druhej svetovej vojny, presne pred šesťdesiatimi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vystreliť projektil z dela alebo tanku zaberie len pár sekúnd, ale vypočítať, kam až doletí, bola ešte v polovici 20. storočia práca na tri mesiace. Americká armáda počas druhej svetovej vojny zamestnávala dvesto skúsených matematičiek, ktoré pripravovali palebné tabuľky určujúce dráhu strely pre konkrétne kombinácie zbraní, streliva a sily vetra. Aj s pomocou dvoch jednoduchých mechanických počítačov im však príprava jedinej tabuľky trvala 750 hodín - armáda pritom posielala šesť nových požiadaviek na palebné tabuľky denne.

SkryťVypnúť reklamu

Pennsylvánska univerzita preto dostala v roku 1943 úlohu zostrojiť počítač, ktorý by dokázal počítať trajektórie oveľa rýchlejšie, ale dal by sa pritom použiť aj na iné výpočty. Prvé experimentálne elektronické počítače už v tom čase existovali, žiaden však nemal výkon schopný skutočne pomôcť človeku - nový stroj nazvaný Eniac mal byť najmenej tisíckrát rýchlejší.

J. Presper Eckert a John Mauchly navrhli skutočné monštrum: Eniac vážil 30 ton a obsahoval vyše 17-tisíc elektrónok. Použité súčiastky boli notoricky nespoľahlivé, a tak bola väčšina inžinierov presvedčená, že gigant nemôže fungovať, pretože ho vždy po krátkom čase vyhorené elektrónky vyradia z prevádzky.

Do pamäte počítača sa vošlo len 20 desaťmiestnych čísiel a za sekundu dokázal urobiť 5-tisíc výpočtov (dnešný bežný domáci počítač zvládne dve až tri miliardy). Na rozdiel od neskorších počítačov navyše nepracoval v dvojkovej, ale desiatkovej sústave - jeho "myslenie" tak bolo bližšie ľudskému, ale výpočty boli oveľa menej efektívne.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže o mužov bola počas vojny núdza, programovanie stroja dostalo na starosť šesť špičkových vedkýň so vzdelaním v oblasti matematiky a logiky. Eniac sa programoval zmenou zapojenia káblov, podobne ako sa prepájali hovory v starých telefónnych ústredniach. Zadanie nového programu tak trvalo vždy niekoľko týždňov.

Ženy od Eniacu sa stali prvými programátorkami na svete. Slovo programátor vtedy ešte neexistovalo a ženám sa hovorilo rovnako ako neskôr počítačom - computers.

Pri stavbe Eniacu sa používali len štandardné súčiastky, aby bol hotový čo najskôr. Napriek tomu ho do konca vojny inžinieri spustiť nestihli a oficiálne ho armáde odovzdali až vo februári 1946. Aj tak však bol obrovským technologickým úspechom - výpočet jednej dráhy strely, ktorý predtým človeku trval 750 hodín, zvládol za 20 sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu

Eniac zostal najrýchlejším počítačom na svete až do roku 1952. Okrem pôvodného účelu pracoval po vojne aj na ďalších úlohách - počítal rovnice pre prvý (neúspešný) projekt vodíkovej bomby, analyzoval dáta o zachytenom kozmickom žiarení, pomáhal meteorológom pri predpovediach počasia.

Napriek drobným vylepšeniam sa však jeho konštrukcia ukázala ako neefektívna, problémom bola najmä malá pamäť a extrémne teplo, ktoré počítač produkoval. V roku 1955 ho vyradili zo služby, keď ho vo výkone predstihli nové prístroje počítajúce v dvojkovej sústave.

Hoci väčšina technických riešení Eniacu sa na ďalší vývoj počítačov neosvedčila a inžinieri sa vydali inými cestami, Eniac sa stal prvým dôkazom, že skutočne možno vytvoriť funkčný elektronický počítač s vysokým výkonom. Umožnil tak vznik nového gigantického priemyslu informačných technológií a otvoril éru, v ktorej všetky väčšie matematické výpočty za človeka prebrali stroje.

SkryťVypnúť reklamu

Viaceré z programátoriek Eniacu sa stali významnými postavami rodiaceho sa softvérového priemyslu - Frances Snyderová-Holbertonová napríklad vytvorila prvý systém umožňujúci zadávať príkazy počítaču prostredníctvom klávesnice namiesto prepínania káblov a spínačov priamo na prístroji, a bola aj jednou z autoriek programovacích jazykov Cobol a Fortran. Krátke povojnové obdobie, keď "softvérovému priemyslu" dominovali ženy, sa však už nikdy neskôr nezopakovalo.

Autor: TOMÁŠ BELLA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 145
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 820
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 614
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 235
  6. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 099
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 068
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 971
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


61
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


38
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci asi nepoznajú.


3
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3

Neprehliadnite tiež

Historičky rekonštruujú takmer zabudnuté príbehy.


a 2 ďalší 3

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1

Záver vojny postavil pred mnohých životnú skúšku


Oslobodenie Poľska sovietskymi vojskami prinieslo jeho opätovné ujarmenie


Marcin Markowicz a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu