SME

Loď Dreadnought

Postavili ju v nádeji, že ukončí morské preteky v zbrojení. Bola o toľko väčšia, silnejšia a rýchlejšia ako jej predchodkyne, že sprvu nemala súpera.

FOTO

Postavili ju v nádeji, že ukončí morské preteky v zbrojení. Bola o toľko väčšia, silnejšia a rýchlejšia ako jej predchodkyne, že sprvu nemala súpera. Obrovské flotily budované dovtedy za neuveriteľné peniaze po jej dokončení cez noc beznádejne zastarali a išli do šrotu. Prvú modernú bitevnú loď pokrstili menom Dreadnought (Neohrozený) v britskom prístave Portsmouth 10. februára 1906, pred sto rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minimálne od víťazstiev admirála Nelsona mátala v hlavách jeho nasledovníkov myšlienka rozhodujúcej námornej bitky, ktorá by im zničením nepriateľskej flotily zaistila nadvládu nad oceánmi. Aby sa na ňu pripravili, stavali lode s čo najsilnejším delostrelectvom a časom aj s najhrubším pancierom. Keďže tento typ plavidiel vznikol špeciálne preto, aby vybojovali onu rozhodujúcu bitku, nazývajú ich bitevné lode. (Označenie bojové lode, ktoré sa pre ne objavuje v slovenčine, je nezmysel. Bojové lode sú všetky lode určené na boj, od lietadlových po malé torpédové člny.)

SkryťVypnúť reklamu

Problémom bitevných lodí pred rokom 1906 bola príliš rôznorodá výzbroj. Niesli maximálne štyri delá najväčšieho kalibru a rad menších. Málo veľkých diel znamenalo malú pravdepodobnosť zásahu protivníka v súbojoch odohrávajúcich sa na stále väčšie vzdialenosti. Najmä, ak sa na mori nevypočítateľne nepohybuje iba cieľ, ale vďaka vlnám aj samotné delo.

Vtedajší šéf kráľovského loďstva John Fischer podporoval nové nápady. Británia už dve storočia ovládala moria, neustále sa však našli takí, ktorí jej nadvládu ohrozovali. V tomto prípade cisárske Nemecko, ktoré aj na mori urputne zbrojilo.

Fischer prikázal postaviť novú loď podľa hesla "všetky delá veľké". Dreadnought mal desať diel kalibru 30,5 centimetra v dvojhlavňových otočných vežiach. Väčšina ich bola rozmiestnená po osi lode, mohli strieľať na obe strany. Ich paľbu riadili z jedného centra. Prevratný bol aj pohon lode, piestové parné stroje prvý raz na veľkej lodi nahradili parné turbíny.

SkryťVypnúť reklamu

Fischer dúfal, že bude mať Dreadnought taký odstrašujúci účinok, že Nemci ďalší súboj jednoducho vzdajú. Bol natoľko prevratný, že sa jeho meno stalo synonymom všetkých bitevníkov. Lode pred ním nazývali preddreadnoughtmi, najväčšie lode tejto kategórie superdreadnoughtmi.

Nádeje, ktoré do neho vkladali, však Dreadnought, rovnako ako žiadna zbraň v dejinách nesplnil. Neukončil preteky v zbrojení, práve naopak. Každý štát, ak si to mohol dovoliť, okamžite začal stavať dreadnoughty. Briti sami rozhodli, že za každý nový nemecký dreadnought postavia dva vlastné, ešte väčšie.

Sám Dreadnought v tejto súťaži rýchlo zastaral a počas prvej svetovej vojny zaznamenal jediný úspech. Potopil nemeckú ponorku, nie však svojimi delami, ale tým, že do nej narazil. Rozobrali ho v roku 1923.

SkryťVypnúť reklamu

Sklamali aj jeho nasledovníci. Nikdy nevybojovali žiadnu rozhodujúcu bitku. Počas prvej svetovej vojny preto, lebo sa nemecké námorníctvo na takúto bitku neodhodlalo. A v druhej svetovej vojne už dreadnoughty ako hlavnú údernú zbraň loďstiev nahradili lietadlové lode.

Osud bitevných lodí symbolizuje koniec dvoch najväčších, aké kedy postavili. Japonské kolosy Jamato a Musaši mali plný výtlak 72-tisíc ton (trojnásobok Dreadnoughtu) a boli dlhé 263 metrov. Boli najväčšími vojenskými loďami až do nástupu generácie obrích amerických lietadlových lodí v 60. rokoch. Každá niesla deväť diel kalibru 46 cm, ktoré posielali náboje s hmotnosťou 1,5 tony na vzdialenosť 42 kilometrov. Nikdy tieto delá poriadne nepoužili. Obe potopili lietadlá z lietadlových lodí vzdialených stovky kilometrov, ktoré samy nemohli nijak ohroziť.

SkryťVypnúť reklamu

Poslednými dreadnoughtmi v aktívnej službe boli štyri americké lode triedy Iowa dokončené na konci druhej svetovej vojny. Počas studenej vojny ich striedavo vyraďovali a opäť reaktivovali, aby slúžili na ostreľovanie pobrežia. Počas modernizácie v osemdesiatych rokoch časť ich diel nahradili strely Tomahawk. Zapojili sa do kórejskej, vietnamskej vojny aj do prvej vojny v zálive. Posledná z nich Iowa sa na mori plavila posledný raz v roku 2001. Doplávala do San Franciska, kde ju zakonzervovali. Nepočíta sa s tým, že by ešte nastúpila do služby.

V utorok - baletka Anna Pavlová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 240
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 543
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 309
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 474
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 500
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 219
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 605
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 514
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Monitorovací náramok a súdny zákaz dostal začiatkom februára.


10
Pracovník v čínskej továrni.

Trump na Čínu uvalil 125-percentné clá.


1
Mesto Spišská Nová Ves.

Lídrom „hitparády“ neplatičov je bývalý prevádzkovateľ stále fungujúceho e-shopu.


Peter Tkačenko.

Raz budeme potrebovať splnomocnenca na preverenie manažmentu Petra Kotlára.


12

Neprehliadnite tiež

Za štyri roky dva milióny mŕtvych – to bol komunizmus v praxi


Stavba veľkých pyramíd v Gíze bola ako projekt Apollo 11 – na hrane možností a s výrazným skokom vpred.


a 2 ďalší 1

Ako sa dystopia stala súčasťou našich moderných svetov.


a 1 ďalší 1

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu