SME

Digitálna kamera

Digitálna fotografia nemá presne stanovený ani dátum vynálezu, ani meno vynálezcu. Podobne ako mnohé prevratné technické novinky je výsledkom skôr priebežného tímového zlepšovania a zdokonaľovania. Je však známy čas, keď prvé snímky ...

Albert D. "Bud" Wheelon. FOTO - KNIHA TAJNÉ IMPÉRIUM


Digitálna fotografia nemá presne stanovený ani dátum vynálezu, ani meno vynálezcu. Podobne ako mnohé prevratné technické novinky je výsledkom skôr priebežného tímového zlepšovania a zdokonaľovania. Je však známy čas, keď prvé snímky urobili a polooficiálne ukázali. Udialo sa to na pôde americkej tajnej služby CIA pred 29 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Americkú špionážnu družicu, ktorá mala hneď tri mená - Kennan, Crystal a KH11 - vypustili zo Zeme 19. decembra 1976. Bola to družica novej generácie a okrem mnohých technických noviniek mala aj digitálnu kameru. Prvé snímky zhotovené digitálnou technikou ukázal Pentagon 21. januára 1977.

SkryťVypnúť reklamu

Bolo to deň po uvedení Jimmyho Cartera do funkcie prezidenta. Okrem pozoruhodných snímok zo špionážnej družice predstavitelia Pentagonu predviedli aj snímky z inaugurácie prezidenta.

Prvopočiatočný nápad o novej technike fotografovania sa objavil už pri špionážnom projekte CIA, družici Corona z konca päťdesiatych rokov. Corona bola zastieracie meno výzvednej družice WS117L s fotografickou aparatúrou novej generácie. Nemalo to ešte nič spoločné s digitálnou technológiou, bol to vlastne prístroj na fotografovanie v infračervenom svetle. Ale bola to prvá idea absolútne inej techniky fotografovania.

Koncom roka 1963 sa údajne Albert D. "Bud" Wheelon, vedúci agentúrnej práce a špionážnych družíc zo CIA, doma v severnej Virgínii pozeral na prenos z futbalového zápasu. Vtedy mu vraj napadlo, aké by to bolo úžasné, keby technika podobná televízii dokázala nasnímať povrch Zeme. Bol by to prevratný krok v špionážnej technológii.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný nápad mal Merton B. Davies, vedúci tímu konštruktérov družíc, s fotografickou aparatúrou roku 1954. Wheelon sa však dostal podstatne bližšie k k riešeniu. Na realizáciu si prizval jedného z najlepších vedcov výskumného pracoviska CIA, fyzika Leslieho Dirksa. Zbavil ho všetkých jeho doterajších povinností, aby mohol skonštruovať fungujúci systém zaznamenania a prenosu obrazu z kozmu. Dirks mal na dosiahnutie tohto cieľa k dispozícii neobmedzené prostriedky.

Bolo to v prvej polovici šesťdesiatych rokov, teda krátko po tom, ako Arthur Clarke napísal slávnu sci-fi poviedku o satelitoch umiestnených v Lagrangeových bodoch Zeme, ako prenášajú signál na Zem bez prerušenia. Nik vtedy nemohol ani tušiť, že onen výplod Clarkovej fantázie sa čo nevidieť stane realitou. Išlo o komunikačnú družicu financovanú NASA a Pentagonom, ktorá sa vo výške 35 200 km otáčala rovnakou rýchlosťou ako Zem, čiže "visela" nad ňou stále na rovnakom mieste. Slúžila ako nepretržitý telefonický komunikátor. Toho sa chytila aj CIA a oveľa neskôr vybavila svoje špionážne družice aj digitálnou fototechnikou.

SkryťVypnúť reklamu

Wheelon a Dirks však veľmi rýchlo zistili, že televízny prenos futbalového zápasu a prenos fotografií s vysokou rozlišovacou schopnosťou z výšky minimálne 160 kilometrov sú diametrálne odlišné veci. V neďalekom New Jersey však naďabili v Bellových laboratóriách na dvoch vedcov, Williama S. Boyla a Georga E. Smitha, ktorí pracovali s kremíkovými polovodičmi a vynašli zariadenie s nábojovou väzbou. Bolo to CCD (charge-coupled device).

CCD sú mimoriadne citlivé fotografické senzory, ktoré menia svetlo na prúd elektronických signálov. Tieto signály možno zaznamenať na počítači a premietnuť na monitoroch. Dnes výraz pre túto technológiu pozná už aj malé dieťa. Volá sa digitálna technológia. Je to skener priestoru.

Najparadoxnejšia situácia vznikla v roku 1979, iba dva roky po prelomovom vyskúšaní všetkých nových technológií, ktorými špionážna družica KH11 oplývala. Nespokojný zamestnanec CIA predal všetky tajné dokumentácie Rusom za 3000 dolárov, za čo ho odsúdili na 40 rokov. Rusi však s dokumentmi o digitálnej fotke veľmi nepohli. Už dávnejšie doplatili na nezmyselnú stalinskú ideológiu, ktorá kompjútre označila za súčasť kapitalistickej ideológie.

SkryťVypnúť reklamu

Únik informácií z CIA o novom satelite a digitálnej technike fotografovania dal však priestor európskym, ale najmä ázijským firmám, aby na zdokonaľovaní tejto techniky pokračovali.

Autor: Milan Lackovič

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 021
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 296
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 040
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 466
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 260
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 039
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 003
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za štyri roky dva milióny mŕtvych – to bol komunizmus v praxi


Stavba veľkých pyramíd v Gíze bola ako projekt Apollo 11 – na hrane možností a s výrazným skokom vpred.


a 2 ďalší 1

Ako sa dystopia stala súčasťou našich moderných svetov.


a 1 ďalší 1

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu