SME

LSD

Halucinogénnu drogu LSD považujú mnohí za vstupenku do pekiel. Jej objaviteľ, švajčiarsky chemik Albert Hofmann na svoje dielo po rokoch hľadí so zmiešanými pocitmi a v roku 1993 zhrnul jeho význam takto: "LSD nie je návykové ani toxické. Jeho nebezpečie

FOTO


spočíva vo veľmi hlbokej zmene vedomia: môže byť krásne a môže byť strašné. Prijali sme alkohol a tabak, ale neprijali sme halucinogény." Hoffmann sa dnes dožíva požehnaného veku sto rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri objave LSD zohrala veľkú rolu náhoda. V roku 1943 sa Hofmann v laboratóriách firmy Sandoz vo švajčiarskom Bazileji vrátil k látke LSD-25, ktorú už predtým testovali bez väčších výsledkov. Vtedy už renomovaný chemik mal za sebou štúdiá na zürišskej univerzite, ktorú dokončil v roku 1929. A tiež pokusy s hľadaním látok, ktoré by pomohli pri liečbe srdcových chorôb.

SkryťVypnúť reklamu

Kým teda ponechával novú dávku LSD-25 kryštalizovať, začal sa jedného dňa cítiť čudne: "Upadol som do zvláštneho, nie nepríjemného stavu. Podobal sa opitosti a charakterizovala ho výrazne rozjarená fantázia. Ako vo sne som vnímal nepretržitý prúd fantastických, mimoriadne plastických obrazov prazvláštnych tvarov s intenzívnou kaleidoskopickou hrou farieb. Asi po dvoch hodinách sa môj stav vrátil do normálu."

Napadlo mu, že to nejako súvisí s LSD. Ďalší deň vypil pohár vody s 250 mikrogramami tejto látky. Potom požiadal asistenta, aby ho odprevadil domov. Pretože bola vojna a nemali auto, išli na bicykloch. Celých šesť a pol kilometra jazdy Hofmann nariekal, ako sa vlečie. Asistent však neskôr tvrdil, že išli najrýchlejšie, ako to išlo. Tento dátum sa dodnes pripomína ako pamätný "Bicycle Day".

SkryťVypnúť reklamu

Tentoraz však malo byť horšie: "Všetko som videl skreslené a nejasné. Usadil sa vo mne nejaký démon, zmocnil sa môjho tela, mysle a duše. Priestor a čas sa stávali stále chaotickejšie a ja som nedokázal konať, ako by som chcel. Nemohol som zabrániť rúteniu sveta okolo seba. Cítil som sa mimo svojho tela. Moje ja sa vznášalo kdesi v priestore. Myslel som, že som zomrel. Dokonca som videl ležať na pohovke svoje mŕtve telo."

Hofmannovi bolo jasné, že objavil niečo zásadné. Na syntéze LSD-25 ďalej pracoval a lekárskej verejnosti ho predstavil v roku 1954. Predpokladalo sa, že látku bude možné využiť v psychiatrii, pretože dokázala odblokovať pacientove obranné mechanizmy, aby mohol ľahšie hovoriť o svojich problémoch a traumách.

Zanedlho LSD objavili intelektuáli, pre ktorých znamenalo bránu do bohémskeho sveta. Jedným z prvých bol psychededický guru Timothy Leary. Inicioval podávanie drogy väzňom a tvrdil, že sa tým znižujú ich sklony k recidíve. Drogu skúsili a priznali napríklad zakladateľ Microsoftu Bill Gates či gitarista Rolling Stones Keith Richards.

SkryťVypnúť reklamu

O substanciu prejavila záujem i armáda. Tajné testy na dobrovoľníkoch dopadli tak dramaticky, že následná supertajná správa odporúčala umiestniť LSD do rakety vypálenej na Sovietsky zväz. Tá by vraj naraz vyradila celú Červenú armádu.

Koncom 60. rokov sa však nad kyselinou snov začali sťahovať mraky a po prezývke Droga neba a pekla sa stala Drogou pekelných vízií. A napokon bola legálna výroba LSD úplne zastavená.

Svoje pocity a skúsenosti zhrnul Albert Hofmann do knihy LSD, moje problémové dieťa. Okrem nej napísal viac ako sto vedeckých článkov a veľa kníh. Pri príležitosti stých narodenín sa v Bazileji koná medzinárodné sympózium o LSD.

Okrem tejto drogy neskôr izoloval aj účinné látky z hubičiek, ktoré nazval psilocybin a psilocin. Majú podobné účinky ako LSD.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: JITKA BOJANOVSKÁ, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 12 076
  2. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 751
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 501
  4. Hodnotenie profesionála: Cestovali sme po Kanárskych ostrovoch 5 131
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 803
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 693
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 456
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 401
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6

Najhoršie zločiny sa páchali v mene civilizácie, pokroku a humanity.


a 2 ďalší 2

Hajtman Ivan Mazepa sa stal hrdinom boja za nezávislosť


a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu