SME

Macko Pú

Je malý, mlsný, hlúpučký a ukrutne slávny. Zo všetkého najradšej pchá ňufák do pohárov s medom. Volá sa macko Pú a jeho darebácke kúsky dali dokonca podnet na vznik súťaže v hádzaní klátikom z mosta do rieky, čo je činnosť, ktorej sa Pú rovnako s obľubou

FOTO - ARCHÍV

Je malý, mlsný, hlúpučký a ukrutne slávny. Zo všetkého najradšej pchá ňufák do pohárov s medom. Volá sa macko Pú a jeho darebácke kúsky dali dokonca podnet na vznik súťaže v hádzaní klátikom z mosta do rieky, čo je činnosť, ktorej sa Pú rovnako s obľubou oddáva. A to už 80 rokov, lebo prvú poviedku o ňom vytlačili 24. decembra 1925 v denníku London Evening News. Mala pekný popisný názov: Prvá kapitola, v ktorej sa Pú stretne so včelami a rozprávanie sa začína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nasledujúci rok už vyšla v knižnej podobe spolu s ďalšími deviatimi príbehmi pod názvom Macko Pú. Dva roky potom pribudlo Púovo zátišie a potom tieto tituly začali vychádzať spoločne. Mali obrovský úspech a medvedíkove dobrodružstvá sa stali takými populárnymi, že ich autor, britský spisovateľ Alan Alexander Milne napísal o Púovi ďalšie knihy a básne. Boli preložené do viac ako 40 jazykov.

SkryťVypnúť reklamu

Preslávili sa aj Púovi kamaráti - nezbedný tiger, ustrašené prasiatko a flegmatický somárik Ijáčik. A, samozrejme, aj Kryštofík Robin, priateľ všetkých zvieratiek v Stokorcovom lese. Zdá sa však, že jeho dni sú zrátané, aspoň pre budúcu animovanú sériu štúdia Disney. To sa vraj rozhodlo vniesť do príbehu o Púovi svieži vietor v podobe novej medvedíkovej kamarátky - rozbláznenej divošky doteraz bez mena.

"Tu ide zo schodov za Kryštofíkom Robinom Michal Medveď hlavou napred, bum, bum, bum." Tak sa začína rozprávanie o Púovi, ktorý bol zo všetkého najskôr len obyčajným plyšovým medvedíkom, ktorého dal spisovateľ Milne svojmu synovi Christopherovi - Kryštofíkovi k narodeninám. K medveďovi s malým rozumom časom pribudol somárik Ijáčik, prasiatko, klokaník a pruhovaný tiger. Sova a zajačik mali svoj pôvod vo zvieratkách, ktoré žili neďaleko Christopherovho domu. Príbehy o malom Púovi mu otec rozprával pred spaním.

SkryťVypnúť reklamu

Púove bláznovstvá sa odohrávajú v Ashdownskom lese v Sussexe na juhu Anglicka, kde mala Milneho rodina dom. A práve do Ashdownského lesa smerujú dodnes Púovi fanúšikovia. Chodia hlavne k Púovmu mostu, z ktorého hádžu do vody prútiky a pozerajú sa, ako ich prúd unáša - tak ako to robil Pú s Kryštofíkom Robinom.

Hra vraj medvedíkovi napadla, keď jedného slnečného dňa kráčal po lese s prútikom v labke, nedával pozor, zakopol na mostíku cez potok a prútik mu spadol do vody. Púa to veľmi pobavilo, keď sa klátik zápoliaci s prúdom vynoril na druhej strane mosta. Medvedík zavolal svojich priateľov a súťažili, koho prútik vypláva ako prvý.

Z tejto činnosti sa časom vyvinuli majstrovstvá klátika macka Pú, na ktorom sa každý rok schádza niekoľko sto ľudí. Vyhráva ten, koho prútik podpláva v rekordnom čase most a pretne predstavovanú cieľovú pásku.

SkryťVypnúť reklamu

Pú v pôvodnej plyšovej podobe sa stal skoro predmetom britsko-amerického sporu. Dodnes totiž odpočíva so svojimi priateľmi v sklenenej vitríne newyorskej verejnej knižnice. A Británia ho chcela získať späť. "Prednedávnom som ich tam videla a vyzerajú veľmi nešťastne," posťažovala sa svojho času Gwyneth Dunwoodyovyová, poslankyňa britského Parlamentu za Labouristickú stranu. "Nie je pochýb, že od svojho pobytu v Stokorcovom lese sa nikde necítili pohodlnejšie," dušovala sa v reakcii hovorkyňa knižnice Nancy Donnerová. A medvedík zostal, kde bol.

Pú je tiež najbohatšou rozprávkovou postavou. Ročne vynáša 5,9 miliardy dolárov, čo je viac ako Mickey Mouse či Harry Potter. Spor o výnosy z používania tejto postavičky pretrváva už 14 rokov. V roku 1930 Milne predal práva na Púa Stephenovi Slesingerovi. Slesingerova firma sa neskôr dohodla s Waltom Disneym a ponechala mu práva na komerčné využitie postavičky s tým, že dostávala časť výnosov. Dohody však nerátali s prudkým rozvojom techniky, a tak neboli celkom vyriešené práva na video, DVD a počítačové hry. Firma Slesinger preto na súde požadovala milióny dolárov aj z nich. Vlani v apríli však súd rozhodol, že Walt Disney je v práve.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: JITKA BOJANOVSKÁ, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

          Komerčné články

          1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
          2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
          3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
          4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
          5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
          6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
          7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
          8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
          1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
          2. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
          3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
          4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
          5. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
          6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
          7. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
          8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
          1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 211
          2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 466
          3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 600
          4. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 3 272
          5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 846
          6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 795
          7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 306
          8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 779
          SkryťVypnúť reklamu
          SkryťVypnúť reklamu
          SkryťVypnúť reklamu
          SkryťVypnúť reklamu

          Neprehliadnite tiež

          Bol deň pamiatky obetí režimu.


          a 1 ďalší 1

          Aj dramatické 20. storočie zanechalo po sebe pozoruhodné objekty.


          a 1 ďalší

          Imunoterapia sa začína presadzovať až v 70. rokoch 20. storočia.


          a 2 ďalší

          Po celý život zostal konzekventným obhajcom československej jednoty.


          a 2 ďalší 1
          SkryťZatvoriť reklamu