SME

Sediaci býk

Náčelník a svätý muž Siuxov Sediaci býk, je popri apačskom náčelníkovi Geronimovi najznámejším symbolom indiánskeho odporu voči bielej kolonizácii. K jeho menu sa viaže najznámejšie indiánske víťazstvo nad americkou armádou. Napriek tomu skončil Sediaci

FOTO - ARCHÍV


býk v rezervácii. Tantanka Iyotake, ako znelo jeho meno v reči Siuxov, zomrel 15. decembra 1890, presne pred 115 rokmi.

Siuxovia Sediaceho býka boli najpočetnejšou a najvýznamnejšou skupinou takzvaných prérijných Indiánov, ktorí obývali severoamerické Veľké pláne medzi kanadskými hranicami, riekou Mississippi a Skalnatými vrchmi. Sami sa nazývali Dakotovia alebo Lakotovia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prérijní Indiáni, okrem Siuxov napríklad Čejeni, Čiernonožci, Kiovovia či Komančovia, sú pôvodcami romantického obrazu Indiánov, ako si ich väčšina sveta predstavuje: bojovníci jazdiaci na koňoch a loviaci bizóny na nekonečných trávnatých stepiach, žijúci v kožených stanoch típí a nosiaci perové čelenky. Na tom nič nemení ani to, že tento životný štýl prérijných Indiánov vznikol až po príchode Európanov. Nutnou súčasťou osídlenia stepí bol totiž kôň, ktorého Indiáni získali až od belochov.

SkryťVypnúť reklamu

Sediaci býk sa narodil v roku 1831. Už ako mladík vynikal odvahou. Mal 14 rokov, keď išiel do prvej bitky so znepriateleným kmeňom Vraních Indiánov. Od roku 1863 sa zapájal do všetkých vojen, ktoré Siuxovia viedli proti americkým osadníkom, zlatokopom a vojakom, ktorí ich chránili a ktorí postupne prenikali na indiánske územia.

Vyznamenal sa v jednom z mála aspoň dočasne úspešných povstaní, vo vojne náčelníka Červený oblak. Ten v roku 1868 prinútil Spojené štáty podpísať zmluvu z Fort Laramie, v ktorej sa belosi zaviazali vypratať pevnosti postavené na území Siuxov a zabezpečovala Indiánom zvrchovanosť na území v predpolí Skalnatých vrchov.

Sediaci býk získal počas týchto bojov veľkú autoritu, ktorá ešte vzrástla, keď sa stal duchovným vodcom a šamanom. To mu umožnilo prvý raz v histórii zjednotiť siuxské kmene, keď Američania zmluvu z Fort Laramie vypovedali.

SkryťVypnúť reklamu

Osudným sa Siuxom stalo zlato, ktoré práve objavili v Čiernych horách. Začali sa tam hrnúť zlatokopovia a keď americká vláda neuspela s ponukou, že územie od Siuxov odkúpi, rozhodla sa vziať si ho násilím. Indiánom nariadila, aby zo spornej oblasti odišli do rezervácií a pohrozila, že tých, ktorí príkaz nepočúvnu, vyženie násilím.

Na jar roku 1876 prekročili hranice indiánskeho územia tri kolóny americkej federálnej armády. Strednú kolónu, ktorá mala Indiánom zasadiť rozhodujúci úder, tvoril elitný jazdecký pluk, slávna siedma kavaléria, vedená miláčikom americkej verejnosti - plukovníkom Georgeom Custerom.

Američania nepočítali s vážnym odporom. Nevedeli, že medzitým Sediaci býk využil svoju autoritu a sústredil proti nim dovtedy nevídanú silu, tisíce bojovníkov Siuxov a spojeneckých kmeňov Čejenov a Arapahov. Arogantný a ctibažný Custer nepočúvol príkaz, že nemá proti Indiánom vyraziť sám. Navyše svoju jednotku ešte rozdelil, aby mohol Siuxov prekvapiť v ich táboroch.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom bola najväčšia americká porážka v indiánskych vojnách. Hlavný oddiel Indiánov v bitke pri rieke Little Big Horn do posledného muža vybil Custerovu jednotku a zahnal na útek aj oddiely jeho pobočníkov.

Porážka Američanov rozzúrila. Na územie Siuxov prichádzali ďalšie dobre vyzbrojené jednotky, ktorým Indiáni nemohli odolať. Sediaci býk, aby sa vyhol kapitulácii, najprv odviedol svojich prívržencov do Kanady, ktorá bola v tom období ešte britskou kolóniou. V roku 1881 však bol nútený vrátiť sa do Spojených štátov. Vzdal sa úradom a ako väčšina jeho ľudu skončil v rezervácii.

Z nej ho na krátko vyslobodil iba kočovný cirkus inej celebrity divokého západu Williama Codyho, známeho pod menom Buffalo Bill. Ten predvádzal obecenstvu v Spojených štátoch aj v Európe prikrášlené scénky z boja osadníkov proti krvilačným divochom a obávaného náčelníka ukazoval ako živú kuriozitu.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1890 už žil Sediaci býk opäť v rezervácii v južnej Dakote. Americké úrady ho stále podozrievali z podnecovania nepokojov a vyslali indiánskych policajtov, aby náčelníka zatkli. Prívrženci Sediaceho býka sa snažili odvlečeniu svojho vodcu zabrániť. Rozpútala sa bitka, pri ktorej jeden z policajtov starca zabil ranou do hlavy.

Zajtra - Simon Bolívar

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 069
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 735
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 248
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 197
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 163
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 036
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 945
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


15
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


6
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Neprehliadnite tiež

Historičky rekonštruujú takmer zabudnuté príbehy.


a 2 ďalší 3

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1

Záver vojny postavil pred mnohých životnú skúšku


Oslobodenie Poľska sovietskymi vojskami prinieslo jeho opätovné ujarmenie


Marcin Markowicz a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu