SME

Neónové reklamy

Začiatkom 20. storočia začal prakticky neznámy Francúz Georges Claude experimentovať s neónom. Prestala sa mu páčiť Edisonova žiarovka, a preto usilovne hľadal nový zdroj osvetlenia do domácností a úradov. To sa mu síce nepodarilo, s pomocou vzácneho ...

FOTO - ARCHÍV

Začiatkom 20. storočia začal prakticky neznámy Francúz Georges Claude experimentovať s neónom. Prestala sa mu páčiť Edisonova žiarovka, a preto usilovne hľadal nový zdroj osvetlenia do domácností a úradov. To sa mu síce nepodarilo, s pomocou vzácneho plynu však stvoril iný, oveľa žiarivejší hit. Svoj vynález predviedol na svetovej výstave Expo v Paríži začiatkom decembra 1910, teda pred 95 rokmi. Bola ním sklenená trubička naplnená neónom, ktorá vydávala nádherné červené svetlo. "Neónový Claude" sa tak stal otcom rozvetvenej a rôznorodej rodiny trubíc a trubičiek, umiestnených azda na každom objekte, ktorý by v modernom veľkomeste rád niečo znamenal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Neón prvý raz izolovali zo skvapalneného vzduchu britskí chemici William Ramsay a M. T. Traves v roku 1898. Zistili, že je to plyn jednak vzácny (v milióne častíc vzduchu je iba 16 častíc neónu, zatiaľ čo takého oxidu uhličitého je vo vzduchu teraz takmer 25-krát viac) a že tento plyn s ničím nereaguje, teda je inertný.

Otázku, čo s plynom, ktorého je málo a ešte ani nemá záujem o nijakú činnosť, vyriešil francúzsky chemik a vynálezca Georges Claude po svojom. A pretože bol aj dobrý obchodník, zaujímavú vlastnosť neónu - zafarbiť sa s pomocou elektrického výboja v sklenenej trubičke do červena - dokonale využil. V roku 1911 si postup výroby neónových trubíc dal patentovať v Európe, v roku 1915 aj v USA.

Ako to už chodí, cesta vynálezu do sveta nebola priamočiara. Claude bol najskôr sklamaný, že červené svetlo nemôže využiť na bežné nočné osvetlenie v interiéri. Jeho spolupracovník Jacques Fonseque, ktorý sa špecializoval na reklamu, ho však rýchlo presvedčil o skvelých možnostiach uplatnenia červeného objavu práve v tejto sfére. Nemýlil sa. Neskôr sa farebná škála rozšírila použitím ďalších inertných plynov a technológií a okrem rutinných tvorcov reklám inšpirovala aj mnohých originálnych umelcov.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1912 prvá neónová reklama upútavala pozornosť na jedno parížske holičstvo a o rok neskôr svietil na známej Champs-Elysees farebný neónový nápis propagujúci značku talianskeho aperitívu Cinzano. V roku 1919 Claude dekoroval vchod do prekrásnej Parížskej opery červenými a modrými svetlami a odvtedy sú tieto dve farby známe ako operné.

V roku 1922 dorazili neónové svetlá do Holandska, o rok neskôr do Los Angeles, keď predajca áut značky Packard doviezol dve reklamy za 24-tisíc dolárov. Cez Ameriku Claudov vynález prenikol až do Tokia. Claude slávil úspech za úspechom. Začal sa napĺňať vynálezcov sen o tom, že jeho neónové svetlá zaplavia celý svet.

Ľudí, ktorí túžili po tom istom, však bolo viac. Niektorým sa podarilo jeho patent obísť (v roku 1930 to bol Charles J. Warmser, zakladateľ spoločnosti, ktorá sa dnes volá Everbrite), iní jeho patent jednoducho ukradli. Claude bojoval proti zlodejom väčšinou márne a okrem toho sa snažil realizovať aj iné projekty. Napríklad výrobu elektrickej energie založenú na využití teplotného rozdielu vôd Golfského prúdu na povrchu a na dne.

SkryťVypnúť reklamu

Koniec jeho kariéry priniesla druhá svetová vojna. Claude bol síce vynachádzavý technik a dobrý manažér, v politike si však obliekol dres toho najhoršieho mužstva. Zaplietol sa s francúzskou fašistickou vládou natoľko, že v rokoch 1945 - 1949 si svoj prechmat musel odsedieť. Zomrel zabudnutý v máji 1960 vo francúzskom Saint Cloud.

Napriek všetkému dnes spoločnosť, ktorú založil Claude spolu s Paulom Delormeom (Air Liquide) už v roku 1902, pôsobí v 60 krajinách a zamestnáva viac ako 30-tisíc ľudí. Claudov sen žije ďalej.

Autor: MICHAL AČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 237
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 264
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 086
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 138
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 793
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 252
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 501
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štvornásobný prezident F. D. Roosevelt viedol USA v mimoriadne ťažkých časoch.


Martin Posch a 1 ďalší 4

Prostitúcia sa v medzivojnovom období zdala byť neriešiteľným problémom


Dominika Bakoš Kleinová a 1 ďalší

Za štyri roky dva milióny mŕtvych – to bol komunizmus v praxi


Stavba veľkých pyramíd v Gíze bola ako projekt Apollo 11 – na hrane možností a s výrazným skokom vpred.


a 2 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu