SME

Svätý Václav

Nie príliš úspešné knieža sa skôr vďaka tragickej smrti, než životu, ktorý jej predchádzal, stal veľmi úspešným svätcom. Vrahovia vyslaní jeho vládychtivým bratom Boleslavom zabili svätého Václava 28. septembra, v deň, ktorý je dnes slávený ako deň ...

FOTO - ARCHÍV

Nie príliš úspešné knieža sa skôr vďaka tragickej smrti, než životu, ktorý jej predchádzal, stal veľmi úspešným svätcom. Vrahovia vyslaní jeho vládychtivým bratom Boleslavom zabili svätého Václava 28. septembra, v deň, ktorý je dnes slávený ako deň českej štátnosti. Podľa jednej legendy sa tak stalo Roku Pána 929, podľa historikov to bolo až neskôr, v roku 935, pred 1070 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Knieža Václav z rodu Přemyslovcov sa ujal vlády okolo roku 907. Jeho moc sa v tom období prakticky obmedzovala na širšie okolie Prahy. Ostatné české kniežatá, ak vôbec uznávali nadvládu Přemyslovcov, tak iba formálne. Podľa tradície bol Václav na svoju dobu veľmi vzdelaným a mierumilovným panovníkom, ktorý podporoval šírenie kresťanstva.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 929 do Čiech vtrhol saský panovník Henrich I., prezývaný Vtáčnik. Už predtým si podrobil tradičného českého spojenca Bavorsko a teraz saské aj bavorské jednotky obľahli Václavovo sídlo, pražské hradisko.

Porazenému Václavovi nezostávalo, než nasledovať bavorský príklad a tiež uznať Henrichovu zvrchovanosť. Zložil mu sľub vernosti a zaviazal sa každoročne platiť pravidelný tribút: 500 hrivien striebra a 120 vykŕmených volov. Výmenou za to si udržal suverenitu v Čechách.

Po tomto ponížení sa Václav snažil aj s pomocou cirkvi upevniť a rozširovať svoju moc na domácej pôde. Popudil si tým mnohých lokálnych vládcov aj zástancov pohanstva. Medzi nespokojencov patril aj jeho mladší a ambiciózny brat Boleslav.

Václavova vražda je dodnes predmetom sporu historikov. Podľa legiend išlo o vopred starostlivo naplánovanú udalosť. Boleslav vylákal Václava na svoje hradisko Starú Boleslav. Členovia jeho družiny napadli knieža cestou na prvú rannú modlitbu, keď ešte Václavovi ľudia vyspávali nočnú hostinu. Sprisahanci prikázali kňazovi, aby zavrel dvere kostola, do ktorého by knieža mohol utiecť.

SkryťVypnúť reklamu

Václav pri ceste na modlitbu stretol brata, s ktorým sa pohádal. Keď na neho Boleslav vytiahol meč, zachytil mu knieža ruku. Brata dokonca odzbrojil a zvalil na zem. Boleslav si však na pomoc zavolal svojich ľudí, pod údermi ktorých Václav padol s rukou na dverách zamknutého kostola.

Táto verzia však až príliš zodpovedá obvyklým postupom v životopisoch svätcov a požiadavkám na správny spôsob ich skonu. Mnohí historici sa dnes prikláňajú k názoru, že šlo skôr o omyl a nechcený výsledok hádky medzi dvoma bratmi. Boleslavovi ľudia si možno mysleli, že Václav napadol ich pána, a tak ho zabili.

Boleslav, prezývaný občas Ukrutný, sa každopádne pevne chopil príležitosti, ktorá sa mu naskytla. Obsadil Prahu, odstránil Václavových prívržencov a pustil sa do násilného zjednocovania Čiech, ktorému sa brat snažil vyhnúť. Násilím zavádzal kresťanstvo, budoval štátnu správu, zaviedol razenie mincí a rozšíril hranice panstva na časť dnešného Poľska a Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Nový štát a cirkev však potrebovali vlastného svätca, ktorý by im zaistil priazeň nebies a Boleslav ním veľmi šikovne urobil brata a člena vládnucej dynastie. Dal slávnostne preniesť bratove ostatky do Prahy, uložil ich do kostola svätého Víta, ktorý Václav založil. Požiadal Rím o bratovu kanonizáciu a doma pestoval jeho kult.

Došlo k paradoxnej situácii: Václav, nie príliš úspešný pozemský panovník sa tak stal patrónom českého národa a mystickým zakladateľom českého štátu. Najčastejšie býva zobrazovaný ako po zuby ozbrojený rytier a ochranca Čiech, ktorý dodnes so svojimi rytiermi drieme v hore Blaník, pripravený prísť národu na pomoc, keď mu bude najhoršie.

Boleslav, ktorý bol so synom Boleslavom II. pravým zakladateľom štátu, vošiel naopak do tradície ako bratovrah a násilník, ktorý bratovo načaté dielo iba dokončil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 023
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 853
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 244
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 639
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 223
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stavba veľkých pyramíd v Gíze bola ako projekt Apollo 11 – na hrane možností a s výrazným skokom vpred.


a 2 ďalší

Stručné dejiny zlého sna


a 1 ďalší

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu