SME

Christie Agatha

Spisovateľka, ktorej náklad kníh už za života presiahol miliardu. V jednom interview povedala, že najvražednejšie nápady dostáva pri umývaní riadu. Agatha Christie ovládla svetové pole detektívnej literatúry a našla milióny čitateľov. Narodila sa v ...

FOTO - ČTK


Spisovateľka, ktorej náklad kníh už za života presiahol miliardu. V jednom interview povedala, že najvražednejšie nápady dostáva pri umývaní riadu. Agatha Christie ovládla svetové pole detektívnej literatúry a našla milióny čitateľov. Narodila sa v roku 1890 - pred 115 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako spisovateľka detektívok zrušila hneď dva dovtedy platiace predsudky. Po prvé, že žena nedokáže vymyslieť zložité logické záhady. Po druhé - a tu sa Christie naozaj odvážne vydala na zakázanú cestu - že rozprávač príbehu nemôže byť vrahom. Veľký krik však po úspechu, ktorý jej Vražda Rogera Ackroyda získala na knižnom trhu, rýchlo ustal.

SkryťVypnúť reklamu

Úspech v písaní detektívok Agathu sprevádzal po celý život. V osobnom živote už úspechy neboli také jednoznačné. Miestami prežívala veľkú osobnú tragédiu.

Narodila sa v dobre situovanej rodine, jej dievčenské meno bolo Millerová. Ako dieťa hrala na klavíri, tancovala a čítala detektívky. Na radu svojej sestry ich začala aj písať. Do prvého manželstva vstupovala ako veľmi zaľúbená žena. S manželom sa zoznámila počas prvej svetovej vojny, keď pracovala ako dobrovoľníčka v lekárni. Tam sa prvýkrát stretla aj s jedmi, ktoré neskôr v knihách často využívala.

Manželstvo sa časom premenilo na chladný vzťah, nezachránila ho ani dcéra a Agatha veľmi trpela. Pre manželovu neveru sa rozviedla. Zabiť seba samu sa jej však nepodarilo, rovnako ako poslať na druhý svet svojho literárneho detektíva Hercula Poirota. Svoj neúspešný pokus o komplikovanú samovraždu, ktorá mala vyzerať ako vražda, čo spáchala jej nenávidená sokyňa, opísala neskôr v autobiografii. Za jej života ju nebolo možné publikovať.

SkryťVypnúť reklamu

Spisovateľka dočasne zmizla z verejného života, trvalo jej dosť dlho, kým sa spamätala z krízy a otrasov. Jej prirodzená chuť tvoriť ju však vrátila do života, pomohlo aj nové manželstvo s o 15 rokov mladším archeológom Maxom Mallovanom. Sama o vzťahu s ním povedala, že čím je staršia, tým je preňho vzácnejšia.

Rozsiahle dielo Agathy Christie nie je jednoduché popísať. Zaujímavá je určite divadelná hra, ktorú napísala na počesť kráľovnej matky - svojej veľkej obdivovateľky. Pasca na myši sa na londýnskej scéne hrala viac než 50 rokov bez prestávky.

Christie vytvorila veľmi svojrázne, romantické typy detektívov. Hercule Poirot je Belgičan, ktorý hovorí zle po anglicky, používa francúzske bonmnoty, je čudácky puntičkár, hypochonder, s noblesou a nadhľadom však rieši aj tie najzamotanejšie prípady. Stačí spomenúť Vraždu v Orient Exprese alebo Mačku medzi holubmi. Vraždy sú zakomponované do tajomného sveta Orientu a veľkých dedičstiev. Manželstvo s archeológom autorke umožnilo cestovať po celom svete a zbierať všade námety. V Egypte sa napríklad odohráva vyšetrovanie vraždy na lodi - Smrť na Níle.

SkryťVypnúť reklamu

Nezabudnuteľná je aj slečna Marplová - stará dáma žijúca na vidieku, ktorá krúžok penzistov udržuje v duševnej sviežosti tým, že na každé čajové stretnutie musia prísť so záhadou zo života, ktorá sa musí vyriešiť. Pritom sa zakaždým v knihe stretne so skutočnou vraždou. Slečna Marplová ako dokonalá pozorovateľka života k nim vždy nájde kľúč.

V roku 1971 si Christie poranila nohu a stiahla sa z verejného života. Naposledy vystúpila pred verejnosť pri premiére filmu Vražda v Orient Exprese.

Spisovateľka detektívok zomrela v roku 1976. V počte vydaní svojich kníh prekonala najznámejšieho Angličana v literatúre, ktorý do nej navyše vstúpil už v alžbetínskej dobe - Williama Shakespeara. Súvisí to iste aj s tým, že detektívky sa prekladajú ľahšie, ale nič nemení na fakte, že žena, ktorá vo svojich knihách "len" vraždila, dokázala vtiahnuť čitateľa do deja a fascinovať brilantnosťou zápletky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 369
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 065
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 926
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu