SME

Kardinál Richelieu

"Cieľom môjho vládnutia bolo vrátiť Galii hranice určené jej prírodou, vrátiť Galom galského kráľa, postaviť na miesto Galie Francúzsko a všade, kde bola staroveká Galia vybudovať novú." Tak znie politický závet kardinála Richelieu - skutočného vládcu ..

FOTO - ARCHÍV

"Cieľom môjho vládnutia bolo vrátiť Galii hranice určené jej prírodou, vrátiť Galom galského kráľa, postaviť na miesto Galie Francúzsko a všade, kde bola staroveká Galia vybudovať novú." Tak znie politický závet kardinála Richelieu - skutočného vládcu Francúzska v rokoch 1620 až 1642. Prvý minister, ktorý bol mocnejší ako kráľ, sa narodil v roku 1585 - pred 420 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kardinál Richelieu začal politickú kariéru ako favorit Marie Medicejskej, manželky francúzskeho kráľa Henricha IV., ktorá ako regentka vládla za maloletého syna Ľudovíta XIII. Ako verná katolíčka zmenila politiku svojho pôvodne protestantského muža a snažila sa zblížiť so Španielskom. Svadbou Ľudovíta s Annou Rakúskou, dcérou španielskeho kráľa, sa posilnila moc katolíckych Habsburgovcov v Európe a protestantom hrozilo oslabenie - ale aj celému Francúzsku.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa začala tridsaťročná vojna, Ľudovít sa zbavil kurately svojej matky, a celkom podľahol názorom kardinála Richelieu. Kardinál veľmi správne pochopil, že sila Francúzska vzrastie vtedy, keď budú v Európe rovnovážne rozdelené sily. Jeho idea silného Francúzska znamenala oslabenie vplyvu náboženstva. "Rozdiel v náboženstve sa môže prejaviť na onom svete, nie na tomto," hovoril. Doma síce oslabil hugenotov, keď obsadil ich poslednú pevnosť La Rochelle, ale zároveň uzatvoril spojenectvo s protestantským Švédskom, a v diplomacii robil všetko, aby rovnováhu síl dosiahol.

Najmocnejším protivníkom doma boli pochopiteľne Anna Rakúska a Mária Medici. Obe robili všetko, aby kardinál padol, a ony dirigovali nestáleho Ľudovíta a rozhodovali tak. Ich intrigy narážali na kardinálovu skúsenosť a prefíkanosť. Jeho špionáž v ich komnatách, či kontrola kráľovninej pošty odhalili sprisahania a spoluúčasť na španielskom útoku proti Francúzsku. Šéf tajnej polície, páter Joseph, prispel zrejme aj informáciami zo spovedných tajomstviev. Kardinál trestal - matku dal poslať do vyhnanstva. Annu Rakúsku prezieravo neodstránil, lebo nebolo v jeho záujme vzťahy so Španielskom ešte zhoršiť.

SkryťVypnúť reklamu

Pokorená kráľovná poslúchala kardinála na slovo. Ešte nesplnila svoje poslanie - nedala trónu dediča - a preto sa cítila ohrozená. Kardinál zrejme donútil aj homosexuála Ľudovíta XIII., aby svoj odpor k manželke prekonal a potomka splodil. Tajomstvo okolo narodenia Ľudovíta XIV., budúceho Kráľa Slnko, však ostáva. Klebetilo sa, že jeho otcom by mohol byť aj Richelieuov neskorší nástupca, kardinál Mazarin, ten však bol vtedy dokázateľne v Ríme ako diplomat. Možno, že pokračovanie dynastie zabezpečil i Richelieu sám. Anna Rakúska mlčala, Ľudovít mal dediča, a spokojnosť bola teda na všetkých stranách. Ľudovít XIV. svojím narodením zabezpečil prísľub mieru pre Francúzsko, a neskôr sa prejavil ako diplomat, za ktorého by sa nemusel hanbiť ani prefíkaný kardinál.

SkryťVypnúť reklamu

Richelieu ešte potreboval upevniť vládu. Kráľ a kráľovná skutočne vládnuť neboli schopní, dedič trónu bol dieťa. Preto sa do Paríža vracia Mazarin, aby starnúceho a chorého kardinála vystriedal. Mladý, bystrý a oddaný kardinál mal ešte jednu výhodu. Anna Rakúska v ňom našla spriaznenú dušu. Bol šarmantnejší ako Richelieu a na kráľovnú mal veľký vplyv. Láska, hoci možno len platonická, pomohla upokojiť dvor, vychovávať deti. V roku 1640 sa Mazarin stal prvým ministrom. Richelieu sa Vestfálskeho mieru nedožil, zomrel v roku 1642, nikto však jeho úlohu pri oslabení Habsburgovcov a vytvorení rovnováhy v Európe nemôže spochybniť.

Zjednotiteľ Francúzska, kardinál s absolútnou mocou nad životom a smrťou poddaných, inšpiroval aj umelcov, napríklad Alexandra Dumasa staršieho, ktorý z neho urobil symbol zla a intríg. Traja, či štyria mušketieri, ktorí veria, že chránia kráľa a Francúzsko proti nepriateľovi - kardinálovi, sú tak - nechtiac - aj ukážkou, ako to dopadne, keď spravodliví nemajú dostatok informácií.

SkryťVypnúť reklamu

Pre krajinu bol Richelieu hlavným projektantom jej budúceho významu, tvorcom periodickej tlače (hoci v tom čase slúžila na jeho propagandu), tvorcom tajnej polície, i zakladateľom diplomacie v klasickom poňatí. Obete svojej politiky však pokladal, ako väčšina politikov, za úplnú samozrejmosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 710
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 926
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 272
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 396
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 141
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 085
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 904
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 481
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vznik Ukrajinskej SSR a úloha ukrajinského národného komunizmu.


Anastasiia Luzhanytsia a 1 ďalší

Nedávno uplynulo šesťdesiat rokov od atentátu na predstaviteľa černošského odporu v USA.


a 1 ďalší

Dejiny s Dominikou Bakošovou Kleinovou.


a 1 ďalší 3

Štvornásobný prezident F. D. Roosevelt viedol USA v mimoriadne ťažkých časoch.


Martin Posch a 1 ďalší 15
SkryťZatvoriť reklamu