SME

Poľské štrajky a vznik Solidarity

Je polovica augusta 1980. V lodeniciach v Gdansku niekoľko mladých robotníkov presviedča kolegov, aby vyhlásili štrajk. Prípravy trvali už niekoľko dní. Priamym dôvodom pre štrajk bolo vyhodenie Anny Walentynowiczovej z lodeníc.

 

Robila v nich 30 rokov a mala už iba pár mesiacov do dôchodku. Musela však ísť, lebo spolupracovala s ilegálnymi Slobodnými odbormi, ktoré vznikli v roku 1978. Jej návrat do práce bol prvou požiadavkou, ktorá sa objavila na tajne vytlačených letákoch. Po štrajku vznikli nezávislé odbory Solidarita a s nimi aj politické požiadavky. Pred 25. rokmi - 31. augusta 1980 - komunistická vláda pristúpila na požiadavky Solidarity. V lodeniciach v Gdansku sa začal koniec komunizmu v strednej Európe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Miesto štrajku nebolo náhodné. Presne 10 rokov predtým, v decembri 1970, bol Gdansk svedkom jedného z najtragickejších protestov v komunistickom Poľsku. Spôsobilo ho radikálne zvýšenie cien, hlavne potravín a mäsa. Päť dní sa bojovalo v uliciach, budova krajského sídla komunistickej strany vyhorela. "Pokoj" prinieslo až nasadenie armády a paľba, po ktorej zahynulo 41 ľudí a viac ako tisíc bolo ranených.

Spomienka na tieto udalosti bola v Gdansku stále živá. Aj preto sa medzi prvými požiadavkami štrajkujúcich v roku 1980 objavila pamätná tabula pripomínajúca obete decembra '70.

Štrajk v lodeniciach by nemohol vzniknúť, keby sa nezmenila atmosféra v celom Poľsku. V lete boli po celej krajine menšie štrajky, ktoré vyvolalo zvyšovanie cien potravín. Vôbec prvý štrajk bol 8. júla 1980 v továrni na výrobu vrtuľníkov a lietadiel v Swidniku na juhovýchode Poľska. Bezprostredným dôvodom na štrajk bolo zvýšenie cien v závodnej jedálni. Aj preto sa zvykne hovoriť, že všetko sa začalo rezňom.

SkryťVypnúť reklamu

Lídrom gdanského štrajku sa rýchlo stal Lech Walesa. V tom čase 37-ročný elektrikár, otec početnej rodiny, ktorého v roku 1976 vyhodili z práce, a ktorý bol v roku 1970 aktívnym účastníkom decembrového protestu.

O niekoľko dní sa na bráne číslo 2 lodeníc objavilo 21 požiadaviek. Štrajkujúci žiadali slobodu slova, registráciu nezávislých odborov, ale aj zavedenie voľných sobôt, zníženie dôchodkového veku, skrátenie doby čakania na byty a zaistenie plných políc v obchodoch.

Po takmer dvoch týždňoch ťažkých rokovaní a mnohých zvratov 31. augusta komunistická vláda pristúpila na požiadavky štrajkujúcich. Walesa dohodu podpísal obrovským perom, vo vnútri ktorého bola fotografia pápeža Jána Pavla II.

"Milí! Ideme do práce 1. septembra. Všetci vieme, čo nám tento deň pripomína. Na čo myslíme. Na vlasť, na spoločné záujmy rodiny, ktorá sa volá Poľsko. Získali sme všetko, čo v dnešnej situácii bolo možné získať. Ostatné tiež získame, pretože máme najdôležitejšiu vec: naše nezávislé samosprávne odbory. To je naša záruka pre budúcnosť," hovoril vtedy Walesa. V tej dobe už štrajkovalo množstvo podnikov v celom Poľsku. Koncom októbra 1980 Solidaritu zaregistroval súd. V čase najväčšej slávy mala 10 miliónov členov. Potom začal oficiálne vychádzať Tygodnik Solidarnosç, ktorého prvým šéfredaktorom sa stal Tadeusz Mazowiecki.

SkryťVypnúť reklamu

Toto obdobie všeobecnej nádeje na zmeny a lepší život v Poľsku, ktorá sa zvykne nazývať karnevalom Solidarity, sa skončilo 13. decembra 1981, keď v Poľsku vyhlásili výnimočný stav a všetka činnosť nezávislá od komunistickej moci sa znovu stala ilegálnou a trestnou.

Až o osem rokov neskôr sa v celej strednej Európe zrútil komunistický režim. Mazowiecki sa stal prvým nekomunistickým premiérom Poľska a Walesa o rok neskôr prvým nekomunistickým prezidentom.

Dnes sa názory na Solidaritu rôznia, je však isté, že bez nej by k týmto revolučným zmenám nedošlo. "Nie ma wolności bez Solidarności." (Niet slobody bez Solidarity) Práve tak znelo najčastejšie heslo protestov v Poľsku v 80. rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 778
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 699
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 397
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 071
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 541
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 080
  7. Ísť do kúpeľov je IN 4 799
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 584
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu