Propagačný plagát stachanovcov.
FOTO - ARCHÍV
Dostávali obrovské platy, otvorili pre nich špeciálne obchody s vyberaným tovarom, mali nárok na niekoľko kilogramov nedostatkovej salámy mesačne. U holiča nemuseli stáť v rade, strihali ich zadarmo.
Stachanovci. Kasta, vyhlásená za predvoj robotníckej triedy, ktorý dospeje k vysnenému komunizmu skôr, než zaostalý zvyšok. Robotnícka aristokracia však po komunizme netúžila. Lámala rekordy, podvádzala a povyšovala sa nad ostatných. To všetko z úplne nekomunistického dôvodu. Pre peniaze. Na začiatku pracovného nadšenia, ktoré sa po celom Rusku šírilo v druhej polovici 30. rokov, stál jednoduchý, nie priveľmi inteligentný ani sympatický donecký baník Alexej Stachanov. Pred 70 rokmi, v noci z 30. na 31. augusta 1935 narúbal za 5 hodín 45 minút 102 ton uhlia. Bol to absolútny svetový rekord.
Jeho meno sa okamžite objavilo v sovietskej tlači, v celom Sovietskom zväze ho dávali za príklad. Americká Lincolnova univerzita ho požiadala, aby poslal svoju fotografiu s podpisom, do Donbasu prišli na skúšku francúzski baníci. Na jeseň 1935 bol už celý ZSSR zasiahnutý nákazou nazvanou "Stachanovské hnutie."
O tom, že už na začiatku všetkého stál podvod, sa hovoriť nesmelo. Problém spočíval v tom, že žiadny rekord nepadol. Norma bola stanovená pre baníka, ktorý rúbal a zároveň si uhlie sám nakladal. Stachanov si na pomoc pozval pomocníkov. Kto by sa však odvážil spochybniť výkon úderníka, mohol byť označený za nepriateľa štátu. Takých čakal jediný osud: gulag alebo guľka.
Pritom tých, ktorým stachanovci a predovšetkým sám Alexej Stachanov ležal v žalúdku, bolo viac ako dosť. A mali na to dôvod.
Keď sa rozletela o rekorde Stachanova, a hlavne o tom, že na druhý deň dostal úplne nový byt, vybavený dokonca sedacou súpravou, zadarmo poukaz do kúpeľov a permanentku do filmového klubu, ľudia sa vrhli do lámania rekordov masovo, živelne a všade. Nebolo by to Rusko, keby sa prví nasledovníci neobjavili v liehovaroch a pivovaroch. Stachanovka Černovová zo Žigulovského pivovaru napríklad zvýšila pôvodnú normu na 500 vedier za deň, čím si vyslúžila úprimnú nenávisť svojich kolegýň. Aj ony sa totiž museli, pokiaľ nechceli byť označené za sabotérky, pridať.
Skoro sa prišlo na to, že časť rekordov je spôsobená tým, že závody si určili veľmi nízke normy, ktoré ľahké prekonali. Stachanovské hnutie sa stalo základom sovietskej megalománie, totálnej nadradenosti kvantity nad kvalitou. Nebolo dôležité, či autá majú kolesá, len to, že je ich veľa. Nahlas sa to neodvážil nikto povedať. Stachanovci boli svätí.
A najsvätejší zo všetkých bol Alexej Stachanov. Z pôvodne skromného baníka sa stával namyslený leňoch, opilec a sukničkár. V novom byte so starou manželkou dlho nevydržal. Obstaral si novú, mladučkú. Po večeroch sa opíjal a rozhadzoval svoju obrovskú mzdu. Prešlo mu aj to, keď sa v alkoholickom opojení pobil. Protivníci mu roztrhali aj sako, na ktorom mal pripichnutý Leninov rad, a roztrhali mu stranícku legitimáciu. Vyznamenanie dostal nové a legitimáciu tiež. Za niekoľko mesiacov na Všeukrajinskom zjazde Sovietov verejne požiadal, aby za delegátku zvolili jeho mladučkú manželku. Mandátna komisia zdúpnela. Nakoniec úderníkovi ustúpila.
Stachanovské hnutie vošlo do dejín. Niekedy prinášalo viac škody než úžitku, inokedy bolo ozaj príkladom pracovného hrdinstva. Udivovalo i západné priemyslové veľmoci. "My úrodu zberáme, Sovieti za ňu bojujú. Prečo?" napísal francúzsky novinár po krátkom pobyte v ZSSR.
Hlavným motorom stachanovského vzdutia vždy boli peniaze. Noviny citujú súdruha Ďjukanova, ktorý na celoruskom zjazde úderníkov v Moskve vyhlásil: "Predtým som zarobil tak 550 rubľov mesačne. Čo som sa stal stachanovcom, dostávam 1338. A keby som nemusel stále na nejaké schôdze, mal by som cez dvetisíc," vyhlásil úprimne.
Keď sa dnes povie stachanovec, mladí Rusi sa pousmejú a pomyslia si niečo o snaživom hlupákovi. Slovo získalo skoro nádych nadávky. Staršie pokolenie si stále stachanovcov spája s vlastnosťami ako šikovnosť, láska k vlasti a sila sovietskeho ducha. Po stachanovcoch nazývali ulice, ale i vojenské krížniky. "Stachanovec" sa dokonca volala jedna z veľkých nedávnych policajných operácií, pri ktorej daňové orgány odhalili miliardové podvody. Je to symbolické.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME