FOTO - ARCHÍV
Päťoscarový film amerického režiséra a herca Mela Gibsona Statočné srdce opísal príbeh stredovekého bojovníka za nezávislosť Škótska. Od roku 1995 si získal mnoho priaznivcov aj u nás. Aj napriek tomu, že sa často nedrží histórie, ba dokonca ju deformuje. Hlavného hrdinu filmu Williama Wallacea popravili v Londýne pred sedemsto rokmi - 23. augusta 1305.
Wallace sa narodil asi roku 1276. Najpravdepodobnejšie bol mladším synom Allana Wallacea, korunného nájomcu v grófstve Ayr. Vychovávali ho dvaja strýkovia, kňazi.
Škótsko vychádzalo s Anglickom väčšinu 13. storočia dobre. Počas Williamovho detstva sa nebojovalo. Hromadne obesení škótski vyjednávači, ako ich zobrazil film, sú len výmyslom.
V roku 1286 však zomrel bez priameho dediča škótsky kráľ Alexander III. Šľachta preniesla korunu na jeho štvorročnú vnučku Margaret, ktorá bola v tom čase v Nórsku.
Anglický kráľ Eduard I. chcel upevniť postavenie svojej krajiny na Britských ostrovoch, aby mal voľné ruky vo Francúzsku. Preto dohodol vydaj Margaret za svojho syna. Škótsko malo zostať nezávislé. No Margaret sa svadby nedožila. V roku 1290 zomrela. Eduarda I. to však nezastavilo. Dobyl Wales a chcel aj Škótsko. Na hrobe má vytesané "Škótobijec".
V roku 1291 do škótskych vecí vstúpil ako rozhodca a uzurpoval si vrchnú lénnu moc. O rok neskôr zaistil korunu Johnovi Balliolovi. Ten však v roku 1296 odmietol vazalský sľub: nechcel tiahnuť proti Francúzom.
Eduard sa pomstil. Krvavo spustošil Škótsko, Balliola porazil a donútil abdikovať. Aby Škótov ponížil a symbolicky vyjadril svoju nadradenosť, odviezol do Londýna kameň zo Scone nazvaný kameňom osudu. Kameňom, na ktorom tradične korunovali škótskych kráľov, potom podložili anglický korunovačný trón.
Wallaceova vzbura sa začala, keď na trhovisku v Lanarku zabil dvoch anglických vojakov, čo mu brali ryby. V máji 1297 tam zabil anglického šerifa ako pomstu za vraždu svojej milej Marion Braidfuteovej (vo filme Marron).
Potom bojoval vo víťazných bitkách vzbúrených Škótov pri Loudoun Hill a Ayr. S Williamom Douglasom porazil anglického sudcu pri Scone.
V júli však šľachta uzavrela prímerie. V auguste Wallace bojoval vo vojsku Andrewa Moraya pri Stirlingu (prvá bitka z filmu). Škóti pri tamojšom moste porazili anglický predvoj, nie celú armádu, ktorá ušla. Moray (vo filme ho nespomenuli) neskôr podľahol zraneniam. Po bitke Robert Bruce, uchádzač o škótsky trón, Wallacea pasoval za rytiera a vyhlásil ho za "strážcu Škótskeho kráľovstva a vodcu jeho armád".
O rok však Angličania porazili Škótov na hlavu pri Falkirku. Wallace prišiel o vojenský kredit. Angličania prerazili obranné útvary Škótov - schiltróny, využívajúce proti jazde drevené koly. Škótska jazda utiekla.
Bruce Wallacea v bitke nezradil, ako to tvrdí film. Odovzdal len jeho "vodcovstvo" Johnovi Comynsovi (o tom film mlčí). Bruce v roku 1302 uzavrel s Eduardom prímerie, čo Wallace neuznal. Odišiel na diplomatickú misiu do Francúzska. No kráľa Filipa IV., spojenca Škótov, v roku 1304 porazili flámski mešťania. Tým oslabla jeho podpora.
Wallacea po návrate zajal Eduardovi naklonený škótsky rytier John Menteith a vydal ho Angličanom. V londýnskom Westminsteri ho súdili ako zradcu. Hoci Eduard formálne nebol jeho panovníkom - zostal ním John Balliol, uznali ho za vinného a krutým spôsobom, zachyteným vo filme, ho popravili na smithfieldskom trhovisku. Neďaleko je dnes pamätná doska. Hlavný pamätník, vežu, má Wallace v Škótsku pri Stirlingu.
Eduard I. zomrel až v júli 1307. Manželka anglického následníka, francúzska princezná Izabela, bola v čase Wallaceovej popravy dieťa a nikdy ho nestretla. Vo filme však vystupovala ako dospelá žena. Za Eduarda II. sa vydala až roku 1308.
Bruce (na rozdiel od filmu jeho otec nebol malomocný) v roku 1306 obnovil boj. Zavraždil Comynsa a korunoval sa za škótskeho kráľa. Angličania ho najprv porazili a musel utiecť na západoškótske ostrovy. Neskôr víťazil, pomohla mu smrť Eduarda I.
Napokon si Škóti na viac ako 300 rokov vybojovali nezávislosť pri Bannockburne roku 1314 (koniec filmu). Wallaceov význam v prvej fáze boja za slobodu je neodškriepiteľný. Udržiaval plameň vzbury tam, kde uchádzači o trón taktizovali.