SME

Uprostred leta prichádza princ na bielom koni

Eugen Savojský sa vracia do slovenských dejín

(Zdroj: Historická revue)

V júlovom vydaní HR sa zoznámite s veľkou postavou stredoeurópskych dejín, s vojenským stratégom, diplomatom, staviteľom, zberateľom a priateľom učencov princom Eugenom Savojským.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Turkobijec prišiel zo Savojska

Princ Eugen Savojský sa v našich zemepisných šírkach a v našich dejinách objavuje vo chvíli nanajvýš kritickej, počas legendárnej bitky o Viedeň v septembri roku 1683. V tom čase ani nie 20 ročný mladík, potomok vládnucej dynastie v Savojsku, vraj prišiel chudobný ako „kostolná myš“, navyše po tom, ako dostal košom od francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV., keď sa u neho neúspešne uchádzal o vojenskú službu. Tento malý a drzý „vrabčiak“ ako ho počastoval štiplavými poznámkami veľký kráľ Slnko, v nasledujúcich rokoch predsa len urobil hviezdnu vojenskú kariéru. Z nevýznamného ordonančného dôstojníka, ktorého mimoriadne schopnosti si povšimol aj habsburský panovník Leopold I., sa počas nasledujúcich troch desaťročí vypracoval na hlavného veliteľa cisárskych vojsk a stal sa tým, kto dokázal z uhorských území definitívne vyhnať Osmanov.

SkryťVypnúť reklamu

Osmanov rozsekal pri Zente

Moháč naruby, aj tak sa zvykne hovoriť o bitke pri Zente z roku 1697, v ktorej cisárske vojská doslova rozsekali osmanskú armádu sultána Mustafu II. Stalo sa tak vo chvíli, keď prekračovala rieku Tisu a podstatná časť osmanskej pechoty zostala ešte na pravom brehu. Keď na zaskočeného nepriateľa udrel princ Eugen Savojský so svojimi vojakmi, nasledovala panika a tlačenica na jedinom moste cez rieku. Na bojisku zostalo ležať 20 tisíc padlých Osmanov a tisíce ďalších sa utopilo v rieke. Podľa dobových zvestí bolo utopených Turkov toľko, že uprostred Tisy utvorili ostrov. Z tejto porážky sa už Osmanská ríša nikdy poriadne nespamätala a aj ďalšie vojenské kampane princa Eugena slávili úspech. Vydajte sa po stopách cisárskych vojsk a vychutnajte si vari najslávnejšiu kapitolu v dejinách habsburskej monarchie.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Viedni vás prvý privíta Eugen

Je to práve Eugen, ktorého stretávame ako prvého pri návšteve susedného Rakúska. Už krátko po tom, ako slovenský návštevník vystúpi z vlaku na viedenskej Hauptbahnhof, jeho kroky celkom prirodzene vedu k Belvederu, veľkolepému barokovému palácu princa Eugena. Až potom prichádza na rad zvyšok Viedne. Rovnako sa Bratislavčania dívajú cez rieku Moravu najskôr na malebný Schloss Hof, Eugenovo obľúbené vidiecke sídlo. Princ zo Savojska nebol len zdatným vojakom, ale tiež barokovým Herkulom, milovníkom umení, podporovateľom vzdelanosti a predovšetkým ambicióznym vizionárom, ktorý sa pustil do odvážnych stavebných projektov. S naším júlovým vydaním spoznáte to najlepšie, čo nám zostalo z Eugenovho kultúrneho dedičstva, prejdete sa luxusnými izbami jeho palácov a zatajíte dych pred Eugenovou apoteózou, v ktorej je stvárnený ako boh Apolón medzi múzami na strope Mramorovej sály v Hornom Belvederi.

SkryťVypnúť reklamu

V barokovej záhrade stretnete aj leva

To by sa vám pokojne mohlo stať, ak by ste navštívili niektorú z Eugenových záhrad, aspoň podľa preháňania dobovej tlače. Princova záľuba v exotických rastlinách a zvieratách ho preslávila po celej Európe. Júlová HR tak bude aj prechádzkou po oranžériách plných cudzokrajných kvetov a po zverincoch, kde nájdete levy, pumy, tigre, hyeny, ale tiež paviány, orangutany, papagáje, pštrosy, tukany a plameniaky. Verte, že tento barokový multimiliardár si toto všetko mohol dovoliť.

Mars bez Venuše

A kde je pani Savojská? Táto otázka napadne nejednému čitateľovi a nedostane jednoznačnú odpoveď. O súkromí princa Eugena toho veľa nevieme. Už mnohí súčasníci ho označovali za hrdinského Marsa bez Venuše. Ak sa k tomu pridajú klebety orleánskej vojvodkyne Alžbety Šarloty Falckej o tom, že sa mladému princovi viac páčili „mladé pážatá ako dámy“, senzácia je na svete. Nie je to však také jednoduché, viac sa dozviete a neobanujete s novou HR.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 8 559
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 4 834
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 945
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 704
  5. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 399
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 794
  7. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 334
  8. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 128
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Eugen Savojský sa vracia do slovenských dejín


Bol deň pamiatky obetí režimu.


a 1 ďalší 1

Aj dramatické 20. storočie zanechalo po sebe pozoruhodné objekty.


a 1 ďalší

Imunoterapia sa začína presadzovať až v 70. rokoch 20. storočia.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu