V aktuálnom vydaní HR sa pozrieme na záver druhej svetovej vojny z pohľadu Slovákov, ktorí ju v rôznych podobách prežívali na vlastnej koži. Čo všetko museli naši dedovia či pradedovia vytrpieť a strpieť? Vrátite sa o 80 rokov späť a na dôležité udalosti našich moderných dejín sa pozriete aj z pohľadu regionálnych udalostí a individuálnych príbehov.
Keď vojnový hurikán vtrhol do Karpát
Už prvý článok HR vás zavedie k Duklianskemu priesmyku, o ktorý sa na prelome septembra a októbra 1944 strhla obrovská bitka. Bilancia bojov v desaťtisícoch padlých a obrovské straty na ťažkej technike len ilustrujú, čo zažili aj naši vojaci v rámci 1. československého armádneho zboru.

Čo prežívali Slováci na Dolnej zemi
Vojnové útrapy, ktoré sprevádzali nemeckú inváziu do Juhoslávie, nástup režimu ustašovcov či besnenie nyilašovcov v Maďarsku sa nevyhli ani dolnozemským Slovákom. O ich osudoch počas vojny toho vieme málo, a pritom vytrpeli viac než dosť. Práve na túto kapitolu našich dejín sa aktuálne zameriava vo svojom výskume historik Anton Hruboň.
Keď vo vojne padajú všetky zábrany
Nielen veľká politika a posun armád a frontov, ale i konkrétne násilnosti, túžba po odplate a krutosti – to je vojna. Prinášame pohľad do regiónov, kde jednotlivci využili neistú situáciu na vybavovanie si osobných účtov a starých krívd. Čo všetko robí vojna s ľuďmi? Po odpoveď netreba chodiť ďaleko, stačí zostať na Slovensku.
Oslobodení a odvlečení
Práve takto by sa dal charakterizovať osud viacerých Slovákov, ktorí sa po príchode Červenej armády ocitli v transportoch ďaleko na východ do sovietskych pracovných lágrov. Koľko ich bolo a čo ich čakalo? V májovom vydaní HR sa pozrieme aj na túto stránku oslobodenia.
V novom vydaní HR vás čaká omnoho viac. Tentoraz neprinášame svetovú geopolitiku, ale predstavíme vojnu z pohľadu Slováka, ktorý neraz stál na oboch stranách frontu, na správnej i nesprávnej strane dejín.