SME

Keď vo vojne padli všetky zábrany

Rok 1945 a prechod frontu v podjavorinsko-podbradlianskom regióne

Pamätník partizánom pri obci Nárcí. Fotografia z roku 1974. Pamätník partizánom pri obci Nárcí. Fotografia z roku 1974. (Zdroj: TASR/ČSTK, J. Lofaj)

Rok 1945 vnímali obyvatelia v kraji pod Javorinou obzvlášť citlivo. Pretrvávajúca partizánska vojna značne vyčerpala fyzické i morálne rezervy oboch strán zapojených do konfliktu. Hoci najväčšie bojové vystúpenie pri Bošáci 20. októbra 1944 ukázalo krutosť vojny v plnom rozsahu, osobné tragédie a nezmyselné straty na ľudských životoch boli pre región charakteristické aj v roku 1945.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 1945 už bolo každému premýšľajúcemu človeku jasné, že Nemecko vojnu prehrá. Na začiatku decembra 1944 stáli sovietske vojská pri Šahách a Leviciach, koncom decembra sa spojili vojská 2. a 4. ukrajinského frontu.

SkryťVypnúť reklamu

Partizánska vojna v roku 1945

Január 1945 sa niesol v znamení veľkej zimnej ofenzívy Červenej armády. Hlásenie z Novomestského okresu tieto skutočnosti veľmi pozorne monitorovalo: „Situácia tu i na okolí je veľmi zlá. Obyvateľstvo má nedôveru na vedenie, čaká úplný pád štátu a s nedôverou sa pozerá do budúcnosti. Toto zhoršuje ešte aj tá okolnosť, že je to kraj stálych náboženských rozporov medzi katolíkmi a luteránmi, najmä po predchádzajúcich udalostiach s HG a partizánmi na okolí... Je isté, že tento kraj je nebezpečný, treba si ho viac všímať.“

Správa sa dotýkala predovšetkým prestreliek medzi oddielmi Hurban a Repta na jednej strane a POHG z Nového Mesta nad Váhom na druhej strane. Koncom septembra 1944 príslušníci POHG zaistili približne 100 občanov evanjelického vierovyznania v súvislosti s bojom medzi reptovcami a gardistami, pri ktorom padlo 11 príslušníkov POHG vrátane veliteľa akcie zbrojníka Raffesberga.

SkryťVypnúť reklamu

Oddiel Hurban pod vedením Miloša Uhra vyvíjal bojovú aktivitu, v roku 1945 jeho veliteľ pozorne sledoval situáciu na fronte a plánoval prepady ustupujúcich nemeckých jednotiek na hlavnej cestnej komunikácii medzi slovenským štátom a protektorátom. Keďže sa presuny vojsk nemeckej brannej moci dosiaľ vo väčšom množstve nerealizovali, oddiel sa z moravskolieskovských kopaníc vrátil na svoje predchádzajúce stanovište na lubinských kopaniciach.

Skupina pozostávala z troch čiat rozložených na kopaniciach U Kopcov, U Haruštiakov a v Dúbrave (U Dubov). V tom čase sa nemecké vojsko vážne zaoberalo otázkou, že z kopaníc pri obciach Moravské Lieskové, Horné a Dolné Bzince, Lubina a Stará Turá vysťahuje obyvateľov a evakuuje ich do obcí pozdĺž Váhu. Dôvodom bola blízkosť frontu a činnosť partizánskych skupín. Obavy Nemcov potvrdzoval raport hlásky č. 22,803 o „banditoch" v Lubine a okolitých kopaniciach:

SkryťVypnúť reklamu

„Z ohroženého kraja partizánov. Sme stále prekvapení, keď nám ľudia so strachom rozprávajú, že sa tam v okolí hôr v bydliacich chalupách zastavujú väčšie a menšie skupiny banditov. Ľudia sa ich boja zradiť, lebo sa tým vystavia nebezpečenstvu života a majetku. Mnohí boli zaistení, dnes chodia verejne, o všetkom sa dozvedajú a vyhrážkami chystajú pomstu. Sú aj takí medzi nimi, ktorí boli v partizánskom tábore, dnes sú v civili. Dnes ohrožujú a rabujú pokojných ľudí, členov Strany, Gardy a v Ľubinskej oblasti katolíkov. Katolíci sú v menšine (5000 : 200). Kto bol činiteľom Strany alebo obce, je stále ohrožovaný. Takýto je stav v okolí Javoriny na kopaniciach. Ľudia sa škodoradostne na to dívajú a využívajú výhody tejto doby, skrývaním a podporovaním zlodejov – partizánov. Medzi banditmi sú aj tunajší ľudia, ktorí potom vedú židov, Čechov a Rusov k Slovákom (hlavne katolíkom) a chránia „Čechoslovákov“. Ojedinelé osoby, ktoré boly zaistené a POTOM PREPUSTENÍ, SNUJÚ POMSTU NA KAŽDÉHO, KTO SA IM POZDÁVA BYŤ PRÍČINOU ICH ZAISTENIA. Obyčajne na to doplácajú Slováci – katolíci, gardisti a ľudáci vôbec, - daj Boh národu potrebného jednotného ducha.“

SkryťVypnúť reklamu

Nemci sa postupne pripravovali na ústup smerom na Moravu, a preto od januára 1945 začali podnikať akcie proti podjavorinským partizánom.

Okresný náčelník vo februári konštatoval, že „činnosť partizánov za posledných 2 týždňov obživla najmä na Javorine, ktorá priamo susedí s Protektorátom Čechy a Morava. Nemecké vojsko vojenskými akciami činnosť týchto partizánov sleduje a prenasleduje a zdá sa, že sa tieto tlupy, vzhľadom na blízkosť sovietskeho sliezského frontu, sú úmyselne nasadzované, aby tak rušily kľud a poriadok.“

Z bojových akcií treba spomenúť útok na staroturianske a lubinské kopanice v dňoch 11. a 13. februára 1945. Boj na Kopcovom zaznamenal lubinský notár 14. februára 1945: „Nemecké vojsko započalo čistku v okolitých lesoch a to dňa 11. a 13. 2. 1945. Pritom sa strhla bitka s partizánmi. Bolo ranených a zabitých, avšak že koľko, neviem, lebo nemecké vojsko to neprezradí a odumretie civilov doteraz nikto nezahlásil. Nemecké vojsko tie domy, z ktorých dostalo streľbu, podpálilo, následkom čoho doteraz zhorelo pár domov a stodol. Poškodení doteraz svoju škodu nehlásili. Obyvateľstvo bolo poučené o následkoch paktovania s partizánmi.“

SkryťVypnúť reklamu

Lubinský notár sa ďalej sťažoval na to, že nevinní ľudia znášajú teror z oboch strán i napriek tomu, že nie sú aktívne činní. Hlásenie sa, prirodzene, snažilo marginalizovať angažovanosť kopaničiarov v otázke podpory partizánov, čím sa ich notár snažil chrániť.

Partizánsku vojnu citeľne ovplyvnila smrť Miloša Uhra počas boja v Cetune 27. februára 1945. Špeciálna protipartizánska jednotka SS-Kampfgruppe Edelweiss sa mala pokúsiť prostredníctvom ľsti prekvapiť a zlikvidovať oddiel Hurban, čo sa jej však nepodarilo.

Žandárska stanica podala o prestrelke hlásenie v tomto znení: „Oznamujem, že dňa 27. II. 1945 ráno započalo nemecké vojsko, údajne za súčinnosti skupiny gardistov, resp. domobrancov, ktorí boli ustrojení v slov. voj. rovnošate, akciu proti partizánom, ukrývajúcich sa v lese na Javorine v pohraničnom pásme štátnych hraníc Morava-Protektorát, v blízkosti bzinských kopaníc, pričom nastal vzájomný boj, ktorý trval údajne až do 17. hod. uvedeného dňa. V tomto boji na kopanici Cetuna a jej okolí bolo zastrelených podľa zistenia celkom 16 partizánov, medzi ktorými mal sa nachádzať i Milan Uher z Lubiny, ktorý bol veliteľom uvedenej skupiny partizánov bojujúcich proti nem. voj. oddielu, gardistom, resp. domobrancom i s jeho zástupcom neznámeho mena, ktorých mŕtvoly po ukončenom boji ešte toho dňa v noci, pravdepodobne partizáni, odniesli na neznáme miesto, kde ich pochovali.“

SkryťVypnúť reklamu

Ďalších 14 mŕtvol uložili v šope roľníka Martina Slávika v blízkosti cintorína v Dolných Bzinciach a po prehliadke a identifikácii ich pochovali 3. marca 1945.

Prestrelka mala tragické následky pre obyvateľov a podporovateľov partizánov - konkrétne pre roľníka Jána Slávika, stolára Martina Hrevuša, robotníka Štefana Rojka, Jána Chovanca, Jána Žáčka a cestára z lubinských kopaníc U Škulcov Mateja Šidlu, ktorí boli Nemcami odvlečení a popravení zastrelením na novomestskom židovskom cintoríne 1. marca 1945.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CBAVG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 577
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 008
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 259
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 663
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 144
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 939
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 611
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Alkohol plnil sociálnu i náboženskú funkciu.


a 2 ďalší

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu