SME

Slnko sa ešte nedívalo na nič tak veľkolepé - Artemidin chrám v Efeze

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa

Predstava Artemidinho chrámu (známeho aj pod označením Dianin chrám) v Efeze na grafike z prvej polovice 18. storočia. Grafika od rakúskeho architekta Johanna Bernharda Fischera von Erlach a rytca Johanna Ulricha Kraussa, Slovenská národná galéria. Predstava Artemidinho chrámu (známeho aj pod označením Dianin chrám) v Efeze na grafike z prvej polovice 18. storočia. Grafika od rakúskeho architekta Johanna Bernharda Fischera von Erlach a rytca Johanna Ulricha Kraussa, Slovenská národná galéria. (Zdroj: webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.G_10045-9)

Artemidin chrám v Efeze bol v antike považovaný za najúžasnejší zo všetkých divov. Tento fakt dokladajú aj slová gréckeho básnika z prelomu 2. a 1. storočia pred n. l. Antipatra zo Sidónu:

„Pozrel som sa na múr vznešeného Babylonu, na ktorom je cesta pre vozy, a sochu Dia od Alfea, na vysunuté záhrady a na kolos Slnka a obrovskú prácu vysokých pyramíd a rozľahlú hrobku Mauzólea; ale keď som uvidel Artemidin dom, ktorý sa šplhal k oblakom, tie ostatné zázraky stratili svoju veľkoleposť a povedal som: „Hľa, okrem Olympu sa Slnko nikdy nepozeralo na nič také veľkolepé.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Artemis bola starogrécka panenská bohyňa lovu, mesiaca, divokých zvierat, prírody, vegetácie i cudnosti. Bola dcérou najvyššieho boha Dia a bohyne Létó, sestra-dvojička boha Apolóna. Jej rímskym ekvivalentom bola bohyňa Diana. Antický svet poznal viacero chrámov zasvätených bohyni Artemis, ale najvýznamnejší sa nachádzal v Efeze.

Tento div sveta stál v Malej Ázii pri meste Efezos, ktoré ležalo neďaleko moderného mesta Selçuk v dnešnom Turecku. Napriek jeho sláve a monumentálnosti bol chrám už v minulosti zničený a jeho polohu a veľkosť pripomína dnes len jeden stĺp. Ten bol zrekonštruovaný z viacerých nájdených fragmentov z pôvodného chrámu a čnie sa do výšky na mieste kedysi veľkolepého divu sveta.

Informácie o Artemidinom chráme nachádzame vo viacerých dielach antických i neskorších autorov a objavujú sa aj v ranokresťanských správach o Efeze. Zmienky sú aj v Novom zákone, keď dav kričal na Pavla z Tarzu:

SkryťVypnúť reklamu

„Veľká je Diana Efezanov.“ Podľa Nového zákona objavenie sa prvého kresťanského misionára v Efeze vyvolalo u miestnych obyvateľov strach z neúcty voči chrámu. Skutky Jána z 2. storočia obsahujú apokryfný príbeh o zničení chrámu: „Apoštol Ján sa verejne modlil v Artemidinom chráme, vyháňal z neho démonov a náhle sa Artemidin oltár roztrhol na mnohé kusy... a polovica chrámu spadla, čo okamžite obrátilo Efezanov, ktorí plakali, modlili sa alebo sa dali na útek.“

Skutočne stál?

Viaceré zmienky hovorili o chráme vystavanom na počesť bohyne Artemis v Malej Ázii, ale jeho skutočnú existenciu potvrdila až archeológia a objavenie zvyškov chrámu. Prvé nálezy v lokalite Efezos sa spájajú s menom britského architekta, inžiniera a archeológa Johna Turtla Wooda, ktorý v roku 1869/1870 objavil trosky Artemidinho chrámu.

SkryťVypnúť reklamu

Wood mal pôvodne ako inžinier za úlohu navrhnúť stanice pre železnicu v Turecku. Tu sa začal zaujímať o staroveké mesto a pozostatky chrámu v Efeze. Postupne sa vzdal svojej architektonickej úlohy a začal sa venovať výskumu danej lokality. Britské múzeum mu udelilo povolenie a malý príspevok na výdavky pre archeologický výskum výmenou za vlastnícke práva na akékoľvek artefakty, ktoré by mohol v Efeze objaviť. Vo februári 1866 našiel Wood pri výkopových prácach v divadle v Efeze grécky nápis, ktorý spomínal rôzne zlaté a strieborné sošky venované chrámu.

Po siedmich rokoch výskumu objavil zvyšky chrámu a podarilo sa mu získať množstvo rozbitých sôch a architektonických predmetov, ktoré poslal do Britského múzea. Tieto artefakty, aj tie z neskorších nálezov, sú vystavené v tzv. Efezskej izbe Britského múzea. Okrem toho sa v múzeu nachádza časť pravdepodobne najstaršej zbierky mincí na svete (cca 600 pred n. l.), ktorú našli zakopanú v základoch archaického chrámu.

SkryťVypnúť reklamu

Najstarší nález chrámu

Starogrécky básnik Kallimachos (3. st. pred n. l.) vo svojom Hymne na Artemis pripísal prvé posvätné miesto v Efeze Amazonkám, legendárnym bojovníčkam, ktorých náboženské obrady boli podľa neho už venované Artemis. Kallimachos sa okrem básnickej tvorby preslávil aj svojou prácou v Alexandrijskej knižnici, v ktorej spracoval katalóg kníh a zároveň bol aj jej knihovníkom i riaditeľom. Práve jeho práca v knižnici mu umožnila prístup k množstvu informácií z diel celého vtedajšieho sveta.

Iný grécky autor, geograf a cestovateľ Pausanias, žijúci v 2. storočí n. l., naopak tvrdil, že chrám bol starší ako Amazonky a prvé zmienky o posvätnej lokalite v Efeze spájal s obdobím pred gréckou iónskou kolonizáciou tohto územia. Územie vtedy patrilo kárskemu kmeňu Lelegov a lýdskemu obyvateľstvu, ktoré tu už malo svätyňu. Pausanias položil základy Artemidinho kultu v Efeze do hlbokej minulosti. Za jeden z najstarších, ešte predgréckych kultov považoval kult Apolóna, ale Artemidin chrám označil za ešte omnoho starší ako Apolónovu svätyňu a veštiareň v Didyme.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CBAHF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 233
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 313
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 601
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 915
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 427
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 287
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 138
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší

Čo všetko stojí za gréckym zoznamom siedmich divov sveta?


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu