SME

O staviteľoch pyramíd vieme toho viac

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie

Menkaureho, Rachefova a Chufuova Veľká pyramída v Gíze (zľava doprava). Najvyššia z nich, Chufuova pyramída (známa aj ako Cheopsova) dosahuje 139 metrov výšky, pričom dĺžka jej základne meria 230 metrov. Menkaureho, Rachefova a Chufuova Veľká pyramída v Gíze (zľava doprava). Najvyššia z nich, Chufuova pyramída (známa aj ako Cheopsova) dosahuje 139 metrov výšky, pričom dĺžka jej základne meria 230 metrov. (Zdroj: Adobe Stock)

K siedmim divom starovekého sveta by sa podľa správnosti mala zaraďovať len Veľká pyramída v Gíze, postavená za vlády panovníka Chufua, známeho aj v gréckej forme mena Cheops okolo 2600 pred n. l. v 4. dynastii Starej ríše. V archeologickej terminológii ide o včasnú dobu bronzovú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Básnik Antipatros zo Sidónu však vo svojej básni hovorí o egyptských pyramídach bez rozlíšenia, hoci mal asi na mysli pyramídy v Gíze, ktoré sú dodnes najvýraznejšie zachovanými stavbami svojho druhu. Aj keď ich zádušné chrámy boli dávno obraté o celú výzdobu a z toho Chufuovho zostali len zvyšky čadičovej podlahy.

SkryťVypnúť reklamu

Začnime citátom slovenského autora, už zosnulého spisovateľa Jána Lenča, ktorý písal historické romány dávno pred Christianom Jacqom. V zbierke poviedok, nazvanej Hviezdne okamihy, spracoval námety o stavbe Chufuovej pyramídy a o politicky zamotanom nástupe 27. dynastie. V poviedke o pyramíde vystihol jeden z dôvodov, prečo ich Egypťania vôbec stavali: „Keď nebola pyramída, nebol ani on, ale keď jeho už nebude, pyramída tu ostane naďalej a naveky, a pretože vznikla i jeho zásluhou, pretrvá v nej aj on sám.“

Aký to rozdiel oproti básnikovi Rudolfovi Fabrymu, ktorý len o dvadsať rokov skôr začal vo svojom cestopise Salam alejkum . Rozprávanie o starom a novom Egypte takto: „Keď som prvý raz postál pred najväčšou z pyramíd, bol som – aby som úprimne priznal – z prvého dojmu trochu sklamaný. Takéto „bralá“ máme reku aj v Demänovskej doline, ba ešte väčšie. No neskôr začala na mňa pyramída pôsobiť veľmi mohutne. Človek si totiž uvedomí, že tento pravidelný tvar je dielom ľudských rúk a že myšlienka postaviť toto dielo je plodom ľudskej márnivosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Ale aj samotný Vojtech Zamarovský napísal o staroegyptských pamiatkach, že sú také nadľudské, až sú neľudské.

Naozaj? Pyramídy boli, samozrejme, aj politickým projektom a odrazom ľudskej márnivosti, a určite nie všetci Egypťania na nich pracovali dobrovoľne. Dôvody, prečo áno, skôr vystihol Ján Lenčo, a moderná archeológia aj postupne zisťuje ako. Vrátane autora týchto riadkov, ktorý spolupracuje na odhaľovaní tajomstiev staroegyptskej metalurgickej technológie. Pyramídy postavili starovekí Egypťania a v chronologickom poradí ich stavieb aj dokážeme určiť, ako sa postupne učili pracovať s kameňom ako so stavebným materiálom.

Nešlo len o pyramídy samotné

Ak hovoríme o pyramídach, okrem náhrobníkov si k nim musíme pridať aj stavby zádušných a údolných chrámov spojených vzostupnými cestami, preto sa v egyptológii radšej používa termín pyramídový komplex. Pyramída je jeho najviditeľnejšou súčasťou, označovala miesto pochovania zosnulého, pre zádušný kult však mali väčší zmysel ostatné stavby komplexu.

SkryťVypnúť reklamu

Najstaršia pyramída bola postavená pri neskoršej dedine Sakkáre, patrila prvému panovníkovi 3. dynastie Necerichetovi, neskôr nazývanému Džoser, ktorý vládol okolo roku 2700 pred n. l. Žiadnemu ďalšiemu panovníkovi 3. dynastie sa pyramídu nepodarilo celkom dokončiť. Uspel až prvý panovník 4. dynastie Snofru.

Z takmer päťdesiatich rokov jeho vlády sa zachovali tri pyramídy, jedna pri Majdúme a dve pri Dahšúre, v tej poslednej, tzv. Červenej pyramíde, bol pochovaný. Jeho nasledovníci si postavili svoje pyramídy pri Gíze a Abú Rawáši, im sa budeme venovať nižšie.

Panovníci 5. a 6. dynastie preferovali Abúsír a Sakkáru, dávali takisto prednosť menším pyramídam a naopak rozsiahlejšej výzdobe zádušných chrámov. Panovníci Strednej ríše založili nové nekropoly pri Fajjúmskej oáze, ale aj sa vrátili do Dahšúru. V krátkom článku sa však nedá zhrnúť všetko novodobé poznanie o pyramídach. Celkovo namiesto Zamarovského pyramíd treba hľadať aktuálne poučenie napríklad v knihe Miroslava Vernera Pyramidy (2008) alebo v aktualizovanom rozprávaní o lokalite Abúsír v knihe Abúsír. V srdci pyramidových polí (2017).

SkryťVypnúť reklamu

Najdôležitejším pozostatkom po stavbe pyramíd sú samotné pyramídy, najlepšie tie nedokončené alebo výrazne poškodené. Z každej dynastie sa zachoval minimálne jeden nedokončený stavebný projekt, z tej 4. dynastie je to pyramída Chufuovho syna Radžedefa pri Abú Rawáši, ktorá sa, nanešťastie, nachádzala najbližšie k stredovekej Káhire, a tak bola rozobratá až do základov, podrobne preskúmaných francúzsko-švajčiarskou expedíciou pod vedením Michela Valloggiu. Radžedef dokončoval aj stavebný projekt svojho otca Chufua v Gíze, pretože jeho nápisy sa našli na blokoch zakrývajúcich komory pre Chufuove pohrebné lode.

Posledné tri desaťročia priniesli nové a nečakané informácie o Chufovej pyramíde, ktorá bola najväčším stavebným projektom celej Starej ríše a najvyššou postavenou pyramídou vôbec s odhadovanou pôvodnou výškou 146 metrov alebo približne 280 staroegyptských lakťov. Práve ona je obľúbeným terčom konšpirátorov (hoci sa neobťažujú vysvetľovať stavbu ostatných viac ako sto pyramíd v Egypte). Antickí autori mali nepochybne lepší prehľad o vtedajšej technológii, o stavbe pyramíd Egypťanmi však nepochybovali.

SkryťVypnúť reklamu

Čo nám rozprávajú novoobjavené pramene

Modernej vede sa podarilo získať bohaté poznatky o ľuďoch, čo na stavbe pyramíd pracovali, buď ako profesionálni majstri stavitelia, alebo ako muži povolaní slúžiť na hrubé práce. Dlho však platilo, že o stavbe pyramíd Starej ríše sme nemali dostatočne podrobné priame písomné doklady, ak medzi ne nerátame stavebné hieratické nápisy hojné na každej staroegyptskej kamennej stavbe. Tie v odľahčovacích komorách nad pohrebnou komorou Chufua nepochybne označujú vlastníka stavby, a sú ich desiatky, nielen jedna kartuša, ako sa zvykne tvrdiť. Už to však neplatí ani v prípade papyrusov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CBAGT na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 119
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 434
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 254
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 151
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 039
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 952
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 436
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 291
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší

Čo všetko stojí za gréckym zoznamom siedmich divov sveta?


a 1 ďalší

Vznik Ukrajinskej SSR a úloha ukrajinského národného komunizmu.


Anastasiia Luzhanytsia a 1 ďalší 29

Nedávno uplynulo šesťdesiat rokov od atentátu na predstaviteľa černošského odporu v USA.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu