SME

Sám seba nazýval „najrozhnevanejším černochom v Amerike“

Nedávno uplynulo šesťdesiat rokov od atentátu na predstaviteľa černošského odporu v USA.

Malcolm X, resp. Malcolm Little na fotografii z roku 1964Malcolm X, resp. Malcolm Little na fotografii z roku 1964 (Zdroj: wikimedia.org)

Démonickou charizmou obdarený kultový vodca Malcolm X na rozdiel od Martina Luthera Kinga juniora metódy násilia v boji za občianske práva a slobody nezavrhoval.

Preslávil sa nielen ako kontroverzný činiteľ afroamerickej scény a radikálny obhajca černošského nacionalizmu, ale stal sa aj prominentnou obeťou atentátnikov. Smrť si ho našla priamo na pódiu počas jeho plamenného prejavu pred 60 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spojené štáty americké po 2. svetovej vojne zažili nevídaný hospodársky rozmach a nárast počtu obyvateľov. Prosperita spojená s technickým pokrokom život v USA zmenila priam od základov.

SkryťVypnúť reklamu

Milióny ľudí sa sťahovali do prímestských oblastí, dramaticky sa zvýšil počet majiteľov automobilov, zároveň s tým napredovala aj výstavba cestnej siete a motorizovaná spoločnosť začala nakupovať v obchodných centrách. Bohatstvo však neslúžilo všetkým rovnako.

Milióny Američanov naďalej živorili v skromných podmienkach. Väčšinu z nich tvorili Afroameričania.

Na vedľajšej koľaji

V šesťdesiatych rokoch 20. storočia bola v krajine slobody a neobmedzených možností černošská populácia ešte stále obeťou rasovej segregácie.

Diskriminácia afroamerického obyvateľstva v USA sa prejavovala najmä pri rozhodovaní o prijatí do zamestnania, prideľovaní bytov, v školstve, vo verejnej doprave, ale aj v iných sférach každodennej reality.

Hnutie za rozšírenie občianskych práv pre Afroameričanov z tohto dôvodu naberalo čoraz masívnejšie kontúry a postupne docielilo výrazné úspechy. Nič to však nemenilo na zdĺhavosti spoločenských zmien.

SkryťVypnúť reklamu

Od zákonného zrušenia otroctva v decembri 1865 až po získanie občianskych práv zákonom o občianskych právach (Civil Rights Act) v roku 1964 a zákonom o voľbách (Voting Rights Act) v roku 1965 uplynulo sto rokov.

Mentalita spoločnosti však v mnohých ohľadoch zostávala nezmenená.

Pretrvávajúce negatívne postoje proti černošskej vrstve amerického sna neboli ničím výnimočným. Eskalujúci problém minoritnej chudoby a americká vojenská anabáza vo Vietname prispeli k tomu, že hnutia za zrovnoprávnenie sa radikalizovali.

Niektoré z nich dokonca odsudzovali činnosť Martina Luthera Kinga juniora, ktorý trval na nenásilnej ceste dosahovania všeobecného uznania.

Z Malcolma Little k Malcolmovi X

Malcolm sa narodil 19. mája 1925 v nebraskej Omahe ako jedno z ôsmich detí. Svetlo sveta uzrel pod svojim pôvodným menom Malcolm Little. Pritom bolo len otázkou šťastia, že sa tak vôbec stalo, keďže s rasovým násilím sa stretol ešte skôr, než sa prvý raz nadýchol.

SkryťVypnúť reklamu

V decembri 1924 jeho tehotnú matku Louise napadli fanatici z Ku-Klux-Klanu a zbili ju. Mala šťastie v nešťastí. Pôrod o päť mesiacov neskôr to neovplyvnilo.

Organizácia Ku-Klux-Klan (KKK) bola založená v roku 1867 na juhu USA po prehre južanských štátov v americkej občianskej vojne.

V roku 1871 bola síce americkým Kongresom zakázaná, no jej členovia rôznym spôsobom pokračovali v prenasledovaní a zastrašovaní černošského obyvateľstva. Aj rodina Littleovcov sa preto presťahovala na sever USA do Michiganu. Ani v meste Lansing však nenašla pokoj. Aj tu ich prenasledovali a vypálili im dom.

Tragický osud nakoniec postihol Malcolmovho otca Marcusa Garveyho, baptistického kazateľa a organizátora hnutia Späť do Afriky. V roku 1931 bol v Lansingu zavraždený.

SkryťVypnúť reklamu

Povrchné policajné vyšetrovanie celú záležitosť uzavrelo ako nehodu a Malcolmova matka sa v roku 1939 ocitla na psychiatrii. Zomrela v decembri 1989 vo veku 95 rokov.

V dôsledku ťaživých udalostí bola rodina rozdelená, deti zverené do opatrovníctva pestúnskych rodín a súrodenci sa už nikdy viac pohromade nestretli.

Malcolm nechcel zostať v meste, v ktorom prišiel o otca. Spolu s nevlastnou sestrou sa presťahoval najskôr do Bostonu a neskôr do New Yorku.

Službe v armáde sa vyhol a v oboch mestách sa bezcieľne pretĺkal životom, čím si v černošskom gete vyslúžil povesť výtržníka a drobného zlodejíčka. Neusporiadaný životný štýl ho zakrátko dobehol.

V roku 1946 bol za vlámanie, sériu krádeží a nedovolené ozbrojovanie odsúdený na desať rokov. Za mrežami mal spočiatku pre svoje protináboženské postoje prezývku „satan“, ale nakoniec sa práve tam zoznámil s islamom a vo väzenskej knižnici objavil učenie vodcu Čiernych moslimov Elijaha Muhammeda. Po podmienečnom prepustení v roku 1952 sa hneď pridal k hnutiu Národ islamu.

SkryťVypnúť reklamu

Čierni moslimovia (Black muslims), známi aj ako Národ islamu, tvorili medzi čiernymi aktivistami osobitnú odštiepenú skupinu, ktorá sa odvrátila od kresťanstva a očakávala vykúpenie v islame. Hoci išlo o relatívne malý počet príslušníkov tejto skupiny (približne 60 000), boli prísne organizovaní.

Počiatky tejto islamskej separatistickej organizácie v USA sú nejasné, podobne ako aj konečný osud jej zakladateľa.

V roku 1930 ju založil podomový obchodník Wallace Fard Muhammad, ktorý svojich prívržencov presviedčal, že je vtelením Alaha a nechával sa oslovovať „majster Farad“. Tvrdil, že černosi pochádzajú zo starého moslimského kmeňa a že islam predstavuje jedinú možnosť, ako uniknúť rasovému útlaku. Po pár rokoch zmizol bez stopy.

Novým lídrom hnutia sa v roku 1934 na viac ako štyri dekády stal kočujúci pomocný robotník Elijah Muhammad.

SkryťVypnúť reklamu

Elijahov program bol radikálny. V jeho ponímaní sveta belosi predstavovali diablov a na černochov čakala večná blaženosť.

Do raja sa však mohol dostať iba ten, kto sa oslobodil od nadvlády kresťanstva a jeho skorumpovanej morálky. Každodenný život „bratov a sestier“ bol podľa islamských a amerických princípov dotiahnutý do najmenšieho asketického detailu. Týkal sa päťdňových modlitieb, pravidiel osobnej hygieny, obliekania a stravovania, rovnako ako aj zásady „Nenakupuj u bielych!“. Fajčenie, alkohol a užívanie drog boli takisto tabu.

Kto úspešne absolvoval skúšobnú dobu, mohol odhodiť svoje staré meno a dostať nové. Malcolm Little sa zmenil na Malcolma X.

Kým v matematickej rovnici X vyjadruje neznámu, v prípade Malcolmovho prerodu malo X predstavovať meno nosené jeho africkými predkami predtým, než ich otrokári odvliekli do Ameriky.

SkryťVypnúť reklamu

„Najrozhnevanejší černoch v Amerike“

Malcolm X sa v prostredí nábožensko-politického hnutia Národ islamu dokonale našiel. Najskôr sa stal asistentom kazateľa v moslimskom chráme číslo 1 a usadil sa v Detroite, no o dva roky neskôr dostal na starosť moslimský chrám v New Yorku.

Netrvalo dlho a z mladého muža sa veľmi rýchlo vyprofiloval pôsobivý a inšpiratívny agitátor. Jeho strhujúce prejavy v harlemskej mešite nevyvolávali iba búrku nadšenia u veriacich, ale zaistili mu aj pozornosť médií a FBI.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CBACQ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Historická revue

Súvisiace témy: USA
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  7. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 47 006
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 11 947
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 657
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 882
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 5 135
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 607
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 4 026
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 602
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nedávno uplynulo šesťdesiat rokov od atentátu na predstaviteľa černošského odporu v USA.


a 1 ďalší

Dejiny s Dominikou Bakošovou Kleinovou.


a 1 ďalší 3

Štvornásobný prezident F. D. Roosevelt viedol USA v mimoriadne ťažkých časoch.


Martin Posch a 1 ďalší 15

Prostitúcia sa v medzivojnovom období zdala byť neriešiteľným problémom


Dominika Bakoš Kleinová a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu