So septembrovým vydaním Historickej revue nemusíte vyliezť z postele a napriek tomu prekonáte tisícky kilometrov. Prejdete cez sibírske pláne až na Kamčatku, budete sa plaviť Tichým oceánom, naučíte sa jesť paličkami v starom Japonsku, pozhovárate sa s námorníkmi v Macau a objavíte ostrov Madagaskar. Začiatok formulára
Ako sa chudobný uhorský šľachtic dostal k poľským povstalcom
Hoci Mórica Beňovského poznáme ako grófa, tento titul si vyslúžil až ku koncu svojho dobrodružného života. Začínal ako schudobnený či skôr vydedený šľachtic, ktorý musel navyše pred hrozbou väzenia ujsť do cudziny. Namieril si to do Poľska, kde sa pripojil k barským konfederátom, ktorí chceli Poľsko-litovské kráľovstvo zbaviť ruskej kurately. Sám Beňovský sa dokonca raz vyslovil, že už nepozdvihne zbraň proti záujmom cárovnej Kataríny II. Svoj sľub ale nedodržal a tak skončil ako ruský väzeň a nakoniec vyhnanec. Už prvá kapitola dobrodružstiev Mórica Beňovského vás tak zavedie do dobových politických reálií u našich severných susedov.

Cesta cez sibírske pláne až na Kamčatku trvala desať mesiacov
Móric Beňovský mohol s určitosťou skonštatovať, že prešiel Ruskú ríšu z jej jedného konca na druhý. Chvíľu pobudol v žalári v petrohradskej Petropavlovskej pevnosti odkiaľ bol poslaný do vyhnanstva až na ďalekú Kamčatku. Strastiplná cestá krížom cez celú Sibír trvala takmer desať mesiacov a do pevnosti Boľšereckij Ostrog na brehu Ochotského mora sa dostal spolu so svojimi druhmi úplne vyčerpaný. Ani v tejto takmer bezvýchodiskovej situácii však neprestával hľadať východisko a vďaka ozbrojenému prevratu ovládol pevnosť, aby následne unikol na lodi Sv. Peter vo vodách Tichého oceánu. V septembrovom vydaní HR sa tiež dočítate, ako sa z väzňa ruskej cárovnej náhle stal cestovateľ a objaviteľ. Najskôr sa totiž plavil k málo prebádaným ostrovom a pevninám na okrajoch severného Pacifiku.
Ako sa rodák z Vrbového učil v Japonsku jesť paličkami
Práve takúto situáciu opisoval Móric Beňovský vo svojich memoároch. Do Japonska sa dostal po plavbe Tichým oceánom v roku 1771 a ako premýšľavý pozorovateľ zaznamenával všetko čo videl a skúsil. Dozviete sa tiež o jeho pomerne dramatickom pobyte na Taiwane a ceste do prístavu Macao na čínskom pobreží. Keď sa v tomto portugalskom prístave zjavil Beňovský, mnohí sa pýtali odkiaľ sa tu tento cudzinec vzal. Ešte neuveriteľnejšie jeho poslucháčom znelo rozprávania o dobrodružstvách, ktoré dovtedy prežil.
Bol Beňovský kráľom Madagaskaru?
Pri čítaní aktuálneho vydania HR zistíte, že toto označenie je prinajmenšom sporné. Hoci nezodpovedá vtedajšej politickej realite, práve kolonizačná misia na Madagaskar, ktorej Beňovský velil, z neho urobila legendu. Čo však vieme o tomto africkom ostrove v období na konci 18. storočia? S čím sa Beňovský stretol a aká bola jeho pozícia medzi malgašskými etnikami na jednej strane a francúzskymi záujmami na strane druhej. Madagaskaru venujeme dovedna tri články, ktoré vás prenesú v čase a priestore do úplne neznámeho sveta, v ktorom sa pokúšal uspieť rodák z Vrbového.
Náš časopis nájdete po celý mesiac v každom dobrom stánku, ale môžete si ho i predplatiť a dostanete zaujímavú knihu:
https://www.petitpress.sk/predplatne/historicka-revue/historicka-revue-o-slobode/