V Slovenskom národnom povstaní sa zúčastnili bojovníci z viac ako troch desiatok národností. Svoju úlohu v ňom zohrali aj obyvatelia Veľkej Británie a Spojených štátov amerických.
Zásadnú rolu však nezohrali na povstaleckých frontových líniách, ale skôr na poli spravodajskej vojny a pri snahe zachrániť spojeneckých letcov, ktorí mohli následne opätovne nastúpiť do boja proti nacistickému Nemecku.
Na povstaleckom území pôsobilo niekoľko operácií, ktoré mali prepojenie na Spojené kráľovstvo.
Išlo jednak o výsadky, ktoré vznikli vďaka spolupráci s československým II. odborom Ministerstva národnej obrany v Londýne, a jednak o výsadky, ktoré organizovali Briti priamo.
Prvú skupinu predstavovali operácie ako Manganese, Karas alebo Courier-5. Ich členovia pochádzali z radov československej armády v zahraničí. Kto však bol v operáciách, ktoré organizovali priamo Briti a aké boli ich ciele na našom území?
Operácia Amsterdam
Spravodajský svet bol počas druhej svetovej vojny značne komplikovaný a rozmanitý. Rozmanitosť sa týkala aj operácií na povstaleckom území.
Tie britské boli totiž organizované nie jednou, ale hneď dvomi spravodajskými službami - Special Operations Executive a Military Intelligence 9 (MI9).
Dlhodobo opomínanou operáciou, ktorá sa dostalo do povedomia širšej verejnosti len pomerne nedávno, je operácia Amsterdam. Tá bola organizovaná spomínanou MI9.
Cieľom tejto organizácie, ktorej existencia je spojená s trvaním druhej svetovej vojny, bolo vytváranie únikových trás, resp. podmienok na únik príslušníkov spojeneckého letectva, ktorí boli zostrelení nad okupovanou Európou. Vychádzalo to z praktického prepočtu – výcvik leteckého personálu trval istý čas a počas vojnového konfliktu boli skúsenosti ostrieľaných letcov viac ako potrebné.

Operácia Amsterdam, ako ju dnes poznáme, bola pôvodne plánovaná ako dve samostatné operácie - Amsterdam a Challock. Členovia výsadku Challock sa mali po určitom čase oddeliť a prejsť na maďarské územie s podobnou úlohou ako členovia misie Amsterdam, teda pomáhať organizovať, resp. vytvárať únikové trasy pre spojeneckých vojakov.
Operačné plány pre operáciu Amsterdam radikálne nezmenilo ani vypuknutie Slovenského národného povstania, i keď si britskí spravodajcovia jeho potenciálny význam pre región uvedomovali. V liste, ktorý obsahuje náčrt plánu pre Amsterdam, sa ráta aj s tým, že agenti ,,budú nielen organizovať záchrannú prácu, ale aj poskytovať pomoc prepusteným zajatcom, keď sa Slovensko vzdá, čo nakoniec nevyzerá tak vzdialene“.
Predstavitelia MI9 udalostiam, ktoré sa odohrávali na povstaleckom území, evidentne pripisovali značný význam. Pravdepodobne očakávali pád ľudáckeho režimu pod tlakom povstalcov a postupu sovietskej Červenej armády.
Výsadok Amsterdam nebol tvorený Britmi, ale Židmi, ktorí ešte pred druhou svetovou vojnou emigrovali z priestoru strednej a východnej Európy. Ich znalosť jazykov a miestnych pomerov mala pre Britov obrovskú cenu, ktorá mohla pomôcť k naplneniu oficiálnej časti operácie Amsterdam – záchrane spojeneckých letcov.

Samotná operácia však mala ešte jeden, neoficiálny cieľ. Židovskí agenti, ktorí ešte pred svojím nasadením absolvovali okrem iného aj výcvik v polovojenských jednotkách Palmach, mali získať informácie o osude židovskej komunity a v prípade možnosti poskytnúť pomoc jednotlivcom a skupinám, ktoré prežili prenasledovanie ľudáckeho režimu.