V augustovom vydaní Historickej revue sa pozriete na menej známe príbehy Slovenského národného povstania. Bez pochýb sa zaradilo medzi najväčšie odbojové akcie v Európe počas druhej svetovej vojny so snahou urýchliť porážku nacistického Nemecka a jeho satelitov. Jeho význam preto v istom zmysle prekračuje prídomky slovenské a národné. Nezapojili sa doň pritom len Slováci, čo dokumentuje niekoľko článkov v aktuálnom vydaní HR.
Pomáhali aj Briti či Američania
Na povstalecké územie smerovalo niekoľko vojenských misií, ktoré k nám vyslali Briti a Američania. Ich príslušníci ako napríklad James Holt Green či John Sehmer navyše išli v mnohom nad rámec im vymedzených úloh a aktívne sa zapojili do pomoci povstalcom, za čo zaplatili neskôr svojim životom. Inými slovami, zoči voči ťažkej situácii na Slovensku nemohli nepomôcť. Podrobnejšie sa preto oboznámite s aktivitami spravodajských služieb a vojenských misií západných spojencov, ktoré dokumentujú skutočnosť, že SNP nebolo izolovaným a prehliadaným pokusom o odpor, ale získalo si v demokratickom svete rešpekt a solidaritu.

Čo viete o francúzskych partizánoch?
Ak ste niekedy navštívili vrch Zvonica pri Strečne, zaiste vás zaujal Pamätník francúzskych partizánov, z ktorých mnohí práve tu položili svoj život. Cesta Francúzov na povstalecké územie a ich boj proti nemeckej presile je fascinujúcim príbehom, ktorého jednotlivé čriepky bádatelia skladajú dodnes. V rozhovore s Didierom Rogasikom sa preto pozriete bližšie na mužov, ktorí bojovali ďaleko od svojho domova za slobodné Slovensko.
Keď sa Židia chopili zbraní
Povstanie bolo tiež silným impulzom pre slovenských Židov, ktorým sa podarilo vyhnúť prvej vlne transportov a nehodlali sa zmieriť s osudom obetí bez boja. Nazriete preto do pracovného tábora v Novákoch, kde sa na odboj pripravovali a od prvých hodín vypuknutia Povstania sa tu i formovala povstalecká skupina. Židia sa však zapájali aj do ďalších povstaleckých a partizánskych jednotiek a niesli najvyššie riziko, keďže zajatie sa v ich prípade rovnalo poprave.
Ženy neboli len ošetrovateľky, ale i spojky a ostreľovačky
Príbeh SNP nie je iba rozprávaním o mužských hrdinoch. Bez všestrannej pomoci žien, by mnohí z nich neprežili a spoločné úsilie by nebolo možné udržať v chode po taký dlhý čas. Ženy sa v odboji a v Povstaní angažovali nielen ako ošetrovateľky, ale aj ako špiónky, spojky či ostreľovačky. So svojimi mužskými kolegami pritom niesli spoločný osud vojnových útrap, mučenia a popráv. V augustovom vydaní HR preto pripomíname mená aspoň niekoľkých našich hrdiniek.
Náš časopis nájdete po celý mesiac v každom dobrom stánku, ale môžete si ho i predplatiť a dostanete zaujímavú knihu:
https://www.petitpress.sk/predplatne/historicka-revue/historicka-revue-odvratena-strana-slovenska/