Operácia Overlord, teda vylodenie v Normandii, patrí medzi najznámejšie operácie druhej svetovej vojny. Otvorenie ďalšieho frontu v Európe však predstavovalo aj logisticky a vojensky náročnú operáciu, na ktorú mali Spojenci de facto len jeden pokus. Preto nie je náhoda, že svoju úlohu v plánovaní invázie zohrali aj spravodajské služby spojeneckých štátov.
Jedným z večne prítomných strašiakov pre Spojencov bola neúspešná invázia v Dieppe z roku 1942. V porovnaní s neskorším vylodením v Normandii išlo o podstatne menšiu operáciu, ktorá však skončila katastrofou.

Jedným z dôvodov na plánovanie takpovediac „falošnej“ invázie bola snaha aspoň krátkodobo upriamiť pozornosť nemeckého vojenského velenia na západnú Európu a aspoň čiastočne prinútiť nemecké velenie, aby posilnilo svoje pozície v Európe, čím sa mala uľahčiť situácia Sovietskeho zväzu.
Počítalo sa s tým, že vylodenie spojeneckých jednotiek, ktoré by dokázali obsadiť francúzsky prístav na niekoľko dní, by z krátkodobého hľadiska mohlo eventuálne prispieť k odpútaniu pozornosti od bojov v ZSSR.
Neúspešná „invázia“
Plán útoku vznikol už v apríli 1942, pričom jednou z možností malo byť nasadenie parašutistických jednotiek, ktoré by zaútočili na nemecké delostrelecké batérie. Výsadkári ich mali zneškodniť pred príchodom hlavnej inváznej sily, ktorú tvorili primárne kanadské jednotky. Ako vyplývalo z plánu, cieľom vysadených pozemných jednotiek bolo dobytie prístavu a jeho udržanie minimálne počas obdobia dvoch prílivov.
Pri následnom ústupe mali byť zlikvidované všetky budovy a materiály, ktoré by bolo možné využiť pre nemecké vojnové úsilie. Išlo teda skôr o taktickú skúšku, či je možné zaútočiť cez kanál La Manche a vytvoriť vyloďovacie predmostie, ako o priamu inváziu na kontinent.
Spojeneckí vojaci mali tak viacero cieľov. Jedným z nich bol aj nemecký radar neďaleko mestečka Pourville. Cieľom bolo zistiť technické parametre radaru, ktorý využívala nemecká armáda. Pre silnú obranu v okolí radaru sa však táto misia nepodarila – žiaľ, nebola jedinou, ktorá sa skončila neúspechom.