Marcové vydanie Historickej revue vás zavedie na more. Budete svedkami veľkej námornej bitky pri Cušime, kde ku dnu išla celá ruská tichooceánska flotila.
Ruský koráb išiel ku dnu!
Bola to katastrofa, ktorú si nepamätal žiadny z vtedy žijúcich ruských admirálov. Námorná bitka pri Cušime v máji roku 1905 medzi ruskou tichooceánskou eskadrou a japonskou cisárskou flotilou bolo vyústením vzájomného konfliktu, ktorý sa začal vo februári roku 1904, teda pred 120 rokmi. Ambície cára Mikuláša II. na Ďalekom východe sa zdali byť bez hraníc. Rusko sa v tom čase tlačilo do Mandžuska i na Kórejský polostrov, budovalo svoju námornú základňu v prístavoch Port Arthur a Dalnyj na brehoch Žltého mora a čoraz výraznejšie vplývalo na čínsku cisársku vládu v Pekingu. Rana, ktorú Rusom zasadili Japonci, znamenala nielen koniec ich opovážlivým plánom, ale výrazným spôsobom prispela aj k revolučnej búrke, ktorá v ďalších mesiacoch opanovala celé Rusko. Pozrite sa s nami na najdôležitejšie bojiská na Ďalekom východe a nasadnite spolu s nami na japonskú vlajkovú loď Mikasa, z ktorej japonský admirál Heihačiró Tógó režíroval delostrelecké predstavenie, po ktorom na dne Cušimského prielivu ležala takmer celá pýcha ruského námorníctva.

Ako sa krajina samurajov premenila na priemyselnú mocnosť
Víťazstvo Japonska vo vojne s Ruskom vo vojne v rokoch 1904 a 1905 bola obrovským úspechom, ktorá z Krajiny vychádzajúceho slnka urobila razom svetovú veľmoc. Ako však vyzerala cesta k tomuto úspechu v predchádzajúcich desaťročiach? Odkiaľ sa vzala japonská húževnatosť a technická vyspelosť, ktorá zaskočila európskych súperov? Príbeh japonských modernizačných reforiem z druhej polovice 19. storočia je fascinujúcim rozprávaním o tom, ako rýchlo sa môže národ z periférie vtedajšieho sveta dostať do centra pozornosti globálnej politiky.
Český Krumlov je časovou schránkou minulosti
Tí z vás, ktorí navštívili Český Krumlov nám zaiste dajú za pravdu, že je to architektonický skvost. Toto mesto prežilo niekoľko vzostupov, keď bolo sídlom významných českých rodov – Rožmberkovcov či Schwarzenbergovcov, ale prekonalo aj fázy, keď sa ocitlo na okraji záujmu a takmer sa naň zabudlo. O to väčší zázrak je, že toto mesto sa prenieslo – rovnako ako Vltava vo svojom koryte – ponad prekážky, ktoré mu do cesty postavilo aj dramatické 20. storočie. O dejinách, ale aj o obnove tohto výnimočného mesta sme sa rozprávali s Ivom Janouškom, kurátorom Kláštorov v Českom Krumlove.
Kto dal zavraždiť Kirova? To vie iba Stalin, boss všetkých bossov
Meno Sergeja Mironoviča Kirova sa spája so začiatkom rozsiahlych čistiek v Sovietskom zväze, známych aj ako Veľký teror v rokoch 1937 a 1938. Jeho násilná smrť poslúžila vo vykonštruovaných moskovských procesoch, v ktorých sa Stalin vysporiadal so všetkými svojimi skutočnými či iba domnelými politickým protivníkmi. Dodnes táto vražda nie je uspokojivo vysvetlená, no mnohé naznačuje, že Stalinovi padla nanajvýš vhod. Politický zápas v Sovietskom zväze v 30. rokoch 20. storočia sa príliš nelíšil od praktík najnásilnejších mafiánskych kartelov, ktoré bez škrupúľ eliminujú nepohodlných členov vlastnej zločineckej skupiny. Pozrite sa do zákulisia Stalinovej nemilosrdnej politiky.
Ako kríza doľahla na Kysuce
O Veľkej hospodárskej kríze z 30. rokov zvykneme počuť či čítať väčšinou v širokých medzinárodných súvislostiach. Ako sa však masová nezamestnanosť a prepad životnej úrovne prejavil na Slovensku, obzvlášť v tak ťažko skúšaných regiónoch ako Kysuce? Pozrite sa spolu s nami na malé dejiny obyčajných ľudí, ktorí museli každý deň bojovať o svoje dôstojné prežitie v časoch, keď to nemal nikto jednoduché.
Náš časopis nájdete po celý mesiac v každom dobrom stánku, ale môžete si ho i predplatiť a dostanete zaujímavú knihu:
https://www.petitpress.sk/predplatne/historicka-revue/historicka-revue-zivotopis-zeme/