Februárové vydanie Historickej revue už nájdete v predaji. Pozrieme sa v ňom do vzdialeného 10. storočia v Karpatskej kotline.
“Pred šípmi Maďarov, ochraňuj nás, Pane!“
Dramatické posolstvo týchto slov nás automaticky zavedie do Karpatskej kotliny vo vzdialenom 10. storočí a k legendárnym udalostiam, ktoré sú dodnes súčasťou nielen maďarského historického vedomia. Príchod starých Maďarov do strednej Európy a prvé desaťročia ich výbojov dnes vieme rekonštruovať len v obmedzenej miere, výrazne tomu, samozrejme, pomáha archeologický výskum. Historici sa však v rovnakej miere opierajú aj o správy dobových kronikárov, samozrejme, s ich primeraným kritickým zhodnotením. Obraz, ktorý dnes máme o tejto vzdialenej dobe, je preto stále neucelený a navyše zaťažený množstvom tradičných predstáv a stereotypov o maďarských kmeňoch ako o potomkoch Hunov i o nečakanom obrate a náhlej konverzii maďarských kniežat k západnému kresťanstvu. Ako vyplynie z textov našich autorov, ani tento obraz nie je taký jednoznačný a proces, na ktorého konci bol vznik Uhorského kráľovstva na prelome 10. a 11. storočia, bol omnoho zložitejší.

Sto rokov od smrti prezidenta osloboditeľa
Woodrow Wilson bol prezidentom USA, ktorý sa výrazne zapísal nielen do amerických, ale i do našich slovenských či československý dejín. Bez jeho bezprecedentnej angažovanosti na európskom kontinente by zrejme nevzniklo ani Československo a aj naše moderné dejiny by vyzerali inak. Kým bol tento človek a čoho ho napokon priviedlo od snahy izolovať Spojené štáty od svetového konfliktu k úsiliu zvíťaziť vo vojne, ktorá by ukončila všetky vojny?
Apeloval na Tisovo svedomie, ten však ani brvou nepohol
Je to tragický príbeh muža, ktorý sa snažil zachrániť svoj komunitu i svoju rodinu pred blížiacou sa záhubou. Armin Frieder, hlavný rabín židovskej obce v Novom Meste nad Váhom, adresoval prezidentovi Jozefovi i tieto slová: „Tisícky spomedzi nás nechcú nič iné ako zarábať si na suchý chlieb v pote svojej tváre. Nechajte, pán prezident, týchto ľudí nažive.“ Aký bol napokon osud jeho najbližších sa dočítate v článku, ktorý na konkrétnom životnom osude priblíži obdobie holokaustu na Slovensku.
Zimné olympijské hry majú už sto rokov
30 gólov – takýto debakel dostali československí hokejisti na prvých zimných olympijských hrách v zápase s Kanadou. Dalo by sa preto povedať, že táto kapitola dejín športu sa pre nás nezačala najlepšie. Československo však bolo jednou z prvých krajín, ktoré tento športový sviatok odštartovali. Ako sa tento príbeh začal vo francúzskom Chamonix v roku 1924 sa dočítate v aktuálnom vydaní HR.
Náš časopis nájdete po celý mesiac v každom dobrom stánku, ale môžete si ho i predplatiť a dostanete zaujímavú knihu: www.petitpress.sk/predplatne/historicka-revue/historicka-revue-brany-do-aten/