Po mužskej línii budovali Andrássyovci svoj majetok pomerne ťažko, ale správnym výberom nevesty sa mohol podstatnejšie rozrásť. Andrássyovci za svoje politické a hospodárske úspechy často vďačili výhodným sobášom. Solventné nevesty a ich vysoko postavení predkovia prinášali do rodinnej kasy nielen veľký kapitál, ale obohatili aj rodokmeň o významné mená a príbehy.

Grófka Jozefína „Pepi“ Forgáchová, rod. Andrássyová (1790 – 1868) – rebelka s modrou krvou

Vďaka archívnym výskumom kolegu Martina Bartoša, popredného genealóga Andrássyovcov, môžeme uviesť aj nasledujúci zaujímavý príbeh ženy, ktorej život uštedril niekľko rán.
Rozvod bol v šľachtických rodinách tabu, avšak rozluka od stola a lôžka bola možná. V praxi išlo o stav, keď manželia nemuseli žiť spolu, ale nesmeli ani uzavrieť ďalší sobáš. Takto boli oddelení od roku 1825 gróf Mikuláš Forgách (1784 – 1857) a Jozefína rod. Andrássyová.
Pepi, ako ju prezývali, pochádzala z veľmi bohatej a početnej rodiny. Bola prvým dieťaťom grófa Štefana III. Andrássyho (59-ročný) a jeho druhej manželky grófky Márie Festetichovej (20-ročná). Vydávala sa veľmi mladá, vo veku necelých 18 rokov, 7. februára 1808 v Košiciach. Príčinou rozpadu manželstva bolo s veľkou pravdepodobnosťou domáce násilie zo strany manžela a zrejme aj nevera manželky.
Rozlukou sa však život 23-ročnej grófky neskončil a jej avantúry pokračovali ďalej. Pravdepodobne 24. januára 1820 sa jej narodil nemanželský syn Félix, ktorý dostal priezvisko údajne po svojej anglickej vychovávateľke – Elston. Jeho otcom bol barón Karol Alexander von Hügel (1795 – 1870), rakúsky diplomat a botanik, vďaka ktorého kontaktom sa Félix dostal do Ruska (o pôvode Félixa Elstona existuje aj iná teória).
Vyrastal v Petrohrade a navštevoval uzavretú školu pre dôstojníkov, v roku 1840 absolvoval delostrelecké učilište a v cárskej armáde dosiahol hodnosť generálporučíka a generálneho pobočníka cára. Napokon si vyženil aj titul gróf Sumarokov-Elston.
V jeho manželstve sa narodilo šesť detí a najstaršiemu z nich sa vďaka ďalšiemu výhodnému sobášu podarilo od cára získať povolenie na používanie titulu knieža Yusupov, gróf Sumarokov-Elston v primogenitúrnej línii.
Jeho starší syn Mikuláš tragicky zahynul v súboji, mladší Félix III. sa však stal známym predovšetkým účasťou na vražde Grigorija Rasputina. „Vďaka“ cárovmu hnevu mu pobyt ďaleko od Petrohradu v čase revolučného násilia zachránil život.
Aj keď v manželstve sa Forgáchovcom narodili dvaja synovia, nedožili sa dospelosti – potomkovia Pepi Andrássyovej však dodnes žijú pod menom Sumarokov-Elston.
Grófka Etela Andrássyová, rod. Szapáryová (1798 – 1876) – sebavedomá hospodárka

Ako spomína anglická vychovávateľka Andrássyovcov Mary Elisabeth Stevensová vo svojich listoch, ktoré vyšli knižne, „stará grófka“ prešla mnohými útrapami, napriek tomu bola aj vo vyššom veku živá a energická. Keď bola v Pešti, bývala v obrovskom paláci so svojimi tromi synmi a ich rodinami.
Etelka pochádzala z bohatej uhorskej aristokratickej rodiny. Jej túžba vydať sa za šľachtica, aj keď menej majetnejšieho, avšak vplyvného a aktívneho, možno nebola jej rodičmi až taká vítaná.
Matka Juliana Szapáryová, rod. Csákyová, bola zdatná hospodárka. Túto schopnosť zdedila aj Etelka, čo sa ukázalo ako mimoriadne prospešné, najmä keď sa stala dedičkou obrovských majetkov, ktoré viacnásobne presahovali majetky jej budúceho manžela.