SME

Andrássyovci boli vášniví zberatelia. Za tristo rokov nazhromaždili výtvarné diela aj zlatnícke práce

Zbierka je vystavená aj v Louvre.

Smaragdová tiara vojvodkyne Márie Terézie d‘Angouleme bola v zbierke Andrássyovcov až do 50. rokov 20. storočia, dnes je vystavená v parížskom Louvri.Smaragdová tiara vojvodkyne Márie Terézie d‘Angouleme bola v zbierke Andrássyovcov až do 50. rokov 20. storočia, dnes je vystavená v parížskom Louvri. (Zdroj: ZDROJ: WIKIMEDIA.ORG)

Za vznikom rozsiahleho komplexu umeleckých zbierok Andrássyovcov stáli rodová tradícia a obrovský kapitál. Členom rodu sa za viac ako tristo rokov podarilo nazhromaždiť jedinečné výtvarné diela, zlatnícke práce i kuriozity, z ktorých dnes niektoré nájdeme v múzeách ako Louvre, The Metropolitan Museum of Art, Szépművészeti Múzeum v Budapešti a v neposlednom rade kaštieľ Betliar či hrad Krásna Hôrka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Cesta rodu Andrássyovcov na vrchol nebola ľahká ani rýchla Čítajte 

To, čo z andrássyovských zbierok zostalo, je síce iba zlomok obrovského duchovného i materiálneho bohatstva, no intaktnosť zbierok betliarskeho kaštieľa či hradu Krásna Hôrka poskytuje vynikajúci pohľad na to, ako taká šľachtická zbierka vyzerala. Samozrejme, zbierajúcich členov rodu bolo viac. Na problémy naráža chápanie zbierok ako homogénneho celku, no zároveň by bolo nesprávne vnímať andrássyovské zbierky ako jednotnú kolekciu. Či sa však budeme zaoberať súbormi obrazov, sôch, alebo striebra Emanuela, Júliusa alebo Sándora Andrássyovcov, začať by sme mali na rodovom sídle na Krásnej Hôrke, kde sa prostredníctvom objednávok pre miestnych umelcov začína slávna tradícia podpory a zbierania umenia v tejto famílii.

SkryťVypnúť reklamu

Mecenáši umení z Krásnej Hôrky

Už zo súpisu predmetov po Žofii Serédyovej, manželke Štefana I., ktorá zomrela začiatkom roka 1710 na Krásnej Hôrke, sa dozvedáme o existencii cenných zlatníckych prác a textílií, ktoré sa stali predmetom dedenia. Práve tieto predmety, presnejšie sedmohradské strieborné taniere zo 17. storočia, sa stali základom Andrássyovskej klenotnice. Žofiin syn František na hrade vykonával stavebné úpravy a zamestnával umelcov, výsledkom čoho je zbierka olejomalieb od zatiaľ neznámeho maliara a prvotiny významného zlatníka Jána Szilassyho. S jeho prácami i so spomínanými taniermi zo Serédyovej pozostalosti sa stretneme na mnohých fotografiách z 19. storočia, zachytávajúcich galérie Emanuela Andrássyho. Unikátne taniere sa v roku 2010 dostali do newyorského Metropolitného múzea.

SkryťVypnúť reklamu

Po Františkovi prichádza v živote Krásnej Hôrky istý útlm. Hrad v roku 1817 dokonca vyhorel a jeho vtedajšia majiteľka, vdova po Štefanovi III., grófka Mária Festetichová sa postarala o jeho opravu a rozhodla sa posledných osem rokov svojho života prežiť práve tu. Krásna Hôrka sa stala múzeom už o dve desaťročia neskôr v roku 1857, pričom väčšina predmetov (okrem militárií) bola na hrad donesená Máriou. Hradné múzeum, na ktoré boli Andrássyovci patrične hrdí, tak ukazovalo luxusný viedenský porcelán, holičskú fajansu, klasicistický a rokokový nábytok – to všetko si grófka doniesla z kaštieľa v Monoku a z košických palácov.

Artibus – zbierka Dionýza Andrássyho

Hradné múzeum na Krásnej Hôrke bolo síce súkromné, no povaha predmetov, ktoré boli sústredené v jeho miestnostiach, nezodpovedá tomu, čo sa v 19. a na začiatku 20. storočia očakávalo od zbierky aristokrata. Aj keď presná definícia takej zbierky neexistovala, bolo jasné, že človek patriaci do vysokej spoločnosti musí zaujať dielami starých majstrov – najlepšie talianskou alebo nizozemskou maľbou, uhorskými zlatníckymi prácami a starožitnosťami, ktoré súvisia s dejinami krajiny. Nehovorilo sa nie ani egyptským múmiám či orientálnym predmetom, z ktorých v palácoch vznikali samostatné kabinety a salóny.

SkryťVypnúť reklamu

Dionýz Andrássy, posledný mužský potomok mladšej vetvy rodu, sa vymykal všetkým súdobým predstavám o šľachticovi: oženil sa so stavovsky nerovnou ženou, neobýval veľkolepé kaštiele, nezúčastňoval sa na okázalých poľovačkách a ľahostajná mu bola aj politika a tak trochu aj rodinné podnikanie. V období po smrti svojej milovanej Františky sa rozhodol pomerne veľkú energiu a prostriedky venovať na dobročinné účely, medzi inými aj na štipendiá pre nádejných umelcov. Obdarovával múzeá (hlavne košické) a zhromažďoval diela, väčšinou súčasných umelcov z nemeckého a maďarského prostredia.

Zbierka Dionýza Andrássyho nadobudla úctyhodné rozmery a tak sa, zrejme aj pod vplyvom svojho tajomníka Istvána Sulyovszkého, rozhodol v Krásnohorskom Podhradí vybudovať obrazáreň. Stavba, ktorú považujeme za prvú samostatnú budovu na prezentovanie výtvarného umenia na Slovensku, bola postavená v roku 1909 a svojmu pôvodnému účelu slúžila len do roku 1913, kedy Dionýz Andrássy zomrel a svojím testamentom zbierku odkázal budapeštianskym múzeám. Nad vstupom do galérie bol nápis artibus – umeniam, čo odkazuje na mecenášovo odovzdanie sa tejto ušľachtilej idei. Všetko to znie veľmi dobre, veď máme zanieteného zberateľa, zachovala sa aj jeho zbierka, ku ktorej boli v Mníchove vydané aj nákladné katalógy, akurát samotné obrazy sú menej zaujímavé a možno len dokonale odzrkadľujú mentálny svet ich majiteľa.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAMD2 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 484
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 942
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 439
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 394
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 091
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 107
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 393
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu