SME

Knižnica rodu Andrássyovcov patrí medzi najväčšie šľachtické knižnice na Slovensku

Vzdelanie bývalo nevyhnutnou výbavou aristokratov.

Unikátna historická knižnica kaštieľa Betliar s viac ako 16 000 zväzkami kníh a rôznych tlačí od 15. až po 20. storočie.Unikátna historická knižnica kaštieľa Betliar s viac ako 16 000 zväzkami kníh a rôznych tlačí od 15. až po 20. storočie. (Zdroj: SNM - Múzeum Betliar)
Načítavam... Boli rebeli a liberáli. Ako Andrássyovci rozvinuli Gemer a ako to komunisti zničili
Počúvajte v appke SME alebo cez Apple, Spotify a RSS.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzdelanie bolo vo vzdialenejšej minulosti chápané ako privilégium, ktoré prislúchalo len malej skupine ľudí a bolo považované za zbytočné pre určité skupiny európskej stredovekej spoločnosti. Tento zaužívaný stereotyp sa začal meniť vplyvom a prenikaním humanistických myšlienok.

Školstvo dlhé obdobie patrilo pod správu cirkvi. Postupom času, v 18. storočí, sa vzdelanie stávalo čoraz dostupnejším. Vzdelaním sme začali zámerne. Práve ono bolo úzko i symbolicky prepojené s knihou – matériou, no v hlbšom zmysle slova nositeľkou poznatkov.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Poslední členovia slávneho rodu Andrássyovcov žijú dodnes v Kanade Čítajte 

Betliarsky kaštieľ sa do dnešných čias zachoval a pripomína nám význam a nezastupiteľné miesto rodu Andrássyovcov v našich dejinách. Jeho členovia boli k vzdelaniu vedení systematicky. Správa rozsiahlych majetkov si na jednej strane vyžadovala určité osobnostné predispozície, na druhej strane bolo vzdelanie a osvojenie si poznatkov z rôznych oblastí pre túto úlohu doslova nutnosťou. Nebolo len formálnou konvenciou nobility, ale stávalo sa nevyhnutnou výbavou aristokrata. O ich všestrannej činnosti a rozvíjaní záujmov viac než čokoľvek iné vypovedá to, čo šľachtici čítali.

Knižnica v kaštieli Betliar

Rodová knižnica Andrássyovcov je jedným z najpozoruhodnejších skvostov betliarskeho kaštieľa. Veľkosťou fondu sa zaraďuje medzi najväčšie šľachtické knižnice, ktoré sa na území dnešného Slovenska zachovali. Napriek týmto superlatívom sa s jej genézou a osudom dodnes spája viacero otáznikov.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti tvorí knižničný fond približne 16-tisíc polytematických tlačí a rukopisov z obdobia 15. až 20. storočia. Medzi najstaršie patria prvotlače – inkunábuly vydané do konca 15. storočia. Tých sa v knižnici zachovalo celkom sedem exemplárov. Možno ich považovať za predmet zberateľského záujmu Andrássyovcov. Najstarším z nich je dielo Divinum Medicinae z roku 1486, no môžeme medzi nimi nájsť i satirické dielo Sebastiana Brandta Navis Stultifera z roku 1497. Posledne zmienené a ďalšie boli identifikované v súvislosti s odborným spracovaním knižničného fondu len v posledných rokoch.

Ak by sme chceli pristupovať ku knižnici výlučne popisne, nikdy by sa nepodarilo realizovať ambíciu hlbšieho pohľadu na jej pôvod a osobnosti, ktoré stáli za jej kreovaním. Vďaka dochovaným dokumentom, akým je súpis knižnice z roku 1816, sa stáva osud genézy andrássyovskej knižnice v betliarskom kaštieli o čosi viac uchopiteľným.

SkryťVypnúť reklamu

Leopoldova knižnica

Za zakladateľa knižnice môžeme považovať Leopolda Andrássyho (1767 – 1824) – vzdelaného osvietenca, banského radcu v Banskej Štiavnici a správcu kremnických baní. Po tom, čo ako 25-ročný skončil svoju vojenskú dráhu, sa v roku 1792 natrvalo utiahol na svoj betliarsky majetok. Venoval sa jeho zveľaďovaniu, vede, baníctvu, botanike či numizmatike a s tým súvisiacemu získavaniu literárnych diel uhorských a európskych autorov. Bol dokonca členom slobodomurárskej lóže. S pravidelnými akvizíciami dopĺňajúcimi repertoár knižnice mu pomáhal správca veľkostatku Anton Szatmáry. Objem pôvodnej knižnice dopĺňali ďalšie generácie Andrássyovcov až do polovice 40. rokov 20. storočia.

V roku 1795 sa Leopold vydal na cestu po krajinách západnej a južnej Európy. Podobné študijné cesty slúžili šľachte (okrem iného) na získavanie nových poznatkov, ako aj na sledovanie najnovších trendov v umení, kultúre či v hospodárstve. Cesta mladého grófa bola nepochybne podnetnou a inšpiratívnou z viacerých dôvodov. Leopold pre svoj anglický park, založený v okolí kaštieľa, hľadal nové dreviny a vzory záhradnej architektúry. S veľkou pravdepodobnosťou bol objednávateľom rozsiahleho 50-zväzkového herbára. Stál tiež za akvizíciou základných súdobých botanických diel.

SkryťVypnúť reklamu

Leopold Andrássy mal aj ambíciu uschovať a odbornej verejnosti sprístupniť knižnicu Gemerského seniorátu vtedajšej evanjelickej cirkvi a. v. v Uhorsku. Listom z 8. júna 1811 ponúkal jeho predstaviteľom možnosť premiestnenia seniorátnej knižnice z neďalekého Štítnika. Pre svoju osobnú knižnicu a zároveň tú seniorátnu nechal postaviť klasicistickú rotundovitú stavbu v tesnej blízkosti betliarskeho kaštieľa. Nakoniec 26. júna 1816 slávnostne knižnicu otvoril senior Pavol Vallaszký.

Leopold udržiaval kontakty s vtedajšími gemerskými vzdelancami, akým bol i evanjelický farár Ladislav Batholomaeides (1754 – 1825). Vydanie niektorých jeho diel, napríklad Úvahy o rieke Slaná (1808), dokonca podporil. Do jeho knižnice pribúdali aj výtlačky Ročenky knižnice malohontskej (Solennia bibliothecae Kishontanae) Učenej spoločnosti malohontskej (Erudita societas Kishontensis), ktorej publikačnú a bibliofilskú činnosť priamo či nepriamo podporoval gróf Andrássy.

SkryťVypnúť reklamu

Mecéni vzdelania

Významnou súčasťou spoločenského pôsobenia rodu Andrássyovcov sa stala podpora školstva a vedeckého skúmania. Pre svojich potomkov sa snažili zabezpečiť čo najkvalitnejšie podmienky vzdelávania, učiteľov a vhodnú literatúru.

Už zo 17. storočia pochádza niekoľko zmienok o vzdelávaní Andrássyovcov na krásnohorskom panstve. Generáciu synov Mateja II. Andrássyho (1598/1599 – okolo 1654) vzdelával Juraj Martinus-Martuš, ktorý pôsobil ako ich súkromný učiteľ od roku 1639. I v neskoršom období sa o kultúru, vzdelávanie a rozvoj umeleckého a hudobného nadania starali súkromní pedagógovia.

Emanuel I. Andrássy (1821 – 1891) so svojimi bratmi, prinajmenšom s Júliusom (1823 – 1890), boli sprvu vychovávaní a vzdelávaní rehoľníkmi v Košiciach, ako to vo svojom denníku dokladá sám gróf Emanuel. Vzdelanie neskôr získavali na gymnáziách, teda vyšších stredných školách a univerzitách.

SkryťVypnúť reklamu

Snažiac sa zlepšiť podmienky pre vzdelávanie nielen v radoch svojej rodiny poskytol Emanuel I. rožňavskému gymnáziu finančné prostriedky vo výške 8000 zlatých. Podobným spôsobom sa o chod vybraných škôl postaral aj jezuita Jozef II. Andrássy (okolo 1727 – 1785) a František Andrássy (okolo 1690 – 1759), ktorý bol mecénom piaristickej školy v Podolínci.

... In Cathalogo Arce Krasna Horka

Betliarska knižnica je celok tvorený i pozostatkami starších osobných knižníc Andrássyovcov. Indície napovedajú o existencii bibliotéky na hrade Krásna Hôrka už pravdepodobne v 17. storočí. V jednej z kníh nachádzame dokonca nápis nesúci informáciu, že bola „zapísaná v súpise [knižnice] hradu Krásna Hôrka“. V súvislosti s týmto dedičným majetkom a „renesanciou“ dvorského šľachtického života na hrade bolo významné pôsobenie Františka Andrássyho (okolo 1690 – 1759) – vzdelanca, zbožného a štedrého mecéna, ktorý sa po smrti rodičov Štefana I. Andrássyho a Žofie Serédyovej, a tiež brata Jozefa I. (okolo 1692 – 1736) stal ako najstarší mužský potomok rodu správcom Krásnej Hôrky.

SkryťVypnúť reklamu

Po morovej epidémii, ktorá zasiahla Gemerskú stolicu v roku 1739 a zrejme z vďaky za zachovanie zdravia členov rodiny (nepoznáme žiadne zmienky o výskyte nákazy v radoch rodu), resp. uvedomenia si pominuteľnosti pozemského života, sa aktivity Františka Andrássyho sústredili najmä na obnovu Krásnej Hôrky a založenie viacerých zbožných fundácií – na obnovenie a udržiavanie kaplnky, ako aj na celebrovanie omší. Pravdepodobne v súvislosti s obnovou nechal vztýčiť na jednom z nádvorí trojičný (mariánsky?) stĺp, ktorý sa v torzovitom stave zachoval dodnes. K súčasnému rázu hradu prispel aj zadaním výstavby brány s barokovými sochami sv. Štefana, sv. Ladislava a archanjela Michala.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAM4N na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Ako rozoznať dobrú kávu? Poradí pražiarka
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  7. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 20 650
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 147
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 854
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 4 166
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 4 123
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 488
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 301
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 273
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zrúcanina má symbolický význam.


a 1 ďalší

Eugen Savojský sa vracia do slovenských dejín


Bol deň pamiatky obetí režimu.


a 1 ďalší 1

Aj dramatické 20. storočie zanechalo po sebe pozoruhodné objekty.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu