SME

Pamiatkam na nacistické perzekúcie pri Kremničke hrozí nedôstojný zánik

Vraždenie sa vykonávalo na základe rozkazu veliteľa SS-Obersturmführera K. Deffnera.

Na mieste, kde prebiehali popravy, stojí malý pamätník.
Na mieste, kde prebiehali popravy, stojí malý pamätník. (Zdroj: ZDROJ: WIKIMEDIA.ORG/AUTOR PATRIK KUNEC (CC BY-SA 4.0 DEED)

História si potrpí na rekordy. V dejinách nevdojak vyhľadávame to najväčšie, najdlhšie, najpočetnejšie. Iste, pomáha nám to zapamätať si údaje, súvislosti. Rekordy môžu do istej miery umocňovať historické povedomie či národnú hrdosť. Existujú však aj rekordy, ktorými sa nechce nikto pýšiť. Negatívne prvenstvá, škvrny na ctihodných obálkach učebníc dejepisu. Akokoľvek sa zdráhame o nich hovoriť, musíme ich akceptovať. Musíme si ich pripomínať, prinajmenšom preto, že dokresľujú celkový obraz svojej doby a jej udalostí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Za vraždu trest smrti. Ako vyzerala zločinnosť a jej trestanie v Trenčíne v 17. storočí? Čítajte 

Azda nikomu, kto ako-tak ovláda tému Slovenského národného povstania, nie sú neznáme masové represálie, vykonávané najmä od novembra 1944. Odveta nemeckého nacizmu a domáceho ľudáckeho režimu krvavo postihla tisíce ľudí. Vypaľovanie obcí, samôt, masové popravy, to všetko malo slúžiť ako memento pre tých, ktorí by azda ešte mali chuť postaviť sa proti dohasínajúcej politickej a vojenskej mašinérii Tretej ríše.

Medzi miestami masakrov poslednej vojnovej zimy na území Slovenska zaujíma smutné prvé miesto malá obec Kremnička, dnes mestská časť Banskej Bystrice. Väčšina návštevníkov krajského mesta ju pri príchode od Zvolena ani nezaregistruje. Diaľnica vedie po jej okraji a železnica beží až na opačnom brehu Hrona. Na prvý pohľad pripomína tragické udalosti iba pamätník, a aj ten už pomaly pre zástavbu nebude vidieť...

SkryťVypnúť reklamu

Mali slúžiť len ako zákopy

Pri retrospektíve faktov spojených s popravami pri Kremničke nemôžeme skočiť rovnými nohami priamo doprostred deja. Objekty, ktoré sa stali masovými hrobmi obetí, mali totiž pôvodne plniť úplne inú funkciu. Vznikli ako vojenské objekty na obranu Banskej Bystrice proti možnému útoku nemeckých síl od Zvolena. Prípravné práce na ich budovaní sa začali už krátko po vypuknutí Povstania v úseku 1. taktickej skupiny povstaleckej 1. československej armády na Slovensku. Táto taktická skupina mala za úlohu brániť práve povstaleckú metropolu, kým z východu nedorazia sovietske a československé jednotky.

Od 10. septembra 1944 vykonávala práce na opevnení skupina npor. Dávida, z ktorej neskôr vytvorili záložný prápor a do Kremničky presunuli prápor kpt. Juračku z 3. taktickej skupiny. Následne práce prevzal peší prápor Smrek kpt. Čellára. Jeho 1. rota vybudovala palebné pozície na južných svahoch vrchu Skalica. Druhá rota vykonávala podobné práce na svahoch náprotivnej strany hronského údolia na výšine Peťovský háj a susednej výšine Valentovská nad obcou Vlkanová. Tieto postavenia mali za úlohu chrániť bočnými paľbami prístupy k hlavným komponentom obrany. Tie pozostávali z protitankových prekážok, prehradzujúcich údolie Hrona. Celý systém istili ďalšie obranné objekty pripravené priamo v Kremničke a paľba delostreleckých batérií z tyla. V nasledujúcich dňoch septembra tieto postavenia obsadil peší prápor Javor, keďže prápor Smrek odvelili bojovať na iný úsek povstaleckého frontu.

SkryťVypnúť reklamu

Výzbroj obranných postavení pri Kremničke výrazne prevyšovala bežne používané prostriedky na iných frontových úsekoch povstaleckej armády. Každá rota v defenzíve disponovala protitankovými puškami a ťažkými guľometmi. Do okopov pozdĺž železničnej trate pod svahom výšiny Peťovský háj umiestnili tri nepojazdné ľahké tanky (LT-38, podľa iných zdrojov LT-35), na úpätie svahu Skalice jeden ďalší a do otvoreného terénu medzi Hronom a Kremničkou dva. Dopĺňali ich drevozemné palebné postavenia s betónovými štítmi a úkryty.

Hlavnú zložku obrany južne od Kremničky predstavovali protitankové prekážky, pretože velenie povstaleckej armády počítalo ako s jednou z možností aj s útokom nemeckých obrnených síl od Zvolena. Protitanková priekopa mala pretínať s výnimkou cesty a železničnej trate celú dolinu. Prístup k nej blokovali betónové bloky a železničné podvaly zapustené do zeme. Tie mali úlohu sťažiť manévrovanie vozidiel protivníka, vystaviť ho paľbám povstaleckých zbraní, eventuálne vohnať ho do mínových polí, ktoré tam taktiež mali byť položené.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na technickú a personálnu náročnosť budovania obrany pri Kremničke muselo povstalecké velenie nasadiť na prácu niekoľko stoviek obyvateľov okolitých obcí aj Banskej Bystrice. Okrem nich sa na výstavbe podieľalo takmer tisíc obyvateľov nemeckej národnosti, preventívne zaistených v okolí Kremnice. Technickú a logisitickú podporu projektu zabezpečovali miestne stavebné firmy.

Práce boli ukončené 25. októbra 1944 a objekty odovzdané do užívania. Na ich obsadenie však bolo treba silu celej jednej pešej divízie, pochopiteľne, v danom momente to neprichádzalo do úvahy. Nakoniec silné defenzívne pozície iba čiastočne splnili svoj účel, keď 27. októbra spomalili napredovanie nemeckej bojovej skupiny SS Schill na Banskú Bystricu.

Určení na popravu

Tvorcovia plánov a realizátori budovania obranných pozícií južne od Kremničky iste netušili, aké nehumánne využitie čaká ich dielo.

SkryťVypnúť reklamu

Krátko po obsadení Banskej Bystrice okupačnými jednotkami sa v meste usídlili aj nemecké bezpečnostné zložky. Išlo o súčasť nacistickej Sicherheitspolizei, ktorá mala na starosti okrem iného represálie voči civilnému obyvateľstvu na územiach obsadených Nemeckom. Na Slovensku pôsobila jej zložka, známa ako Einsatzgruppe H, pričom v Banskej Bystrici sídlilo veliteľstvo jej podriadeného Einsatzkommanda 14. Asistenciu nemeckým zložkám poskytovala 5. poľná rota pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy.

Tieto jednotky prevzali okrem iného aj správu banskobystrickej väznice, kam zvážali stovky ľudí nielen z blízkeho okolia, ale aj z obsadeného územia až po Krupinu. Zakráto väznica dosiahla limit svojej kapacity a jej noví správcovia sa tento problém rozhodli riešiť spôsobom sebe vlastným. Nešlo tu teda o žiadne popravy na základe rozsudkov zo súdnych procesov. Vraždenie sa vykonávalo na základe rozkazu veliteľa Einsatzkommanda 14, SS-Obersturmführera K. Deffnera a so súhlasom miestnych slovenských orgánov.

SkryťVypnúť reklamu
Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAKNT na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  2. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  6. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  1. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi
  1. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 914
  2. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 6 424
  3. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 5 818
  4. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov 4 849
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 4 774
  6. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci 4 678
  7. Viete, ako prekonať zlý cash flow aj transakčnú daň? 3 450
  8. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 441
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj dramatické 20. storočie zanechalo po sebe pozoruhodné objekty.


a 1 ďalší

Imunoterapia sa začína presadzovať až v 70. rokoch 20. storočia.


a 2 ďalší

Po celý život zostal konzekventným obhajcom československej jednoty.


a 2 ďalší 1

Miera deštrukcie krajiny v niektorých ohľadoch prekonala i druhú svetovú vojnu.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu